Сходини «Брудасик»
Загальний час: 60хв – 1.10год
Мета: розказати дітям про важливість дотримання гігієни та чистих рук.
Тема: Брудасик
Виряд: Інгредієнти для мила ручної роботи з олією іланг-іланга та трояндового дерева
- мильна основа (або дитяче мило) – 100 г;
- молоко – 100 мл;
- оливкова олія – 1 ч. л.;
- олія іланг-іланга – 4 краплі;
- олія трояндового дерева – 4 краплі;
- мед (або цукор) – 1 ст. л.;
- харчовий барвник – 1/3 ч. л.;
- спирт.
- Одноразові стаканчики
Індукційна плита та посуд для варіння мила.
10 хв/ Відкриття
– збірка в колі
– співаємо Ранкову молитву і Пісню новаків і новачок
– привіт (“Відкриваємо наші сходини новацьким привітом “Готуйсь!”);
– перевірка присутності
10 хв. Розповідь Про Брудасика
Жили-були на світі маленькі створіння, які називалися мікроби. Мікроб – означає надзвичайно малий, такий малий, що без мікроскопу і не помітиш. Так-от, жили собі ці створіння і, як люди, були добрими і злими, тільки про них говорили: шкідливі і корисні.
Я розповім вам сьогодні про двох різних мікробів. Одного звали Кефірчик, і працював він на молокозаводі. Він був щирим, привітним, лагідним. А що вже працьовитим, то й не сказати! День і ніч клопочеться: з молока кефіру наробить для дітей, із вершків сметани наготує, йогурти різноманітні робити вміє, сирочки! Та все акуратно робить, примовляючи: „На здоров’я, люди, на здоров’я!”
Другого мікроба звали Дезик, а звали його так тому, що він був рідним братом хвороби дизентерії. Цей був сварливий, завжди сердитий та роздратований, ледачий і нечупара. Завжди бурчить, завжди чимось незадоволений, і все йому хочеться якесь паскудство зробити.
Всі Кефірчика хвалять та в гості запрошують, а Дезика лають та проганяють. Розгнівався Дезик на людей: „Ну я вам влаштую! Я вам покажу який цей Кефірчик корисний.” Та й побіг у молочний магазин, а туди саме й кефір, і сметану, і сирочки солодкі завезли – всього допоміг Кефірчик на молокозаводі наготувати. Сидить Дезик чекає. Коли це жінка з дівчинкою Олею заходить. А дівчинка – чемна та слухняна: поки мама продукти купує, спокійно чекає, бабусі якійсь сумку допомогла потримати. „О ні, – думає Дезик, – надто вона вихована, нічого не вдасться.”
Коли це вже інша жінка, з хлопчиком Андрійком заходить. А хлопчик той на всі боки крутиться, в мами то одне, то інше вимагає, голосно кричить, вередує, руками все підряд хапає: то візок із порожніми пляшками покатав, то в контейнери позаглядав. „Ось цьому я і влаштую неприємність,” – зрадів Дезик та стриб Андрійкові на руки. А той і не помітив навіть, так додому мікроба і приніс. А вдома тільки в кімнату зайшов, уже сирок вхопив і обгортку знімає. Мама синочка просить руки вимити, а він і слухати не хоче. Дезику ж тільки цього і треба: із рук немитих на сирок перебрався. А на вечір в Андрія температура піднялася, живіт розболівся, навіть лікаря довелося викликати. Думав Дезик, що лікар приїде та мікроба Кефірчика сварити буде, а він лише прийшов, строго так Андрійка запитує: „А чи ти, Андрію, завжди руки перед їжею миєш?” Засоромився Андрійко, та все ж правду розповів. „Отож-бо й воно! – каже лікар, – десь мікроба шкідливого підчепив. А хвороба твоя називається „хворобою немитих рук”. Цілий тиждень ліками та уколами Дезика проганяли, а що вже Андрійко натерпівся – то й не сказати, а проте для себе вирішив: „Ніколи не їстиму брудними руками. Більше не стану жертвою шкідливого мікроба!” (автор –Світлана Шевченко)
5 хв. Гра Чувачі
Всі гравці, стиснувши одну руку в кулак, одночасно проговорюють «Чу-ва-чі, чу-ва-чі[1]» і на останньому складі показують рукою один з трьох знаків: камінь (✊), ножиці (✌️) або папір (✋). Переможець визначається за допомогою таких правил:
- ножиці ріжуть папір;
- папір накриває камінь;
- камінь ламає ножиці.
В деяких варіантах гри замість «каменя» використовується «колодязь»: у колодязі тонуть ножиці, а папір його накриває.
Якщо у грі бере участь три і більше гравці, переможець може бути не один.
20 хв. Майстерка Мило ручної роботи
Берем заготовлену суміш (терте мило (дитяче) 100 грам замочене в молоці 100 мл. або у воді), додаємо ложку рідкого меду і розтоплюємо основу на водяній бані. Коли основа повністю розплавилась, вимикаємо вогонь, додаємо 1 ч. ложку оливкової олії, перемішуємо, даємо кілька хвилин основі схолонути, вливаємо олію іланг-іланга та трояндового дерева. Додаємо харчовий барвник кольору, який вам подобається (я беру сухий, гарно дає колір). Далі швидко виливаємо мило у готові формочки, попередньо змащені спиртом, і оприскуємо саме мило зверху ще спиртом. Лишаємо наше мило на день, щоб застигало.
5 хв. Пісня «Тому хто біля тебе руку дай»
Тому хто біля тебе, руку дай, руку дай,
Тому хто біля тебе, руку дай.
Приспів.2рази
Незалежно від віри, чи кольору людей
Ти люби усіх, усім роби добро.
Тому хто біля тебе, дай любов, дай любов,
Тому хто біля тебе, дай любов.
Приспів.2 рази
Тому хто тебе не любить, усміхнись, усміхнись.
Тому хто тебе не любить,усміхнись.
Приспів.2 рази
Того, хто біля тебе, обійми,обійми
Того, хто біля тебе, обійми.
Приспів.2 рази
5 хв. Новацька розмова
Навчити дітей правилам миття рук та розказати, якими кишеньковими засобами можна користуватися якщо не можливо помити руки (див. візуаліації далі).
5 хв Хвилинка сестрички
– наступні сходини (коли, виряд);
– пригадка черговим прибрати домівку після сходин;
– точкування.
5 хв Закриття
– збірка в колі;
– вечірня Новацька молитва;
– привіт (“Закриваємо наші сходини новацьким привітом “Готуйсь!”);
– розхід.