Фотографія автора

Засади та правила екологічного пластування

Еко, Молодше юнацтво, Старше юнацтво

Мета гутірки

Ознайомити юнацтво зі засадами екологічного пластування

Основний матеріал

Важливість збереження екології в сучасних умовах

Не потрібно багато говорити і розповідати, щоб зрозуміти всю важливість збереження довколишнього середовища. В пластовій практиці, коли ми плануємо табори, то віддаємо перевагу тій місцевості, яка не є забрудненою і всіляко намагаємося втекти від «досягнень» та наслідків діяльності людини.

Дуже мало зараз ініціативної молоді та, особливо, таборів, які мають за мету очищення довколишньої території від різного роду сміття. Більше того, після деяких пластових таборів сміття залишається більше, аніж до початку табору. Як бачимо, ми дещо відступаємо від принципів, яких мали би дотримуватися.

Добре, що такі випадки не набули стихійності і ми ще можемо нарікати на туристів, які так і не навчилися культури, тому ця гутірка для навернення до першооснов Пласту в контексті гармонії пластуна та природи.

Екологічне пластування в природі

Екологічне пластування в природі, я пропоную розглядати в контексті проведення пластових таборів чи вишколів практичного пластування, що є основною формою занять в природі з залученням великої кількості пластового загалу. Для початку, треба знівелювати ту думку, яка побутує в суспільстві, що природа є невичерпною. Наслідки втручання людини в природні процеси ми бачимо з попередніх гутірок, в яких куди не подивися, скрізь рослини чи тварини, які занесені до Червоної книги України. Оберігання природи — це не такий складний процес, як здається: він потребує невеликих зусиль людини, адже легше не смітити, аніж прибирати. Тому, насамперед потрібно вчити юнацтво засадам екологічного пластування, починаючи з себе і стаючи прикладом для них.

Що стосується таборових умов, то дуже важливо, перебуваючи в проводі слідкувати за тим, щоб юнацтво не викидало обгортки від цукерок, ПЕТ-пакети тощо на землю, тому слід обмежити зі свого боку такі випадки. Важливим елементом є чистота на основних об’єктах табірництва (зокрема на кухні), тому вони мають бути обладнаними сміттєвими пакетами, а саме сміття повинно вчасно утилізуватись. Також, потрібно обмежити сміття від перебування на спеці, що спричинятиме появу сильного запаху.

 Для того, щоб не забруднювати водойми, потрібно запобігти використанню хімічних засобів (мильних засобів, плинів, праль-них порошків тощо) через шкідливість попадання цих речовин через воду до рослин та тварин, які напуватимуться від цих водойм. Коли на таборі чи мандрівці потрібно все ж використати ці засоби для забезпечення виконання таборових функцій (миття посуду тощо), потрібно викопати яму, яка має бути ви-кладена камінням і після потрапляння забрудненої води в цю яму, земля фільтруватиме ці шкідливі речовини, що унеможливить потрапляння їх до водойм. Слід також пам’ятати, що надто близьке розташування табору до водойми небезпечне навіть з міркувань безпеки.

 Лятрина та яма на відпадки так само повинні бути віддалені

від води. Яму для харчових відпадків бажано прикривати (скажімо, ПЕТ-плівкою чи листям гілок), щоб не розносити поганого запаху та не привертати комах і диких тварин. Лятрину слід періодично дезінфікувати хлоркою чи попелом з тою ж метою. Для відходів нехарчового характеру (скло, бляшанки тощо) потрібно використовувати окремі сміттєві кульки. Таке сміття після закін-чення табору необхідно забрали з собою, щоб викинути у сміття у населених пунктах, оскільки такі відходи як скло, металеві речі, пластмаси тощо розкладаються дуже довго і можуть завдати значної шкоди довкіллю.

На споруди у таборі пластуни рідко коли зрубують живе дерево, бо дерева є конче необхідні для рівноваги у життєвому циклі природи як джерело чистого повітря та притулку для звірів і птахів. Пластуни не повинні обдирати кору з живого дерева, різьбити на цій корі та забивати цвяхи у дерева, бо «рани» дерева від таких дій будуть ще довго гоїтися.

Необхідно потурбуватися про безпеку застосування відкритого вогнища. Місце вогнища потрібно обкопувати та обкладати камінням для запобігання поширенню вогню на довколишні сухі трави, що може викликати лісові пожежі тощо. Щоб не залишати слідів по собі та не пошкодити верхній плодючий шар ґрунту, потрібно акуратно знімати дерен там, де хочемо облаштувати місце на вогнище і після закінчення табору класти його на місце. Треба пам’ятати, що приготування страв на таборовій кухні не вимагає великого вогнища, яке лише завдаватиме зайвих клопотів кухарям.

Таборову ватру слід влаштовувати на галявині на безпечній відстані від дерев, дуже добре якщо на тому місці, де вже палили вогонь. Необхідно завжди мати поруч лопату і певний запас води для погашення вогню. Ніколи не можна залишати ватру без опіки або не цілком погашену.

Екологічне пластування в пересічному житті

Принципів екологічного пластування слід дотримуватися не лише на таборі, але й в місті і у випадку впоряднцтва в гуртку, слідкувати за дотриманням основних правил екологічного пластування юнацтвом. Але у всякому випадку, починати потрібно з себе.

Як сказав Махатма Ганді: «Якщо ти хочеш змін в майбутньому — стань цією зміною тепер». Кожна людина може допомогти природі, змінивши свій спосіб життя.

Для початку достатньо не викидати сміття на вулиці, а чемно заховати ці відходи до кишені чи в окремий ПЕТ-пакет, з яким і викинути його до смітника. Також, важливим є сортування сміття, оскільки, як вже зазначалося, пластмаса, скло чи бляшанки довго розкладатимуться, і тому потребують вторинного використання та переробки.

Не менш важливим є запобігання використанню для прання чи миття посуду побутової хімії вітчизняно-го виробництва, оскільки українська продукція містить багато фосфатів, тому рекомендується придбати продукцію виробництва країн Європейського Союзу через їхнє краще дотримання екологічних стандартів.

В процесі прання, рекомендують також ставити пральні машини на більш низьку температуру, що до-зволить скоротити обсяг використання електроенергії на 80%.

У випадку спалювання сміття біля житлових кварталів чи масивів, слід негайно повідомити екологічну інспекцію та всіляко запобігати таким підпалам, оскільки вони негативно впливають на загальний екологічний стан міського середовища, який і без того потерпає від викидів промисловості шкідливих речовин в атмосферу.

Що стосується щоденного практикування дотримання правил екологічного пластування, то слід поступово відмовлятися від стандартних ПЕТ-пакетів для покупок, також від продуктів в одноразових упаковках, а використовувати екоторби, які виготовлені, переважно, з екологічно чистих тканин. В щоденному житті слід також практикувати використання економічних ламп для освітлення приміщень, оскільки вони працюють довше, заощаджують енергію та відповідно на смітнику опиняються рідше. Взагалі, потрібно заощаджувати електроенергію, виключаючи на ніч комп’ютер та іншу побутову техніку, коли вона не є потрібною. Не потрібно викидати до загального сміття батарейок, тому що вони повинні утилізовуватися в окремому порядку, тому слід використовувати акумулятори та постійно їх заряджати для загальної економії енергії та коштів. В процесі виховництва, також не потрібно забувати про сходини на природі з різного роду природничими точками, зокрема насадженням дерев, наголошуючи юнацтву на важливість цієї справи.

Висновки

Суспільство попри свої буденні проблеми не зважає на глобальність тих речей, які є «під носом», оскільки якщо людина в прямому сенсі не потерпіла від наслідків цієї загрози, то вона про неї і не буде думати. З кожним роком, екологічна ситуація в світі і зокрема в Україні кидає нашим громадянам все нові та нові виклики, які все ж, не приводять до свідомості наше суспільство. Як свідома молодь, саме ми, пластуни, мали б стати ініціаторами та каталізаторами руху за збереження природних ресурсів, чого, на жаль, не відбувається. Навіть, якщо такого і не відбудеться, будь-який внесок в цю справу є важливим, тому що насамперед треба почати з себе і тоді інші, дивлячись на тебе задумаються над собою… можливо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *