Погодознавство

Першу книжку «Метеологіка» була видана в IV ст. Арістотелем.

Перша карта погоди створена Урбаном Лавер*є в 1885 р.

Погода — стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості в наш час або протягом тривалого часу (година, доба, декада, місяць). Характеризується рядом метеорологічних елементів (вітер, температура, тиск, вологість, видимість та ін.).

Багаторічний режим погоди в даній місцевості називають кліматом.

Параметри погоди  

Атмосферні явища:

атмосферні опади (дощ, сніг, град)

туман

Завірюха

гроза

смерч

Величини, що визначають «еквівалентну комфортну температуру»:

атмосферний тиск

температура повітря

вологість повітря

швидкість і напрям вітру

Прогноз погоди — це науково і технічно обґрунтоване припущення про майбутній стан атмосфери в певному місці. Люди пробували передбачати погоду тисячоліттями, але офіційні прогнози з’явилися в дев’ятнадцятому столітті. Для складання прогнозу погоди збираються кількісні дані про поточний стан атмосфери, і за допомогою наукового розуміння атмосферних процесів проектується, як зміниться стан атмосфери.

Якщо раніше прогнози ґрунтувалися в основному на зміні атмосферного тиску, поточних погодних умов і стану неба, то зараз для визначення майбутньої погоди застосовуються моделі прогнозування. Участь людини необхідно для вибору найбільш підходящої моделі прогнозування, на якій надалі буде ґрунтуватися прогноз. Це включає в себе уміння вибрати шаблон моделі, облік взаємозв’язку віддалених подій, знання принципів роботи та особливостей обраної моделі. Складна природа атмосфери, необхідність потужної обчислювальної техніки для вирішення рівнянь, що описують атмосферу, наявність похибок при вимірюванні початкових умов і неповне розуміння атмосферних процесів означають, що точність прогнозу знижується. Чим більша різниця між поточною датою і датою, на яку робиться прогноз (діапазон прогнозу), тим менша точність. Використання декількох моделей і приведення їх до єдиного результату допомагає знизити похибку і отримати найбільш імовірний результат.

Прогнозами погоди користується багато хто. Важливими прогнозами є штормові попередження, так як вони використовуються для захисту життя і майна. Прогнози температури і опадів важливі для сільського господарства, а отже, для трейдерів на фондових ринках. Температурні прогнози потрібні тепловим мережам для оцінки потреби у найближчі дні теплової енергії. Щодня люди користуються прогнозом погоди, щоб вирішити, що одягнути в цей день. Прогнози дощів, снігу та сильних вітрів використовуються для планування робіт та відпочинку на свіжому повітрі.

 

Хмарність

0 – ясно

1-4 незначна хмарність

4-6 половина неба захмарена

7-9 хмарність з просвітами

10 – суцільна хмарність

 

Прикмети:

Сіре небо звечора – дощ

Золотавий(без хмар) захід – хороша погода

Майже білий захід – погіршення погоди

Червоний захід – погіршення, вітри

Хмарно – погана погода, дощі

Гарна погода:

  • Роги місяця є гострі, чіткі
  • Великі рої комарів, мошок
  • Божа корівка швидко взлітає
  • Скрекотіння стрибунців
  • Чайка летить у море зранку
  • Всю ніч співають солов*ї
  • Бджоли рано відлітають у поле
  • Павутина рясно вкрита росою
  • Дим вертикальний
  • Роса на траві
  • Прохолодно після заходу сонця
  • Павук плете павутину
  • Голосно і часто квакають жаби
  • Багато яскравих зірок
  • Коти довго сплять
  • Ворони літають поодинці
  • Метелик на стовбурі

Погана погода:

  • Зіірки мерехтять, або їх немає
  • Кури, горобці копаються в піску
  • Качки, лебеді багато ниряють і кричать
  • Риба пригає по воді
  • Жаби квакають не в болоті
  • Мурахи ховаються в мурашник
  • Бджоли активні вночі
  • Собаки мало їдять, багато сплять, качаються
  • Коти вмиваються лапами
  • Корова жадібно траву
  • Квіти закриваються
  • Багато комашні біля вогню

Перисті хмари (Пір’ясті хмари) – окремі тонкі білі нитки, зібрані в пучки, гряди тощо.

Складені з льодяних кристалів, спостерігаються вище 6000 м.

Міжнародна назва – Cirrus.

Поява перистих хмар в західній частині горизонту в наших регіонах пов’язана з наближенням фронтів і циклонів.

Рівномірно розташовані на небосхилі перисті хмари говорять про стійкість даної погоди.

Перисто-купчасті хмари — гряди чи купи тонких білих хмар без тіні, побудовані з дрібних елементів.

Складені з льодяних кристалів.

Спостерігаються вище 6000 м над земною поверхнею.

Їх поява пов’язана з наближенням холодного фронту.

Міжнародна назва — Cirrocumulus.

Перисто-шаруваті хмари – хмари, “білясте прозоре покривало”, складене з льодяних кристалів.

З’являється при наявності навколо Сонця чи Місяця оптичних явищ – гало тощо.

Спостерігається вище 6000 м над поверхнею Землі і пов’язані з наближенням теплого фронту.

Міжнародна назва – Cirrostratus.

Високо-купчасті хмари (Altocumulus (Ac)) — білі або сірі хмари у виді шарів і гряд, побудованих із пластинчастих чи округлих мас та валів. Вони можуть мати затінені частини, що відрізняє їх від перисто-купчастих Cirrocumulus (Cc) хмар, що відносяться до хмар верхнього рівня.

Високо-купчасті хмари звичайно виникають у результаті конвекції в нестабільно стратифікованому повітрі, а також унаслідок поступового сходження повітря перед холодним фронтом.

Наявність високо-купчастих хмар теплим і вологим літнім ранком звичайно означає, що до обіду на небі з’являться грозові хмари.

Високо-шаруваті хмари (Altostratus (As)) — хмари середнього ярусу, що утворюються на висоті 2-6 км у вигляді завіси ясно-сірого або синюватого кольору, у якій можна розрізнити смуги або волокна. Сонце і Місяць видні крізь ці хмари дуже смутно, приблизно як видна спіраль у матовій лампочці. Вони майже завжди перемежовують перисто-шаруваті.

Найчастіше такі хмари виникають у процесі опускання й ущільнення перисто-шаруватої хмари Cirrostratus (Cs). Вони складаються з дрібних крапельок води, але вершина цих хмар може досягати верхнього ярусу і складатися з кристалів льоду. У цьому випадку крижані кристали, падаючи в основну масу хмари, діють як ядра конденсації і викликають опади. Високо-шаруваті хмари, вкривають великі простори, у міру зниження їх основи ущільнюються, під ними з’являтися дрібні темні жмути.

Шарувато-купчасті хмари – хмари у вигляді сірих чи білих пасм, валів, між якими просвічує небо.

Висота хмар від 50 до 1000 м, вертикальна потужність невелика.

Міжнародна назва – Stratocumulus.

Утворюються чи при порушенні шаруватих хмар, чи при злитті купчастих.

Шаруваті хмари – сірий, однорідний шар хмарності.

Опади не випадають.

Висота нижньої межі до 2000 м.

Міжнародна назва – Stratus.

Утворюються на фронтах, згодом розвиваються в шарувато-дощові.

Шарувато-дощові хмари (міжнародна назва — Nimbostratus) — рівний сірий хмарний покрив, з якого випадають суцільні опади чи мрякаДиск Сонця чи Місяця не просвічує, тому що покрив має велику вертикальну потужність.

Висота хмар 50-100 м.

Розвиваються на атмосферних фронтах.

Купчасті хмари — хмари конвекції, у вигляді куполів, бугрів, башт, що розвиваються в вертикальному напрямку.

Купчасті хмари – це хмари, що мають вид ізольованих хмарних мас, вертикальні розміри яких порівнянні з горизонтальними. Викликаються вони звичайно температурною конвекцією або фронтальним підйомом, і можуть досягати висоти в 12 км. Купчасті хмари (кумулюс) – висота від 0,3 до 1,5 км. Білі купи із сірою плоскою підставою і білими купчастоподібними вершинами. До них належать купчасті хмари правильної форми, разірвано-купчасті і могутні купчасті. Ці хмари опадів не дають.

Купчаста середня хмара (cumulus mediocris)– перша стадія розвитку купчастоподібних хмар. Вона щільна, з чіткими контурами, здіймається в небо куполами і вежами. Верхня її частина іноді здається роздутою й опуклою, нагадуючи кольорову капусту. Вертикальна довжина хмари невелика – приблизно 1000 метрів. В помірних широтах вона вкрай рідко дає опади.

Купчаста потужна хмара (cumulus congestus) Вузькі, витягнуті вежі цієї хмари піднімаються на 3000-4000 метрів і більше над рівнем конденсації. У тропічних районах і навіть у помірних широтах улітку, особливо якщо хмари сформувалися в масах морського повітря, купчаста потужна хмара може дати локалізовані короткочасні сильні опади. Звичайно, потужна купчаста хмара утворюється в процесі розвитку купчастої середньої хмари, що являє її першу стадію, але іноді вона виникає із цілого шару купчастоподібних хмар.

Виникають переважно влітку вдень на висоті 500—1000 м і розвиваються до висоти 2-3 км.

Латинська назва — Cumulus.

Купчасто-дощові хмари – хмари конвекції, темні основи яких знаходяться на висоті 100-200 м і складені з водяних крапель, а білі вершини простягаються до висоти 8-10 км, інколи – до 14 км і складені з льодових кристалів.

Ці хмари розростаються по вертикалі набагато більше ніж купчасті хмари гарної погоди. При досягненні вершиною висоти пір’ястих хмар, вона починає розмазуватися, приймаючи форму ковадла. Хмара утворюється з купчастоої могутньої хмари, коли крайня нестійкість повітря створює могутні висхідні потоки, що розповсюджуються на кілька квадратних кілометрів. Вони можуть існувати як окремі осередки або утворювати лінію з осередків, що називається лінією шквалів. Підтримувані сильними потоками висхідного повітря (іноді більш 50 вузлів), вершини купчасто-дощових хмар можуть легко підніматися на висоту 12,000 метрів і навіть вище. Нижні рівні купчасто-дощових хмар складаються в основному з крапельок води, у той час як на більш високих рівнях, де температури набагато нижче 0 градусів по Цельсию, переважають кристали льоду. Ковадло купчасто-дощових хмар характеризуються великими розмірами. Це – король хмар, що утворить (по міжнародній класифікації) останню стадію хмар вертикалього розвитку. Купчасто-дошові хмари завжди дають сильні зливи, іноді з градом. Майже завжди в ньому співіснують рідка вода і крижані кристали, що викликає могутні електричні явища. Купчасто-дощова хмара являє собою природну електростатичну машину і, по-суті, це є грозова хмара

Латинська назва – Cumulonimbus, Cb

Кольорознавство і оптичні ілюзії

Фізичний і Психічний вплив кольору.

Фізичний вплив кольору був багаторазово підтверджений численними експериментами фізіологів і психологів. Так, М. Деребіре приводить наступний опис впливу кольору на психіку.

Зелений колір – болезаспокійливий, гіпнотичний. Він впливає на нервову систему, знімаючи дратівливість, безсоння, втому, знижує кров’яний тиск і піднімає тонус.

Блакитний колір – антисептичний. Він ефективний при запаленнях і нагноєннях. Чутливій людині блакитний допомагає більше, ніж зелений, але від його «передозування» виникають деяка втома й пригніченість.

Жовтогарячий колір   стимулює почуття й прискорює пульсацію крові, не впливаючи при цьому на кров’яний тиск. Він має сильну стимулюючу дію, створює почуття благополуччя й веселощі, але може втомлювати.

Жовтий колір впливає на мозок і тому ефективний при розумовій недостатності.

Червоний колір має теплоту. Він стимулює мозок, ефективний при меланхолії, але в той же час легко робить дратівний вплив.

Фіолетовий колір збільшує витривалість тканини, впливаючи на серце, легені й кровоносні судини.

Психічний вплив кольору викликає щиросердечну вібрацію: «Наприклад, червоний колір може викликати щиросердечну вібрацію, подібну до тієї, яку викликає вогонь, тому що червоний колір є в той же час кольором вогню. Теплий червоний колір діє збудливим чином; такий колір може підсилитися до хворобливого болісного ступеня, може бути, також і внаслідок його подібності з кров’ю. Червоний колір у такому випадку будить спогад про інший фізичний фактор, який, безумовно, хворобливим чином діє на душу.»

Цікава наступна класифікація кольорів по їхньому психологічному впливу на людину.
1. Стимулюючі (теплі) кольори, що сприяють збудженню й діючі як подразники:

    * Червоний – вольовий, життєстверджуючий;
    * Жовтогарячий – теплий, затишний;
    * Жовтий – контактуючий, променистий.

2. Дезінтегруючі (холодні) кольри, що приглушують подразненн:

    * Фіолетовий – поглиблений, важкий;
    * Синій –, що підкреслює дистанцію;
    * Ясно-синій – веде в простір, що спрямовує;
    * Синьо-зелений – підкреслює рух, мінливість.

3. Пастельні кольори, які приглушують чисті кольори:

    * Рожевий – ніжний, що робить враження деякої таємничості;
    * Ліловий – замкнений, ізольований;
    * Пастельно-зелений – ласкавий, м’який;
    * Сірувато-блакитний – стриманий.

4. Статичні кольори, здатні врівноважити, відволікти від інших збудливих кольорів:

    * Чисто-зелений – вимогливий, що освіжає;
    * Маслиновий – заспокійливий, зм’якшує;
    * Жовто-зелений – оновлюючий, розкріпачує;
    * Пурпурний – вишуканий, претензійний.
    * Кольори глухих тонів, які не викликають подразнення (сірі), гасять його (білі), допомагають зосередитися (чорний).

5. Теплі темні тони (коричневі), що стабілізують подразнення, що діють в’яло, інертно:

    * Охра – зм’якшує ріст подразнення;
    * Коричневий, землистий – стабілізуючий;
    * Темно-коричневий – зм’якшуючий збудливість.

6. Холодні темні кольори, що ізолюють і гнітючі подразнення:

    * Темно-сірі, чорно-сині, темні – зелено-сині.

Значення кольорів

Перед собою викладіть коробку олівців або фломастерів, нехай кожен юнак вибере собі один, який йому найбільше подобається.  Тепер викладемо всі карти на стіл і розповімо про значення кольорів.

Значення різних кольорів залежить від традицій тієї або іншої країни, які до того ж сильно міняються з часом. Але вплив тих або інших кольорів на психіку, зовнішність і навіть долю людини науково доведено багатьма дослідженнями. Саме тому так важливо уміти вибрати «свій» колір в одязі, інтер’єрі, а також в певній ситуації. Адже за допомогою кольору можливо навіть впливати на навколишніх людей!

Чорний – це колір влади і сили, що викликає пошану. Він постійно в моді, в основному через те, що чорний колір зорово робить фігуру стрункіше. І хоча чорний колір в одязі часто вважається елегантним і стильним, він також може пригнічувати настрій оточуючих. А той, хто його носить, часто здається навколишнім недружнім і навіть злим. Недаремно більшість кіношних і мультяшних лиходіїв одягнена саме в чорний колір. Чорний володіє властивістю обважнювати інші кольори, пригнічувати їх природні вібрації.

Білий колір символізує невинність і чистоту. Невипадкове це традиційний колір для наречених в багатьох країнах. І не дарма в білий саван одягаються померлих – як би для того, щоб людина пішла в інший світ чистим і звільненим від гріхів. Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому лікарі і медсестри одягнені в білі халати, не дивлячись на те, що при лікуванні хворих підтримка чистоти халата не так легко? Теж для того, щоб підкреслити чистоту і стерильність лікарні. Надягайте білий, якщо вам потрібно підкреслити чистоту своїх помислів.

Червоний колір – найбільш інтенсивний колір в емоційному плані. Він сприяє прискоренню серцебиття і почастішанню дихання. Можливо, тому він вважається кольором любові і пристрасті. Психологами відмічено, що схильність до червоного кольору мають пристрасні і сміливі люди, яким якраз не вистачає любові або уваги. Червоний одяг привертає увагу і робить її носія помітним і значущим в очах решти людей, підкреслює його активну життєву позицію. Але разом з тим і помітно «обважнює» фігуру, а також може викликати неусвідомлену агресію з боку оточуючих. Машини червоного кольору – улюблена мішень для грабіжників.

Рожевий – найромантичніший колір і один з самих заспокійливих і розслабляючих. Прихильники рожевого – по-справжньому миролюбні, тонкі і чутливі люди з ніжним серцем. У США і Європі в спортивних клубах роздягальні для команд супротивника часто фарбують саме в рожевий колір, щоб суперники відчули занепад енергії. Надягайте рожевий, щоб підкреслити свою пасивну позицію, наприклад, якщо хочете, щоб на вас не поклали яку-небудь відповідальність або щоб ваш чоловік відчував бажання оберігати і захищати вас.

Коричневий колір – колір нудьги і старості. У інтер’єрах привносить відтінок елегантної, але консервативної старизни. У одязі символізує скупу на емоції особу, можливо, з неприємним характером. На оточуючих може робити відштовхуючий вплив.

Сірий – «невидимий» колір. Він не несе майже ніякої інформації і не робить якого-небудь сильного впливу на психіку. Якщо хочете стати «непомітною», надіньте сіре.

Синій і блакитний – кольори неба і моря. Можливо, тому вони такі популярні. Їх дія протилежна дії червоного кольору. Спокійний синій колір спонукає організм проводити заспокійливі хімічні речовини, тому він часто використовується в інтер’єрі спалень. Але синій – це також холодний і депресивний колір, і надлишок синього не рекомендується. Зате дуже ефективно, наприклад, надягати синій костюм на співбесіду під час вступу на роботу або навчання, тому що цей колір символізує лояльність, консерватизм і прихильність своїм ідеалам. Доведено, що люди найбільш активні і працелюбні в приміщеннях, забарвлених в сині і блакитні кольори. Дослідження також показали, що в тренажерних залах синього кольору атлети і важкоатлети здатні підняти більшу вагу, а бігуни пробігають більші дистанції, ніж зазвичай.

Зелений – найбільш популярний у декораторів колір, оскільки символізує природу і саме життя.
Це найбільш легкий колір для очей, його надлишок не впливає негативно на психіку, і він навіть здатний покращувати зір! Це заспокійливий і освіжаючий колір, що додає нові життєві сили і стимулюючий захисні сили організму. Саме тому більшість лікарень забарвлені зсередини в зелений колір. Або, наприклад, людей, що чекають ефіру на телебаченні, як правило поміщають в кімнату саме із зеленим інтер’єром, щоб заспокоїти хвилювання.

Жовтий – збадьорюючий, колір сонця. Привертає увагу навіть більше, ніж червоний або оранжевий. І хоча він вважається оптимістичним кольором, не все так безхмарно. По сприйняттю це найважчий для очей колір, і його надлишок пригнічує діє на психіку. Доведено, що в жовтому інтер’єрі люди частіше гарячаться, а діти плачуть. Тому не поспішаєте фарбувати дитячу цілком в жовтий колір! Хоча в помірних кількостях жовтий може розвивати розумові і артистичні здібності.

Фіолетовий – це заспокійливий, гармонійний колір з елементами духовного споглядання і містики. Він символізує перехід однієї якості в іншу. Якщо вам потрібно різко поміняти життєву ситуацію, то фіолетовий – точно ваш колір.

Про колір очей

Всі люди народжуються світлоокі, а остаточний колір очей формується у дитини до 2-3 років, коли з’являється фермент меланін. Чим більше його в клітинах, тим темніше очі. Блакитноокі нації, як правило, живуть далеко від екватора, володарі коричневих очей – жителі районів з помірним кліматом, а чорні очі вказують на близькість до екватору. Чим темніше очі, тим більше вони захищені від сліпучого сонячного світла. Ця властивість виправдовує виключення – у жителів Крайньої Півночі очі не блакитні, а темні, так око захищається від нестерпного сліпучого снігу. Генетики ж помітили, що ген карих очей – найсильніший і перемагає гени, що відповідають за блакитний і зелений кольори очей.

Тести:

Дивлячись на слова на картинці запропонуйте юнацтву назвати кольори від першого до останнього слова. (не слова, а кольори яким написані слова)

 

Оптичні Ілюзії:

Дуже часто в нашому житті застосовується вище оптичних ілюзій. Почнемо з простих :

маємо два квадрати. Який з них здається більшим? (Правий)  але насправді вони обидва одинакові. Просто білі предмети на чорному фоні здаються більшими ніж чорні на білому.

 

Другий тест маємо дві квітки намальовані з кругів. На якій з них круг всередині здається більшим (Лівій) Насправді вони однакові, але через предмети які їх оточують лівий здається більшим, а правий меншим.

На 1 малюнку маємо дві лінії, перша нам здається довша через напрямок стрілки. Насправді обидві однакові.

На 2 малюнку просять порівняти відрізки АВ і СD, перший здається довшим. Насправді обидві однакові.

На 3 малюнку маємо дві лінії горизонтальну і вертикальну. Вертикальна здається довшою, насправді обидві одинакові.

На 4 малюнку просять порівняти відріки А і Б. Б здається довшою, але вони однакові.

Ще більше цікавих ілюзій можна знайти тут.

 
Інші приклади оптичних ілюзій:

 

Цікаві факти про колір:

10 місце: Хоча багатоколірний спектр веселкибезперервний, за традицією виділяють 7 кольорів. Першим це запропонував Ісаак Ньютон, правда, спочатку він розрізняв тільки п`ять — червоний, жовтий, зелений, блакитний і фіолетовий.

9 місце: Блакитний колір очей — це результат мутації в гені HERC2, через який у носіїв такого гена понижене вироблення меланіну у веселковій оболонці ока. Виникла ця мутація приблизно 6–10 тис. років тому в північно-західній частині чорноморського побережжя.

8 місце: Більярд відбувся як гра з палицею і кулями на відкритому повітрі. Тому сукно на більшості більярдних столів зелене, як колір трави.

7 місце: Грецькі мармурові скульптури зовсім не були білими. Колись статуї розфарбовували. Просто фарби змилися з часом.

6 місце: Фламінго мають інтенсивне рожеве забарвлення через те, що їдять маленьких червоних рачків або водорості, в яких міститься каротиноїд. Якщо позбавити фламінго цієї дієти, вони стануть брудно-білими.

5 місце: Щенята далматинців народжуються повністю білими.

4 місце: Трибарвна зубна паста насправді біла усередині всього тюбика. Різноколірною вона стає тільки в шийці тюбика, в яку вмонтовані ємності з кольоровими наповнювачами. Тюбик був запатентований в США в кінці 1950-х років.

3 місце: «Білим шумом» називається сигнал з рівномірною спектральною щільністю на всіх частотах і дисперсією, рівній нескінченності. Приклад білого шуму — це звук водопаду. Проте крім білого виділяють велике число інших кольорових шумів. Існує рожевий, червоний, синій, фіолетовий, сірий і багато інших шумів.

2 місце: У одній з в`язниць штату Джорджія вся внутрішня частина чоловічого відділення фарбована в рожевий колір, а увязнені носять рожеву форму. Після цього нововведення у в`язниці стало значно менше конфліктів серед увязнених.

1 місце: По кольору шотландських килтів можна точно сказати, з якої місцевості походить той або інший шотландський рід. Адже фарбники раніше були натуральними, і добували їх з тих рослин, які були під рукою. Раніше в Шотландії мала місце колірна диференціація килтів. Залежно від свого сану людина мала право носити килт з обмеженим набором кольорових смуг. Шестикольоровий килт був винятковим привілеєм короля.