Фотографія автора

01. Знає напам’ять і пояснить Три Головні Обов’язки

УПЮ, Перша проба

Теоретичний матеріал, який допоможе юнацтву отримати необхідні знання для того, аби мати зарахованою цю точку

Три Головні обов’язки пластуна та пластунки:

 1. Бути вірним Богові та Україні
 2. Допомагати іншим
 3. Жити за пластовим Законом та слухатись пластового проводу

Пояснення першого обов’язку:

 • Пластун повинен дотримуватись моральних приписів та проявляти любов до ближнього: Вірність в Бога вимагає від нас не лише віри в Бога, але й ведення примірного морального особистого життя. Вірність Богові пластуни виявляють ділами, поводячись згідно з моральними правилами та проявляючи любов до ближнього. Вони відчувають обов’язок дбати про інших чи то в родині, в школі, гуртку; шанують все створене Богом: визнають гідність людини, дбають про добро інших створінь, піклуються про природу. Вони розвивають відчуття краси і дотримуються естетичних норм в своїй поведінці, мові, вигляді. Пластуни нікого не принижують.
 • Пластун повинен мати шану до будь-якого віровизнання: Кожен пластун/ пластунка шанує Бога згідно зі своїм віровизнанням і одночасно шанує право кожного на своє віровизнання.
 • Пластун повинен бути патріотом України: Бути вірними Україні означає вважати себе частиною української громади, патріотом держави.
 • Пластун повинен знати зв’язок пластової символіки з символікою України: Вірність Україні символізована у пластовому гербі, де пластова лілея нерозлучно переплетена з українським тризубом. Україна – ціла українська спільнота, поселена на прадідівській землі та поза її межами; це, зокрема, культура, мова, церква та інші матеріальні та духовні надбання, здобуті продовж століть існування українського народу.

Пояснення другого обов’язку:

 • Пластун повинен дотримуватись громадських обов’язків та творити добрі діла: Обов’язок допомагати іншим окреслює відношення пластуна до свого оточення, до людей і до природи. Це означає не лише виконувати громадські обов’язки, але і творити добрі вчинки з власної ініціативи.
 • Пластун повинен розуміти значення «доброго діла», та як практикувати його в щоденному житті: Добре діло має бути зразком гуманного характеру пластуна, його індивідуальних здібностей і тому повинно приносити задоволення. Пластовий обов’язок закликає не лише любити ближнього, а й допомагати йому. Пластун повинен бути корисним членом спільноти, у якій живе. Практичне застосування цього обов’язку є у ідеї щоденного доброго діла, про що символічно пригадує вузлик на пластових відзнаках. Не обов’язково, щоб це було велике діло, але треба, щоб воно виходило з доброї волі пластуна, щоб принесло комусь чи чомусь, людині, тварині чи рослині якусь користь і щоб для цього пластун приніс якусь жертву: час, зусилля чи річ.

Пояснення третього обов’язку:

 • Пластун повинен знати 14 точок Пластового закону та старатись дотримуватися їх: Пластун повинен жити за Пластовим законом. Обов’язок жити за пластовим законом – обов’язок супроти нас самих. Ми маємо не лише знати пластовий закон, але повинні свідомо прагнути до ідеалу, який окреслений у ньому.
 • Пластун повинен знати хто є пластовим проводом, для чого його слухатися, та дотримуватись його вказівок: Обов’язок слухатись пластового проводу показує, яке значення надає Пласт громадській дисципліні. Складаючи присягу з власної волі, юнак визнає силу законності, що панує у його громаді. Граючи у пластову гру, ми звикаємо до послуху законові та провідникові, до гри за правилами. І це визнання юнаки понесуть у життя, у свою державну спільноту.

Перевірка даної точки. Чому ця точка є важлива

Для того, щоб перевірити теоретичні знання юнака чи юначки даної точки, можна побавитись одну з наступних ігор:

Гра 1:

Запропонуйте юнацтву спершу розшифрувати наступні слова, а потім поскладати їх у правильному порядку так, щоб з них сформувались Три головні обов’язки пластуна та пластунки:


Для спрощення завдання можна надати юнацтву підказку з розшифровкою деяких літер:

Гра 2:

Кожен учасник отримує шляхом жеребкування певну кількість клаптиків паперу з написаними на них літерами. Чим більше учасників тим менше літер кожен з них отримає.

Далі учасники пробують, як на друкарській машинці надрукувати текст Трьох головних обов’язків пластуна і пластунки, та замість того, щоб натискати на клавіші машинки, кожен учасник гри плескає у долоні, коли настає черга літери, яка випала йому у жеребкуванні. Тобто спершу плескає учасник, у якого літера Б, за ним учаник, у якого літера У і так далі до закінчення тексту. Учасник, якому випала картка з надписом «пробіл» плескає двічі між словами. Підчас гри забороняється говорити і у випадку помилки одного з учасників гра починається з початку, поки всі Три головні обов’язки не будуть надруковані правильно.

Однак для здачі цієї точки мало лише теоретичних знань, тому юнацтво яке здає її повинно виконати якесь завдання, яке б підходило під опис кожного з обов’язків. Наприклад, обов’язок вірний Богові та Україні можна підкріпити участю в гаївках, вертепі, щедрівках та інших акціях, які мають відношення до цього обов’язку; добре діло – похід в сиротинець, прибирання домівки, толока в парку тощо; дотримується Пластового закону та слухається пластового проводу – можна зробити традицію протягом 1 року міняти гуртковий провід кожних 3 місяці для того щоб в короткий термін, але кожен з гуртка зміг спробувати себе в ролі гурткового проводу (на будь-якій посаді), це дозволить юнацтву відчути відповідальність та зрозуміти обов’язки пластового проводу в принципі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *