Орієнтовна тривалість мандрівки: 2 дні
Протяжність маршруту: 40 км
Маршрут
с. Гребенів – г. Лопата – хр. Зелемінь – хр. Магури – хр. Магія - Писана криниця – с. Славське
Загальне
Гора Лопата – гірська вершина висотою 1210,9 метрів над рівнем моря, яка розміщена на хребті Зелемянка на відстані 8 кілометрів на південь від міста Сколе. З південного схилу гори бере початок потік Озирний, який впадає в річку Зелем’янку. А з північно-східного схилу Лопати витікає Павлів потік, який впадає в річку Опір біля мосту в місті Сколе. Повз Павлів потік є туристична стежка, яка починається в зоні відпочинку біля мосту через річку Опір, та далі веде повз бази відпочинку до гори Лопата. На південно-захід від г. Лопата на хребті Зелемянка розміщена інша ще вища вершина Мутна (1261 м.). А хребет Зелемянка тягнеться далі на південно-захід через трохи нижчі вершини 1265,3 м., 1206 м., 1111,6 м., 1173 м., 1216 м. (гора Менчил) та 1094 м.(г. Росохач) . Практично хребет повністю заліснений і простягається по межі Львівської та Івано-Франківської областей.
На г. Лопата поставлений хрест, який присвячений пам’яті бійців УПА. Саме на цьому місці влітку 1944 року відбувалися бої загонів УПА з німецькими та угорськими окупантами.
Бій відбувався десять днів (з 6 до 16 липня 1944) та складався з кількох зіткнень, власне на горі Лопата, поблизу міста Сколе та у Чорному Лісі.
Хронологія конфлікту
6 липня — повстанці на чолі із Василем Андрусяком (псевдо «Різун») роззброїло німецький підрозділ із трьома вантажними автомашинами.
8 липня — атака німецьких військ на позиції УПА поблизу містечка Долина, із використанням артилерії та мінометів. Паралельно починається атака угорців поблизу міста Сколе. Через чисельну перевагу та кращу оснащеність німецьких та угорських військ, частини УПА змушені відступити на заздалегідь підготовані позиції на горі Лопата. О 17 годині німецькі та угорські частини штурмують позиції повстанців на горі.
9 липня — відхід повстанців з оточення.
10 липня — засідка УПА проти німецької автоколони. Локальні бої поблизу гори Лопата продовжувались до 16 години. Відступ німецьких частин до райцентрів Сколе та Долина.
Між 10 та 16 липня — локальні зіткнення поблизу гори Лопата, міст Сколе та Долина.
Опис
П’ятниця вечір 19:45 – з приміського вокзалу їде чарівна електруха Львів – Трускавець. Їдемо до славного міста Стрия. Там пересідаємо на Стрий – Лавочне. За час пересадки в Стрию на привокзалці можна докупити необхідні продукти, які забули у Львові. І десь в 23:00 ми на старті в селі Гребенів.
Щоб вийти на початок маршруту нам необхідно пройти через село по трасі в напрямку Тухлі.
По лівій стороні при виході з села стоїть 2 поверховий бар (на карті №1), біля нього йде дорога, нам по ній в гору. Вона трохи йде вуличкою села. З правого боку тече потічок. В кінці хат – шлагбаум. Йдемо ще по дорозі хв. 10 – 15. Дорога поступово зближується з річкою. На протилежній стороні річки з’являється просвіт – колишня вирубка. Треба переправитись через річку і по дорозі на вирубку піднятись на хребет це десь 15 – 20хв. По хребту йде чітко виділена дорога – стежка. Вершину перед Лопатою бажано траверсувати. Правий траверс. Здається що він за дуже падає донизу, але без паніки. Після виходу з травесу перед вами вогні Сколе та Стрия. Лопата, на ній стоїть залізний хрест. І залізна плита з написами. Ще 5 хв. Спуску в сторону Зелеміня – місця для наметів праворуч по хребту, вода ліворуч. Дрова всюди. Орієнтовно 2-3 година ночі. Треба спати. (на карті №2)
День другий. Треба вийти десь в 9-10 взимку, в 10-11 влітку. Швидко пробігаємо хребет до кінця.
Він відвертає праворуч ми за ним. Там існує чітка перемичка між хребтами. При підйомі бажано брати трохи до правого боку. На вершині гори – деревяний стовбець (на карті №4). Ще 10 м. праворуч і дорога яка спускається в сторону Либохори. Дорога виводить нас під високовольтку. Не раджу спускатись по під дротами, оскільки метрів за 30 вліво є нормальна дорога донизу. Якщо це зима то в цей час починає темніти . Внизу також є чудове місце де можна поставити намет.(на карті №5). Потім по добрій викатаній дорозі, що веде в Либохору проходимо метрів з 150 вправо. Виходимо до кінця села, переходимо вниз повертаємо наліво, по такій же добре прокатаній дорозі, проходимо так само метрів із 150 і по праву сторону вверх починає підніматись дорога. По ній виходимо на хребет, на якому стоять сумнозвісні Либохорські курні хатки (на карті №6), повертаємо ліворуч і йдемо по дорозі по хребту доки вона не буде впиратись в газопровід. Його не видно він під землею, але чітка смуга вирубки, шириною з 10 метрів, яка чітко йде наверх його видає. Піднімаєтесь по цій вирубці на верх. Там колись була підстанція, так що не лякайтесь купі дротів, металу. Йдемо далі догори. Десь по праву сторону буде перемичка. Її треба трохи пошукати. Справа в тому, що там колись хотіли щось робити, і вздовж всієї перемички йде рів. Після перемички дороги на хребет нема, треба просто йти догори. По хребту йде стежка, по ній наліво доки не вийдемо на полонини (на карті №7). З них класно видно початок Горган, та Бескиди. Писана Криниця, здається до неї рукою подати. Влітку бажано дійти до цього місця і заночувати.
Потім досить простий спуск в Рожанку. В селі переходимо річку і піднімаємось на Писану Криницю(на карті №8). З неї в Славсько.
А потім додому.
P.S. Маршрут має такі переваги, що в будь-який час можна його переробити.
- Проспали перший день до 12.00 🙂 Тоді на перемичці (на карті №3 ) йдемо на право виходимо на хребет Ключа і матраснічаємо. Потім спуск в Сколе.
- Проспали перший день до 14.00 🙂 Тоді Відразу з Лопати спускаємось в Сколе.
- При першому ж підйомі на другий день відчуваємо що щось не то. З п. (на карті №4) починаємо йти направо. Матраснічаємо біля Кіндрата. Спускаємось в Тухлю.
- Якщо переночували в п.5 і проспали можна вийти в Либохору.
- Якщо переночували в п.5 і не встигаєте на Писану то в Рожанці берете автостопом транспорт і в Славське.
А карти немає?
є
там внизу є посилання “мапа”
Маршрут на карті “намальований” навмання, зокрема через Гребенів