Фотографія автора

Як вибрати намет

Практичне пластування, Молодше юнацтво, Старше юнацтво

Мета гутірки

Навчити своє юнацтво, робити правильний вибір при купівлі спорядження

Основний матеріал

 

Намет, напевно, виник тоді, коли людина почала мандрувати. Вдосконалення цієї необхідної штукенції не припинялося й на хвилину. І ось ми маємо зараз безліч варіантів наметів різних типів, форм, конструкцій. А що воно таке — намет, і як обрати саме те, що необхідно?

Намет сучасний — двотентовий

Колись ходили з брезентовими двоскатними наметами вагою кілограмів вісім, мокли, коли намет промокав від дощу, мали вологі речі, коли зі стелі крапав конденсат, підпирали стіни наметів плечима під час сильного вітру, і бідували так до тих пір, поки не з’явилися двотентові намети. Двотентовість має одну, але дуже просту перевагу: за рахунок прошарку повітря між зовнішнім та внутрішнім шатром взимку не так холодно, а влітку не так жарко (ефект термоса). До того ж конденсат осідає не на внутрішній частині, а на тенті і по ньому стікає на землю. Таким чином ваш спальник та інші надзвичайно необхідні в поході речі залишаються сухими.

Типи, залежно від призначення

За призначенням намети поділяють на OUTDOOR, ADVENTURE, EXPEDITION або EXTREME, CAMPING.

Перші підходять для нескладних мандрівок влітку і є найдешевшими. Дуги у них пластикові, підлога поліетиленова, водонепроникність складає від 1 500 міліметрів і більше. Інші — дещо кращі, підходять для мандрівок як влітку, так і в холодні пори року. Дуги можуть бути і пластикові, і дюралеві, підлога — нейлон або поліестр. Водонепроникність в основному становить до 5 000 міліметрів. Треті призначені для екстремальних подорожей у високих горах, підчас альпіністських сходжень чи тривалих туристичних перевальних походів. Підлога у них нейлонова, дуги — виключно дюралеві, водонепроникність — не менша 5 000 міліметрів, важать вони до 5 кілограмів. Четверта група — це великі сімейні намети для подорожей машиною. Їх комплектація може бути різна (тут усе залежить від виробника).

Основні елементи намету

Намет складається із трьох основних частин: зовнішній водонепроникний тент, дуги, за рахунок яких намет набирає відповідної форми, та внутрішній тент — так звана спальня.

Зазвичай зовнішній тент виготовляють з нейлону чи поліестру різних марок та маркувань. Водонепроникності він набуває за рахунок нанесення PU (поліуретану) на внутрішню поверхню або просочення різними водовідштовхуючими речовинами. Інколи нанесення на тенті може бути з мембрани, але таке зустрічається дуже рідко, використовується здебільшого на наметах типу «платформа» для тривалих стінних альпіністських сходжень, і зазвичай збільшує ціну намету разів у десять.

Також на тенті буває вітрозахисна спідниця. Вона може бути розташована як по всьому периметру намету, так і лише на окремих його частинах. Служить ця річ для того, щоб у намет не задував вітер.

Дуги виготовляють з пластику, скловолокна або дюралюмінію. Це також суттєво впливає як на ціну, так і на довговічність намету. Пластик служить декілька років і рано чи пізно тріскає або розсипається від різних зовнішніх факторів, таких як удари, залишкова деформація, ультрафіолетове випромінювання і тому подібне. Скловолокно довговічніше, але не набагато. Ну, а про дюралеві дуги годі й казати — залізяка, вона й у Африці залізяка, практично вічна й набагато легша. Дуг у наметі має бути якомога більше, оскільки, чим більше дуг, тим зазвичай менша вітрильність намету. Це ж стосується і розтяжок на зовнішньому тенті.

Внутрішній тент виготовляють з дихаючого нейлону, що інколи нагадує марлю. Тут усе залежить від виробника та якості намету. Чим більше виробник себе поважає, тим кращим має бути матеріал внутрішнього намету.

Найголовніша у внутрішньому тенті підлога. Вона буває кількох видів: нейлонова, поліестрова і поліетиленова. Тут теж є свої нюанси. Поліетиленова не промокає, але швидко зношується, псується, легко продірявлюється камінцями та гілками, примерзає до снігу чи просто землі і, найголовніше, поліетилен погано ізолює тепло. Його перевага —дешевизна . Поліестр і нейлон дорожчі, не мають перелічених вище недоліків, але вимагають регулярного догляду з використанням просочувальних речовин (не рідше, ніж раз на рік).

Легко і комфортно

Вага намету може коливатися від двох до 12 кілограмів. Оптимальний, очевидно, розрахунок ваги — це 1,2 кілограми на одного його мешканця. Тобто тримісний намет має важити не більш 3,6 кілограма. Якщо нести його на собі, то бажано й менше. Це, щоправда, не стосується експедиційних наметів, де вага може перевищувати 2 кілограми на одного мешканця, і наметів, місткість яких розраховувалась як 2+1 (тобто в такому наметі з комфортом спить двоє людей, а якщо трохи ущільнитись, то й троє). І взагалі, обираючи намет, рекомендуємо розмірковувати так: на одну людину припадає 50 сантиметрів спального місця. Отже, намет з розмірами 210 на 210 вміщає чотирьох мешканців, щоправда, без особливого комфорту.

Дуже важливим також є зручний тамбур, тобто вхід з невеличким коридорчиком, а краще двома, оскільки вони дозволяють звільнити «житлове приміщення» від зайвих речей, а в негоду влаштувати в тамбурі кухню (звичайно, якщо у вас є газовий пальник або хоча б старий радянський примус).

Ще один з факторів зручності — продумана вентиляція. За рахунок доброї вентиляції зменшується кількість конденсату в наметі та й після кількаденного походу дихати легше.

Не страшні нам ні вітер, ні дощ

Водонепроникність показують цифри в паспорті намету, що означають тиск води на квадратний метр тканини, за якого з’являється перша крапля на внутрішній стороні тенту. Отже, 1 500 міліметрів чи 10 000 міліметрів — це висота водяного стовпчика, під тиском якого намет починає промокати. Шви намету обов’язково мають бути проклеєні. Це не дасть просочитися волозі.

Вітрильність залежить від кількості дуг, їх перехрещень, розтяжок, висоти намету, площі на тенті, нічим не кріпленої і нічим не розтягнутої. Чим більша вітрильність, тим більше шансів, що ваш намет знесе або порве різким поривом вітру. Класичний  намет має одне перехрещення дуг, непогана екстремальна — від трьох до шести.

Конструкція буває різна

Визначимося з тим, яких типів існують намети за конструкцією. Умовно виділимо три: півсфери, тунельного типу і гібриди обох цих типів. (Намети двоскатні або «хатки» — радянський атавізм — до розрахунку не приймаємо). Так ось, кожен з цих типів має свої переваги та недоліки.

Тунельного типу. Досить легко і зручно ставити. Окрім натяжки за рахунок дуг, вимагають обов’язкового закріплення розтяжок. У таких наметах найбільший внутрішній, тобто житловий об’єм. Але низка недоліків практично викинула їх з нашого ринку. Основним є погана вітростійкість через величезну вітрильність.

Півсфери. Також надзвичайно легко та зручно встановлювати. Житловий об’єм менший, оскільки внутрішній тент набирає форму швидше пірамідальну, аніж сферичну. Значно менша вітрильність, а відтак при сильному вітрі намет стійкіший за «тунельку».

Гібриди. Як уже було сказано, це суміш тунельних і напівсферичних наметів, тобто спроба проектантів узяти все найкраще і зліпити з цього «цукерку».

А тепер купуймо

Як обрати намет? Дуже просто. Перш за все визначтесь, для чого вона вам потрібна, а потім вибирайте з перелічених вище серій.

Український ринок насичений різноманітними наметами виробництва Польщі, Чехії, Німеччини, Росії. Серед виробників, які заслуговують на увагу, варто відзначити LOOP — помірна ціна, BASK — якість, VERTICALE — середня ціна, хороша якість, HANNAH — середня ціна, SALEWA — висока ціна, але й відповідна якість.

Цінова політика на палатки дуже проста — якість майже завжди відповідає ціні. Лише потрібно пам’ятати про те, що за ім’я бренду також доводиться платити. Найдешевший (непоганий) варіант намету можна купити за орієнтовну ціну в 100 у.о.. Найдорожча — близько 800 євро.

Щоби вірно служив

В експлуатації намет не надто вибагливий. Є лише кілька простих правил догляду за ним:

1. Після того, як ви привезли намет з будь-якої мандрівки, її обов’язково необхідно добре просушити, навіть якщо її не встановлювали.

2. Не варто зберігати намет у компресійному мішку чи на відкритому сонячному промінні. Компресійний мішок служить лише для полегшення транспортування.

3. Не слід залишати на прямому сонячному промінні пластикові або скловолоконні дуги.

4. Якщо у вашому наметі підлога з поліетилену, намагайтеся складати її щоразу по іншому — уникнете протирань по лінії згину.

5. Хоча б раз на рік обробляйте намет просочувальними речовинами — довше прослужить.

6. Не варто порушувати правила протипожежної безпеки (це про багаття, сигарети, примуси). Згоряє за 3-4 секунди, залишаючи по собі лише дуги і підлогу.

7. При виборі намету звертайте увагу не лише на ціну. Від правильного вибору може залежати не тільки сума грошей у вашому гаманці, а й ваше життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *