Фотографія автора

Традиція вшанування українських героїв в Пласті

Культ Героїв, Свято Героїв, традиції визвольних змагань

Що таке Героїзм? Із цим словом у молоді виринають образи супергероїв, популярні в масовій молодіжній культурі, присутні в рекламі, на одязі, обгортках їжі.

Але для пластуна це слово має зовсім інший зміст. В першу чергу – це Великий Чин, творення добра для інших в ім’я правди, справедливості, любові, шляхом служіння, а якщо треба – самопожертви.

Перший герой з яким в Пласті знайомиться юнак чи юначка, який є символом лицарського служіння, оборони інших – це патрон нашої організації святий Юрій, опікун давнього лицарства.

Далі, коли ти активно пластуєш, то дізнаєшся про багатьох українців різних часів, зокрема визначних пластунів, яких юнацькі курені беруть собі за небесних патронів. Вони є прикладами для наслідування, натхнення та певної опіки немов святі в християнстві.

22 лютого пластуни в день роздумів по всій Україні, як і скаути по всьому світу, згадують засновника нашого руху лорда Байдена Пауела, який був великим мужем своєї епохи, любив життя, і створив для молоді скаутинг.

Протягом пластового року ми відзначаємо такі пам’ятні дні:

  • 14 жовтня – свято Покрови, День всіх захисників України, які героїчно боронили і боронять нашу країну;
  • 1 листопада – Листопадовий Чин – героїчне здобуття Львова в 1918 році за одну ніч, до організації якого були причетні і пластуни;
  • 1 січня – день народження Провідника ОУН, пластуна Степана Бандери, ім’я якого стало символом цілої епохи національно-визвольної боротьби;
  • 29 січня – Героїчний подвиг Героїв Крут, які 1918 році боронили Київ від більшовицького наступу (серед них були пластуни);
  • 20 лютого – День пам’яті Героїв небесної сотні, пам’ять всіх героїв Революції Гідності, що в 2013-2014 році боролись на Майдані;
  • 5 березня вшановуємо пластуна Романа Шухевича, що був командиром УПА, героїчно загинув у 1950 році після багатьох років керування підпільною боротьбою українців проти московської імперії
  • 23 травня – Свято Героїв, день пам’яті всіх героїв, що віддали своє життя за Україну, започатковане в  1941 році в річницю загибелі Євгена Коновальця.

 

Пластуни вшановують вояків УСС на їхніх могилах під час Свята Героїв у м. Івано-Франківськ

З’ясуймо, чому героїзму в Пласті приділено стільки уваги, звідки це взялось.

Підставовою подією зародження Культу героїв, зокрема через традицію насипання символічних курганів Борцям за волю України, став Бій під Крутами, коли кілька сотень молодих хлопців боронили Київ від кількатисячного більшовицького війська Муравйова. Подвиг “лицарів абсурду”, як крутянців почали називати, поступово в 1920-х роках набував символічного змісту, надихав тодішню молодь ідеєю Чину та боротьби.

Саме пластуни почали поширювати серед українства культ Героїв Крут, вшановуючи їх в кінці січня шляхом голодування і збірки коштів на потреби політв’язнів, влаштуванням акцій протесту проти окупантів-поляків.

Скаутмайстер Іван Чмола під час пластової акції із упорядкування могил УСС на горі Маківка, 1925 рік

Також шириться ідея насипання символічних і реальних могил на місці загибелі січових стрільців. Зокрема пластуни упорядковують в 1925 році могили на г. Маківці, де були кровопролитні боїв усусусів проти російської армії в 1915 році.

Пластуни на могилах УСС в Станиславові, кінець 1920-х років

В 1926 році у Львові постає пластовий курінь старших пластунів ім. бою під Крутами.

Опісля заборони Пласту польською окупаційною владою в 1930 році, ідея вшанування героїв Крут переходить на загальностудентський рух, і його ІІ Студентська конференція, що відбувалася 1931 року ухвалила «вважати роковини бою під Крутами українським всестудентським святом».

Протягом 1930-х років героїчно загинуло чимало нових борців за українську державність, зокрема пластуни Білас, Данилишин, Охримович, потім була весна 1939 року, коли зросла вільна Карпатська Україна, що була жорстоко знищена Угорською державою, яка зазіхнула на Закарпаття. Тоді чимало пластунів пішли допомагати своїм закарпатським братам творити вільну Україну, і віддали своє життя, зокрема Зенон Коссак та Михайло Колодзінський.

В 1941 році на 23 травня ОУН запровадила Свято Героїв в пам’ять про всіх героїв, борців за Україну, в річницю загибелі Євгена Коновальця від рук радянського агента. Традиція його жила в діаспорі і з поверненням організації в Україну відродилась в кінці 1990-х у Львові, зокрема з ініціативи Юрія Юзича.

З початку 1990-х було започатковано пластові мандрівки на станцію Крути, проведення там теренової гри і ватри героїв. Пізніше, це переросте у масові велелюдні відзначення, зокрема і на державному рівні.

 

Пластуни вшановують героїв бою під Крутами в 100-ту річницю, 2018 рік

На початку 2000-х в Києві створений 75 курінь ім. Героїв бою під Крутами.

 

З кінця 2000-х пластуни ініціювали цілу кампанію “Героям слава” з метою популяризації серед молоді українських героїв, зокрема крутянців, Романа Шухевича, Євгена Коновальця та ін. Тоді були створені інформаційні ресурси www.kruty.org.ua http://shukh.org.ua/.

В 2000-х роках було зібрано матеріали про сотні пластунів, що загинули в боротьбі за Україну, видано пластовий “Мартиролог”, який вже кілька разів доповнювався.

За ініціативи одного з перших пластунів відновленого Пласту, сл.пам. Олеся Криськіва було започатковано створення на Личаківському цвинтарі пластового меморіалу поряд із могилами українських героїв – УСС, УГА, ОУН та УПА. Туди вже перепоховано ряд визначних пластунів, зокрема одного із засновників Пласту Олександра Тисовського.

Також останні роки друг Олесь започаткував кампанію вручення пластових Залізних хрестів родинам пластунів, що загинули в боротьбі за Україну. Символічно цю ініціативу було названо “Куренем залізного хреста”.

В 2012 році в Івано-Франківську був встановлений пам’ятник “Пластунам, що не зламали своїх присяг”.

В деяких регіонах є свої локальні героїчні місця:

  • Гора Маківка біля Славське, де відбулись бої УСС з російською армією у 1915 році під час Першої світової війни. Вперше пластуни взяли участь в упорядкуванні могил ще в 1925 році. З 1990-х років склалась традиція під час таборів в тих краях відвідувати Маківку та меморіал УСС.
  • гора Лисоня біля Бережан, де відбулись бої УСС в 1916 році. Там щороку на початку жовтня відбувається пластовий змаг-зустріч “Лисоня”; 
  • Красне поле поблизу м. Хуст на Закарпатті, де відбувся бій січовиків проти мадярських окупантів 15 березня 1939 року. Традиційно місцеві пластуни проводять свої заходи в середині березня в тих околицях;
  • с. Базар на Житомирщині, де трагічно завершився в кінці листопада 1921 року Другий зимовий похід армії УНР боєм біля с. Малі Миньки, і більшовиками було розстріляно 359 полонених. Щороку курінь “Дубове листя” і житомирські пластуни проводять акцію вшанування.
  • Личаківський цвинтар, де похований цілий ряд визначних пластунів, зокрема і один із співзасновників Пласту – Олександр Тисовський та Віктор Гурняк, що загинув у російсько-українській війні в 2014 році.

Так зародилась і розвинулась традиція вшанування героїв у Пласті, яка потім переходила на всю українську молодь.

Що ти, друже / подруго, можеш зробити?

  • поцікався із своїм гуртком чи куренем, чи є поблизу вашого міста / села могила, давніх героїв, чи сучасних воїнів, що загинули в російсько-українській війні з 2014 року. Виробіть собі традицію опікуватись нею, прибирати до свят, в разі потреби – нести почесну варту в пам’ятні дні;
  • проведи гутірку для інших про героїв, зокрема тих, хто десь забутий, або маловідомий. Розкажи про них своїм знайомим за місцем навчання чи дозвілля;
  • на перелічені на початку дати візьми участь у пластових акціях, змагах, мандрівках чи вишколах, своїм власним гартуванням, саморозвитком найкраще віддаси шану тим, хто є прикладом Чину;
  • налагодьте контакти із живими героями сучасності, котрі відзначились під час Революції гідності, російсько-української війни на сході України, чи в інший спосіб. Відвідайте їх в День захисника України 14 жовтня, в день Добровольця 14 березня, або в інший час, привітайте, можливо чимось допоможіть. З іншого боку запрошуйте їх на свої пластові заняття як інструкторів, провести гутірку чи просто для неформального спілкування; 
  • особливо варто звернути увагу на пластунів-військовиків, що захищали Україну на сході. З 2014 року шестеро з них загинули: Марко Паславський, Євген Подолянчук, Віктор Гурняк, Микола Гордійчук, Роман Досяк, Андрій Білик https://www.plast.org.ua/plastuny-yaki-zagynuly-v-rosijsko-ukrayinskij-vijni/. Але десятки живуть поряд із нами і можуть багато чим поділитись в пластуванні;
  • в день національних державних свят вивіси синьо-жовтий прапор на своїй домівці, вдягни пластовий однострій і будь гордий, що ти є спадкоємцем боротьби за Вільну Україну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *