Фотографія автора

Погодознавство

Еко, Фізичні явища, Молодше юнацтво

План проведення

  • представлення гутірки (всі всідаються) (2 хв)
  • що таке погода?навіщо нам ця гутірка? (15 хв)
  • класифікація хмар. чи вони принесуть нам дощ? (20 хв)
  • визначення погоди за хмарами у небі (3 хв)
  • народні прикмети (15 хв)
  • питання по гутірці(до, під час, після) або непередбачувані обставини (5 хв)

Основний матеріал

Першу книжку «Метеологіка» була видана в IV ст. Арістотелем.

Перша карта погоди створена Урбаном Лавер*є в 1885 р.

Погода — стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості в наш час або протягом тривалого часу (година, доба, декада, місяць). Характеризується рядом метеорологічних елементів (вітер, температура, тиск, вологість, видимість та ін.).

Багаторічний режим погоди в даній місцевості називають кліматом.

Параметри погоди  

Атмосферні явища:

атмосферні опади (дощ, сніг, град)

туман

Завірюха

гроза

смерч

Величини, що визначають «еквівалентну комфортну температуру»:

атмосферний тиск

температура повітря

вологість повітря

швидкість і напрям вітру

Прогноз погоди — це науково і технічно обґрунтоване припущення про майбутній стан атмосфери в певному місці. Люди пробували передбачати погоду тисячоліттями, але офіційні прогнози з’явилися в дев’ятнадцятому столітті. Для складання прогнозу погоди збираються кількісні дані про поточний стан атмосфери, і за допомогою наукового розуміння атмосферних процесів проектується, як зміниться стан атмосфери.

Якщо раніше прогнози ґрунтувалися в основному на зміні атмосферного тиску, поточних погодних умов і стану неба, то зараз для визначення майбутньої погоди застосовуються моделі прогнозування. Участь людини необхідно для вибору найбільш підходящої моделі прогнозування, на якій надалі буде ґрунтуватися прогноз. Це включає в себе уміння вибрати шаблон моделі, облік взаємозв’язку віддалених подій, знання принципів роботи та особливостей обраної моделі. Складна природа атмосфери, необхідність потужної обчислювальної техніки для вирішення рівнянь, що описують атмосферу, наявність похибок при вимірюванні початкових умов і неповне розуміння атмосферних процесів означають, що точність прогнозу знижується. Чим більша різниця між поточною датою і датою, на яку робиться прогноз (діапазон прогнозу), тим менша точність. Використання декількох моделей і приведення їх до єдиного результату допомагає знизити похибку і отримати найбільш імовірний результат.

Прогнозами погоди користується багато хто. Важливими прогнозами є штормові попередження, так як вони використовуються для захисту життя і майна. Прогнози температури і опадів важливі для сільського господарства, а отже, для трейдерів на фондових ринках. Температурні прогнози потрібні тепловим мережам для оцінки потреби у найближчі дні теплової енергії. Щодня люди користуються прогнозом погоди, щоб вирішити, що одягнути в цей день. Прогнози дощів, снігу та сильних вітрів використовуються для планування робіт та відпочинку на свіжому повітрі.

 

Хмарність

0 – ясно

1-4 незначна хмарність

4-6 половина неба захмарена

7-9 хмарність з просвітами

10 – суцільна хмарність

 

Прикмети:

Сіре небо звечора – дощ

Золотавий(без хмар) захід – хороша погода

Майже білий захід – погіршення погоди

Червоний захід – погіршення, вітри

Хмарно – погана погода, дощі

Гарна погода:

  • Роги місяця є гострі, чіткі
  • Великі рої комарів, мошок
  • Божа корівка швидко взлітає
  • Скрекотіння стрибунців
  • Чайка летить у море зранку
  • Всю ніч співають солов*ї
  • Бджоли рано відлітають у поле
  • Павутина рясно вкрита росою
  • Дим вертикальний
  • Роса на траві
  • Прохолодно після заходу сонця
  • Павук плете павутину
  • Голосно і часто квакають жаби
  • Багато яскравих зірок
  • Коти довго сплять
  • Ворони літають поодинці
  • Метелик на стовбурі

Погана погода:

  • Зіірки мерехтять, або їх немає
  • Кури, горобці копаються в піску
  • Качки, лебеді багато ниряють і кричать
  • Риба пригає по воді
  • Жаби квакають не в болоті
  • Мурахи ховаються в мурашник
  • Бджоли активні вночі
  • Собаки мало їдять, багато сплять, качаються
  • Коти вмиваються лапами
  • Корова жадібно траву
  • Квіти закриваються
  • Багато комашні біля вогню

Перисті хмари (Пір’ясті хмари) – окремі тонкі білі нитки, зібрані в пучки, гряди тощо.

Складені з льодяних кристалів, спостерігаються вище 6000 м.

Міжнародна назва – Cirrus.

Поява перистих хмар в західній частині горизонту в наших регіонах пов’язана з наближенням фронтів і циклонів.

Рівномірно розташовані на небосхилі перисті хмари говорять про стійкість даної погоди.

Перисто-купчасті хмари — гряди чи купи тонких білих хмар без тіні, побудовані з дрібних елементів.

Складені з льодяних кристалів.

Спостерігаються вище 6000 м над земною поверхнею.

Їх поява пов’язана з наближенням холодного фронту.

Міжнародна назва — Cirrocumulus.

Перисто-шаруваті хмари – хмари, “білясте прозоре покривало”, складене з льодяних кристалів.

З’являється при наявності навколо Сонця чи Місяця оптичних явищ – гало тощо.

Спостерігається вище 6000 м над поверхнею Землі і пов’язані з наближенням теплого фронту.

Міжнародна назва – Cirrostratus.

Високо-купчасті хмари (Altocumulus (Ac)) — білі або сірі хмари у виді шарів і гряд, побудованих із пластинчастих чи округлих мас та валів. Вони можуть мати затінені частини, що відрізняє їх від перисто-купчастих Cirrocumulus (Cc) хмар, що відносяться до хмар верхнього рівня.

Високо-купчасті хмари звичайно виникають у результаті конвекції в нестабільно стратифікованому повітрі, а також унаслідок поступового сходження повітря перед холодним фронтом.

Наявність високо-купчастих хмар теплим і вологим літнім ранком звичайно означає, що до обіду на небі з’являться грозові хмари.

Високо-шаруваті хмари (Altostratus (As)) — хмари середнього ярусу, що утворюються на висоті 2-6 км у вигляді завіси ясно-сірого або синюватого кольору, у якій можна розрізнити смуги або волокна. Сонце і Місяць видні крізь ці хмари дуже смутно, приблизно як видна спіраль у матовій лампочці. Вони майже завжди перемежовують перисто-шаруваті.

Найчастіше такі хмари виникають у процесі опускання й ущільнення перисто-шаруватої хмари Cirrostratus (Cs). Вони складаються з дрібних крапельок води, але вершина цих хмар може досягати верхнього ярусу і складатися з кристалів льоду. У цьому випадку крижані кристали, падаючи в основну масу хмари, діють як ядра конденсації і викликають опади. Високо-шаруваті хмари, вкривають великі простори, у міру зниження їх основи ущільнюються, під ними з’являтися дрібні темні жмути.

Шарувато-купчасті хмари – хмари у вигляді сірих чи білих пасм, валів, між якими просвічує небо.

Висота хмар від 50 до 1000 м, вертикальна потужність невелика.

Міжнародна назва – Stratocumulus.

Утворюються чи при порушенні шаруватих хмар, чи при злитті купчастих.

Шаруваті хмари – сірий, однорідний шар хмарності.

Опади не випадають.

Висота нижньої межі до 2000 м.

Міжнародна назва – Stratus.

Утворюються на фронтах, згодом розвиваються в шарувато-дощові.

Шарувато-дощові хмари (міжнародна назва — Nimbostratus) — рівний сірий хмарний покрив, з якого випадають суцільні опади чи мрякаДиск Сонця чи Місяця не просвічує, тому що покрив має велику вертикальну потужність.

Висота хмар 50-100 м.

Розвиваються на атмосферних фронтах.

Купчасті хмари — хмари конвекції, у вигляді куполів, бугрів, башт, що розвиваються в вертикальному напрямку.

Купчасті хмари – це хмари, що мають вид ізольованих хмарних мас, вертикальні розміри яких порівнянні з горизонтальними. Викликаються вони звичайно температурною конвекцією або фронтальним підйомом, і можуть досягати висоти в 12 км. Купчасті хмари (кумулюс) – висота від 0,3 до 1,5 км. Білі купи із сірою плоскою підставою і білими купчастоподібними вершинами. До них належать купчасті хмари правильної форми, разірвано-купчасті і могутні купчасті. Ці хмари опадів не дають.

Купчаста середня хмара (cumulus mediocris)– перша стадія розвитку купчастоподібних хмар. Вона щільна, з чіткими контурами, здіймається в небо куполами і вежами. Верхня її частина іноді здається роздутою й опуклою, нагадуючи кольорову капусту. Вертикальна довжина хмари невелика – приблизно 1000 метрів. В помірних широтах вона вкрай рідко дає опади.

Купчаста потужна хмара (cumulus congestus) Вузькі, витягнуті вежі цієї хмари піднімаються на 3000-4000 метрів і більше над рівнем конденсації. У тропічних районах і навіть у помірних широтах улітку, особливо якщо хмари сформувалися в масах морського повітря, купчаста потужна хмара може дати локалізовані короткочасні сильні опади. Звичайно, потужна купчаста хмара утворюється в процесі розвитку купчастої середньої хмари, що являє її першу стадію, але іноді вона виникає із цілого шару купчастоподібних хмар.

Виникають переважно влітку вдень на висоті 500—1000 м і розвиваються до висоти 2-3 км.

Латинська назва — Cumulus.

Купчасто-дощові хмари – хмари конвекції, темні основи яких знаходяться на висоті 100-200 м і складені з водяних крапель, а білі вершини простягаються до висоти 8-10 км, інколи – до 14 км і складені з льодових кристалів.

Ці хмари розростаються по вертикалі набагато більше ніж купчасті хмари гарної погоди. При досягненні вершиною висоти пір’ястих хмар, вона починає розмазуватися, приймаючи форму ковадла. Хмара утворюється з купчастоої могутньої хмари, коли крайня нестійкість повітря створює могутні висхідні потоки, що розповсюджуються на кілька квадратних кілометрів. Вони можуть існувати як окремі осередки або утворювати лінію з осередків, що називається лінією шквалів. Підтримувані сильними потоками висхідного повітря (іноді більш 50 вузлів), вершини купчасто-дощових хмар можуть легко підніматися на висоту 12,000 метрів і навіть вище. Нижні рівні купчасто-дощових хмар складаються в основному з крапельок води, у той час як на більш високих рівнях, де температури набагато нижче 0 градусів по Цельсию, переважають кристали льоду. Ковадло купчасто-дощових хмар характеризуються великими розмірами. Це – король хмар, що утворить (по міжнародній класифікації) останню стадію хмар вертикалього розвитку. Купчасто-дошові хмари завжди дають сильні зливи, іноді з градом. Майже завжди в ньому співіснують рідка вода і крижані кристали, що викликає могутні електричні явища. Купчасто-дощова хмара являє собою природну електростатичну машину і, по-суті, це є грозова хмара

Латинська назва – Cumulonimbus, Cb

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *