Фотографія автора

Самостійне пластування в умовах карантину та інших обмежувальних заходів

covid 19, ScoutingAtHome, Карантин, пластуй онлайн, самостійне пластування

Пласт і пластуни за 100 років історії не раз потрапляли в складні перепитії – перша і друга великі світові війни, заборона на території Польщі, діяльність в підпіллі, в таборах біженців, на чужині. І попри це знаходились можливості для пластування, як особистого так і колективно.

І зараз в умовах карантину та інших обмежувальних заходів, які можуть затягнутись на кілька місяців (а може і більше), варто звичний ритм і підхід до пластування перебудувати, як цілій організації, осередкам, так і кожному пластуну зокрема.

Сидіння вдома і обмеженість живих контактів з іншими людьми – це не є перешкодою до активного саморозвитку в усіх сферах (фізичній, емоційній, розумовій, духовній, соціальній та ін.). Адже самовиховання – це основний метод Пласту. Особливо для юнацтва, старшопластунів та сеньйорів.

Можемо сприйняти ці нові умови як нові можливості і з пластовим оптимізмом адаптуватись та далі «завзято і сміло іти вперед», адже пластун «завжди доброї гадки», а скаутський закон нам також нагадує, що «скаут усміхається і посвистує».

 МОЖЛИВОСТІ

Давайте розглянемо, які в нас є можливості для самостійного пластування вдома і також із використанням сучасних комунікацій.

В даному контексті в поняття «пластування» будемо вкладати діяльність, спрямовану на плекання пластових ідеалів в щоденному житті (найперше дотримання присяги і закону), а також самопідготовку – навчання, тренування, розвиток навичок та корисних звичок.

Таке пластування також можливе разом із іншими пластунами через дистанційну комунікацію, зокрема для проведення он-лайн сходин чи збірок, спілкування із екзаменатором, щоб здобути якусь вмілість або із впорядником на різні цікаві пластові теми. Або й просто для комунікаційної потреби, щоб не потерпати від самотності.

А якщо ви проживаєте поряд із своїм гуртком чи іншими пластунами із своєї станиці, то можете зустрічатись на свіжому повітрі, дотримуючись правил безпеки  (захисні маски, дистанція 1,5 м, відсутність фізичних контактів). Пластове привітання шляхом підняття руки вгору або до головного убору набуває великого змісту. [ З 1 квітня уряд ввів додаткові обмеження на перебування у парках і прибудинкових територіях]

Які можуть бути форми самостійного та онлайн пластування:

  • Читання книжок чи з екрану;
  • Перегляд пізнавального чи розважального відео контенту;
  • Відео гутірки, лекції, майстер-класи наживо чи в записі;
  • Прослуховування аудіо книжок чи цікавих подкастів;
  • Он-лайн сходини та збірки із всіма типовими елементами (відкриття, поточні справи, гутірка, майстерка/інструктаж, співи, ігри, впоряд! Закриття);
  • Он-лайн змагання, зокрема інтелектуальні та розважальні;
  • Різноманітні челенджі, які треба виконати самостійно, а потім розповісти іншим із відео підтвердженням;
  • Ручна робота вдома, на подвір’ї біля дому;
  • Творчо-мистецька діяльність вдома – попереду Великодень, писанкарство.
  • Вивчення пісень, гри на музичних інструментів, танців з допомогою аудіо, відео чи когось із рідних вдома;
  • Якщо є змога – безпечний виїзд в ліс чи деінде за населений пункт для пластування в умовах природи. Зокрема з допомогою батьків та разом із ними.
  • Фізична активність – руханка, фізичні вправи за різними методиками (крос-фіт, фітнес, бойові мистецтва).
  • Цей перелік кожен може продовжити при творчому підході

Щоб було цікавіше і щоб задовольняти комунікаційну потребу варто ділитись своїм досвідом з іншими пластунами через дистанційне спілкування. А щоб посилити цей ефект, можна з своїм гуртком/куренем чи із бажаючими пластунами, які підтримують таку ідею, запровадити комплексний змаг (двотижневий чи місячний), в який входити можуть най різноманітніші елементи. Наприклад:

  • На фізичну активність:
    • Виконання на кількість певних вправ щодня чи з іншою періодичністю, зокрема опираючись на зміст ВФВ;
    • Взаємні челенджі і передача комусь іншому естафети.
  • Вивчення якихось знань, вмінь чи навичок із практичного пластування, самозарадності тощо знімання на відео і демонстрування своїх осягів іншим.
  • Здобуття вмілостей, які можна осягнути дистанційно і звіт про це
  • Вправляння в проведенні онлайн занять для інших

Нещодавно Крайова булава УПЮ оголосила конкурс «Ліга вмілостей», який триватиме до кінця весни.

Тексти вмілостей можна знайти на сайті https://spec.plast.org.ua/, де можна зголоситись на здобуття вмілості і знайти екзаменатора.

 САМОПІДГОТОВКА

Якщо візьмемо базову пластову програму, то практично по всіх напрямках можна самостійно «пластувати», навчаючись, розвиваючись, практикуючи це навіть вдома чи з дому.

Опрацювання класики пластової та скаутської літератури. Певно завжди бракувало часу це все перечитати. Тепер є чудова можливість!

Збірка матеріалів «Практичне пластування», які колись зібрав Юрій Юзич, доповнив Микола Бігус. Було випущено 100 CD дисків в 2010 році і поширено по осередках. Зараз ці матеріали доповнюються Ростиславом Антимисом і Командою проєкту «Хендбук Пласту».

Збірка матеріалів «Організація таборів», які колись зібрав Юрій Юзич, доповнив Микола Бігус. Було випущено 100 CD дисків в 2010 році і поширено по осередках. Матеріали в дечому вже зістарились, бо нормативна і організаційна основа за 10 років змінилась (напр.. електронне зголошення та звітування та цифрове діловедення). Але загалом є дуже багато цікавого і пізнавального для розуміння методики організації таборів, зокрема для дорослих пластунів.

Рекомендації, де що можна почитати, подивитись по темах:

Табірництво. Дуже корисно про підготовку та організацію таборів дізнатись наперед, перечитавши наявну літературу, переглянувши Напрямні про організацію таборів, різноманітні відео та табори з попередніх років.

Ви можете самостійно: намалювати план-схему стаціонарного табору із дотриманням мірила, пропорцій; створити моделі різних таборових споруд з підручних матеріалів – олівців, паличок з кущів тощо.

Піонірка. Практикуватись у в’язанні вузлів, в’язань, користуванні піонерськими інструментами можна постійно. Це така справа, у якісь постійно варто підтримувати форму.

Куховарення. Цю тему вдома можна найлегше вивчати, адже готувати їжу треба кожен день. Звісно вогонь посеред кухні не розведеш, але планування меню, підбір інгредієнтів, процес приготування можна відшліфовувати на домашній кухні. І мама з татом будуть дуже раді.

Мандрівництво. Піди в мандрівку зараз складно, хіба з батьками на машині заїхати десь подалі і тоді можна прогулятись. Але теоретичні знання точно можна підтягнути, зокрема про спорядження, про тактику і техніку походу, більше дізнатись про цікаві місця, куди можна податись при нагоді.

Картографія (топографія та орієнтування). Ця тема є настільки велетенською, стільки тут багато теоретичних знань для того, щоб розбиратись в картах та навігації, що якраз самостійне опрацювання дуже доречне.

Краєзнавство. Люби і знай свій рідний край – цей девіз варто втілювати буквально і якомога детальніше пізнати свої околиці, а ще краще – цілу область. Зокрема цікаві місця для мандрівок та таборувань. А ще варто знати де що вартісне є з пам’яток, визначних об’єктів, особливості тих чи інших сіл і містечок. Ця тематика також дуже багатогранна і величезна. Найперше варто віднайти місцеву літературу і сайти, які висвітлюють твій рідний край. Зараз місцеві бібліотеки багато уваги приділяють краєзнавчому аспекту, чимало із них створили інтернет-джерела, в яких багато що можна віднайти.

Природознавство. Це тема також потребує багато теоретичного вивчення, щоб потім у лісі чи в полі віднаходити знайоме дерево, травинку чи кущик, а якщо раптом натрапиш на сліди, чи якась тваринка проскоче повз, то щоб можна було легко її впізнати. Літератури і відео є чимало, допитливий пластун зможе знайти те, що його цікавить. Подаємо кілька орієнтирів:

Погодознавство. Дотична до попередньої тема. Знати про особливості зміни погоди – це дуже практичні знання будь-де.

Сигналізація. Час дома – це чудова нагода знайти більше часу, щоб повчити азбуку Морзе (хоч зараз нею і мало хто користується), попрактикуватись у створенні простих шифрів, користуватись радіозв’язком (якщо є така технічна можливість). В мережі є чимало матеріалів, які ти можеш самостійно віднайти про дані способи і сучасні технології.

Самозарадність. Звісно, що в цій темі практика і особистий досвід є визначальним. Вдома ми можемо здобувати теоретичні знання, а джерел для цього є ну дуже багато. В світі рух «бушкрафтерів», «сурвівалістів» є буде популярними. А вони такі, що люблять про себе розповідати.

Перша допомога. Теоретичні і трішки практичних знань можна вдома підтягнути. Де що можна почитати:

Історія Пласту. Про свою організацію і пластовий рух постійно можна дізнатись щось нове.

Ідеологія Пласту. В цьому розділі також є чимало матеріалів, як класичних, так і сучасних. Надамо кілька:

Фізична активність, домашні заняття спортом, фітнесом тощо

Цікава наука та технічна творчість, моделювання Тут багато писати не будемо, погугліть, поцікавтесь. Від початків пластуни-науковці були причетні до створення такого проекту як «Наукові пікніки». Також пластуни були на ранніх етапах створення напрямку «робототехніки» в Україні. Ці та інші тематики дуже цікаві і захоплюючі.

Майстрування. Розвиток домашньої зарадності – це потрібно всім. Чудова можливість зараз повправлятись.

Рукоділля/хендмейд/декоративно-прикладне мистецтво. Це також домашня сфера активності, яку зараз повноцінно можна розвивати. В інтернеті матеріалів є досхочу, як і книжок на цю тему. Напр.:

Музика, танці, спів. Вчіть пластові і інші українські пісні. Також є онлайн сервіси навчання гри на музичних інструментах, танців тощо

Пластовий заробіток та пластова ощадність. На розвиток цих якостей, відповідних вмінь та навичок наштовхує як пластовий закон, так і потреба сьогодення.

І насамкінець – різні ресурси про навчання онлайн:

А також рекомендуємо глянути, як в бойскаутів Америки підійшли до карантину – https://www.scouting.org/ScoutingAtHome/

Отже, друже та подруго – все в твоїх руках, як здоров’я та безпека в ці часи випробувань, так і розвиток і вдосконалення – тому «стреми до вершин творчого буття»!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *