Фотографія автора

Про компас

Практичне пластування, Речі, які навколо нас, Молодше юнацтво

Мета гутірки

Розповісти юнацтву про Компас, і його види

План проведення

  • Про компас
  • Види компасів
  • Як перевірити, чи працює компас
  • Як самому зробити компас

Основний матеріал

 

Про компас

Компас – це механічний пристрій, що складається з магнітної стрілки що вільно обертається в площині, яка під впливом земного магнетизму, займає певне положення уздовж магнітного меридіана.

Древній компас (Китай)

Компас був винайдений китайцями в III столітті до нашої ери. Древній компас мав форму розливної ложки з матеріалу магнетит. Ця ложка мала тонкий держак і кулясту опуклу частину, яка була досконало відполірована. Опуклою частиною ложку встановлювали на дерев’яну відшліфовану пластину, таким чином, щоб держак висів над пластиною, не торкаючись її, в той же час ложка вільно повинна була обертатися навколо осі опуклої підстави. Підштовхуючи держак, він починав обертальний рух, а коли зупинявся, точно вказував на південь. На пластину нанесені були у вигляді циклічних зодіакальних знаків позначень країн світу.

Такий вид і принцип роботи мав перший компас, який визначав сторони світу. Саме ця давня модель компаса стала основою для нових моделей, які в наш час популярні серед туристів та мореплавців, які протягом тисячоліть користуються ними, вирушаючи в плавання через океани і моря.

Види компасів

У наш час існують 3 основних види компасів:
– Магнітний;
– Електронний;
– Гірокомпас.

Найбільш поширеним видом компасів є магнітний. Даний компас складається з коробочки, найчастіше пластмасової або металевої, в центрі якої знаходиться намагнічена стрілка, зроблена зі сталі. Також Ви помітите маленьку кульку всередині компаса (агат), який виконує дуже важливу функцію – зменшує тертя, яке виникає між стрілкою і вістрям шпиля. Основною відмінністю магнітних компасів від інших видів є те, що в ньому постійно перебувають магніти, які взаємодіють з магнітним полем Землі. Це означає, що постійно обертається стрілка вказує на північ (виробники найчастіше роблять кінець стрілки у вигляді наконечника і забарвлюють його в синій колір), а відповідно протилежна сторона стрілки (найчастіше червоного кольору) вказує на південь. І якщо стати обличчям на північ і подумки провести пряму лінію перпендикулярну через цю стрілку, то захід виявиться зліва від Вас, а схід – справа. Для того, щоб запустити магнітний компас, достатньо відпустити важіль, який надітий на шпиль, і через пару секунд Ви отримаєте потрібний результат. На лімбі компаса є відмітки, які допоможуть Вам розібратися, де і яка знаходиться сторона світла. Кожна з них відзначена певними літерами: Північ (С – по-російськи, N – по-англійськи), Південь (Ю – по-російськи, S – по-англійськи), Захід (З – по-російськи, W – по-англійськи ), Схід (В – по-російськи, E – по-англійськи). Також крім цих позначень на лімбі компаса присутні поділки, що позначають градуси від 0 до 360 (0 – відповідає північ).
Важливо знати, що застосування магнітного компаса поблизу залізниці або станції електропередач не дасть правильних і точних координат.

Електронний компас – це найскладніший вид компасів, який існує на даний момент. Справа в тому, що він визначає потрібні координати за участю систем супутникової навігації. Цей вид компасів не використовується туристами-аматорами, а призначений виключно для професіоналів, тому що дуже складно знайти в лісі чи в горах просту розетку або магазин, який буде продавати батарейки.

Електронний компас

Що стосується гірокомпаса, то даний вид компасів не використовується мандрівниками в лісі, а служить невід’ємною частиною управлінських систем морських суден. Особливість гірокомпаса полягає в тому, що його показання безпосередньо пов’язані з направленням на геополітичний Північний полюс, у той час як звичайні компаси орієнтуються на магнітний полюс.

Гірокомпас

Як перевірити, чи працює компас

Для цього прилад слід покласти компас на рівну площину і почекати, поки стрілка забере статичне положення. Далі помічаємо, на якому розподілі стрілка зупинилася. Беремо металевий предмет (наприклад, ложку) і підносимо його до корпуса. Стрілка починає коливатися. Предмет слід швидко прибрати і відзначити для себе той поділ, у якого стрілка зупиниться. Якщо перший і другий показники збігаються, можна вирушати в подорож. Якщо ні – в магазин за новим компасом.

Як самому зробити компас

1 спосіб
Відрізок дроту з чорних металів (швейна голка буде ідеальним варіантом) – якщо його потерти в одному напрямку об шовк – намагнічується. Його можна підвісити таким чином, що кінчик показуватиме на північ. Але намагнічення буде послаблюватись, отож голку прийдеться регулярно підмагнічувати.
Потрібно підвісити голку на нитці так, щоб вона знаходилась у рівновазі. На нитці не має бути вузлів чи перекручувань.
p. s./Намагнічування буде ефективнішим, якщо замість шовку використовувати магніт.
2 спосіб
Потрібно намагнітити голку (як вказано в першому сп.) і покласти її на плаваючий листок, шматок кори або траву.
3 спосіб
Відрізняється від першого тим, що замість голки потрібно взяти лезо, а намагнічувати можна обережно (!) провівши ним по долоні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *