Фотографія автора

04. Візьме участь в дискусії про Пластовий Закон, де подасть приклади застосування його в особистому житті.

УПЮ, Друга проба

Теоретичний матеріал, який допоможе юнацтву отримати необхідні знання для того, аби мати зарахованою цю точку

Пластовий закон – це не заборони, а позитивні вказівки, дороговказ пластуна. Закон вимагає від нас активності, щоб ми розвивались та вдосконалювали свій характер. Він торкається внутрішнього життя пластуна. Точки пластового закону повинні бути “провідними лініями” поведінки у життєвій грі. Юнак чи юначка, вступаючи до організації, вирішують зробити цю поведінку частиною свого щоденного життя. У пластовому законі з’ясовані прикмети пластуна, які є переданням давніх лицарських законів, а тепер уже тривалими основами культурного світу, узгоджені з християнською етикою та ідеалами

Пластовий закон та пояснення його точок:

1. Пластун словний.
Завжди дотримується даного слова, незважаючи на перепони.

2.Пластун сумлінний.
Кожне діло, за яке добровільно взявся, виконує якнайкраще.

3. Пластун точний.
Дотримується визначених меж початку чи кінця якогось заняття або виконання дорученого завдання.

4. Пластун ощадний.
Без потреби і користі не витрачає ні грошей, ні часу, ні енергії. Якщо щось залишається, зберігає на той час, коли буде потрібно.

5. Пластун справедливий.
Він без вагання признає і віддає кожному все, що тому належить. У кожному змаганні дотримується засад “чесної гри”.

6. Пластун увічливий.
Допомагає у добрій справі, якщо є потреба, уступає, кому слід, першість і гарно поводиться з усіма. Його увічливість не повинна робити враження принизливості, бо це супуеречить лицарським законам.

7. Пластун братерський і доброзичливий.
Почуває себе братом усіх пластунів, а також інших людей. Він не дошкуляє нікому, не кривдить живих істот. Працює у відповідності до своїх сил для добра, скріплення і розвитку власного народу, без сліпої ненависті до загалу членів іншої національної спільноти.

8. Пластун зрівноважений.
Не діє ніколи під впливом хвилинних настроїв (гніву, розпачу тощо).

9. Пластун корисний.
Займається тим, що приносить справжню користь собі самому та іншим. Також цінує та шанує працю інших людей.

10. Пластун слухняний пластовій старшині.
Слухається пластової старшини згідно з обов’язуючими правильниками. Не виконує наказу, який суперечить пластовим законом.

11. Пластун пильний.
Ніколи не пропускає нагоди навчитися чи довідатися чогось корисного для розвитку свого духу, своєї працездатності. Спостерігає за довколишнім світом і помічає усі дрібні деталі та зміни, що відбуваються у ньому.

12. Пластун дбає про своє здоров’я.
Шанує і плекає здоров’я як цінність і передумову своєї працездатності. Не робить нічого, що могло б підірвати його сили або спинити розвиток організму. Він підпрємливий, енергійний і вірить у свої власні сили.

13. Пластун любить красу і дбає про неї.
Намагається допомагати оточуючій нас красі своїм виглядом, одягом, вчинками, мовою, визнаючи правила доброї поведінки, гарної мови і поширює це знання власним добрим прикладом.

14. Пластун завжди доброї гадки.
Не розгублюється і не падає у розпач навіть у найважчих ситуаціях. Завжди спокійний, схильний до веселощів.

Діалог (уривок) сестрички та та новачки про частину пластового закону

Новачка:
Сестричка, а це правда, що пластуни мають бути точними? І взагалі, хіба це аж так важливо бути точним?

Сестричка:
Це дуже важливо, важливіше ніж ти думаєш. Бути точним – це не просто формально прийти тоді коли треба в умовлене місце. Цей обов’язок пластуна вміщає в себе інші обов’язки і багато що може сказати про людину. Бути точним – це і бути ощадним і словним. Ощадним – бо ти економиш свій час, не марнуєш його, а словним – бо дотримуєш своєї обіцянки прийти тоді, на коли домовляєшся. Окрім того твоя точність означає і твою повагу до інших, адже коли ти запізнюєшся, то мимоволі зневажаєш людину, яка прийшла вчасно і повинна тратити свій час на чекання, по суті марнувати час. А ще твоя точність це ознака того, що на тебе можна покластися, що ти надійна людина.

Новачка:
Сестричка, а що означають слова «братерський» і «доброзичливий»? Якщо в мене нема брата, то я вже не можу бути братерською? Можна я буду сестринською? І як це позичити добро?

Сестричка:
Почну з другого слова. «Доброзичливий» складається зі слів «добро» і «зичити». «зичити» – це не позичати, а дарувати, бажати. А що таке добро ти знаєш. Цей обов’язок пластуна означає, що до всього на світі пластун повинен підходити з добрим наміром, все що ти говориш і робиш має мати добру ціль. Це не означає, що не можна сперечатись, критикувати когось. Це означає, що навіть такі речі як суперечка і критика повинні мати добру мету, при чому для тієї людини з якою ти сперечаєшся чи яку ти критикуєш. Якщо ж ти говориш щось не для того, щоби, скажімо, людина зрозуміла свою помилку і можливо виправила її, а лише для того, щоби принизити людину, образити її, то тут доброзичливості вже нема і така суперечка не личить пластунам. Те саме із критикою – це спосіб зробити людину кращою, а не гіршою. Це потрібно пам’ятати і діяти так у кожній ситуації не залежно від того з ким і про що ти спілкуєшся.
Слово «братерський» не має прямого відношення до братів чи сестер. Воно тільки означає, що до інших людей ти маєш ставитись так, наче вони твої брати і сестри. Дивись, ти кажеш, що в тебе є сестричка. Напевно ти частенько з нею сваришся, буває щось не поділите, або на чомусь не зійдетесь?

Новачка:
Таке кожного дня буває. Вона постійно мамі на мене наговорює і мама завжди мене сварить бо я старша і тому винна.

Сестричка:
Але не зважаючи на це ти любиш свою сестричку?

Новачка:
Дуже люблю. Коли я поїхала на табір то за нею сумувала навіть більше ніж за мамою.

Сестричка:
От бачиш! А тепер уяви, що всі люди – це твої брати і сестри. Нема ідеальних людей, всі роблять помилки, багато з ким ти можеш сваритись, не погоджуватись, можливо навіть хтось зробить тобі дуже боляче, але від цього ти не має переставати любити цих людей. Слова «братерський» і «доброзичливий» тому в пластовому законі стоять поруч, що кому ще так сильно як не своїй сім’ї ти бажатимеш добра?

Новачка:
Це дуже важко. Я не зможу постійно бути доброзичливою і братерською. А ще не запізнюватись ніколи! Я не можу бути доброю пластункою, сестричко.

Сестричка:
Це справді важко, дуже-дуже важко. Але добрий пластун це не той, хто ніколи не запізнюється, ніколи не свариться, не злиться, а той, хто прагне таким бути і робить для цього все, що може. Тому ти цілком в силі бути доброю пластункою, але для цього треба багато-багато працювати

Автор: ст.пл.вірл. Іра Янів, Ті

Перевірка даної точки. Чому ця точка є важлива

1. «Кільце закону»(аналогія до гри «порахуй до 100»)

Юнаки стають в коло та закривають очі.
Не розмовляють між собою.
Називають точки пластового закону по порядку.
Сусідам не можна говорити.
Мета гри: розказати всі точки пластового закону .
Суть гри: відчути командну гру.

2. Ігрові дебати
Юнацтво ділиться на дві команди, щоб взяти участь в дебатах , суть яких полягає в тому, щоб обрана команда аргументовано довела тезу, запропоновану до обговорення, а інша — опонуює їй. Важливо, щоб кожен учасник команди висловив свою думку.
Приклади до тез:

– «Пластовий закон: його легко дотримуватись».
– «Пластовий закон вдосконалює характер пластуна».

В межах певних часових рамок команди представляють свої позиції, власні аргументи «за» чи «проти».

Гру оцінює виховник, який визначає переможця. Окрім того, виховник уважно слідкує за висловлюванням кожного юнака про точки, та в кінці дебат роздає актуальні точки для певного юнака, мета яких полягає в тому, щоб протягом тижня проаналізувати ситуації, в яких він дотримувався чи не дотримувався конкретних точок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *