Адреса: Адміністрація, відділ фізики Сонця, відділ фізики зір і галактик, відділ релятивістської астрофізики та космології, бібліотека:
вул. Кирила і Мефодія, 8, 79005, м. Львів
тел. 260-03-95, 239-4655
Мета: 1) цікаве і приємне проведення часу 2) Може пригодитися для здачі точки в пробі Ґ(Життя в природі) 10.( Покаже сторони світу за допомогою компаса, сонця і зір.) 3) Може пригодитися для здачі вмілості Астрономії ІІ.
Вік учасників: від 12-13 років і старше.
Кількість 7-12 осіб.
Час тривання:2,5-3 год.
Час проведення: пора року – друга половина осені-перша половина зими, коли швидко темніє. можна провести акцію між 18 та 21 год, попередньо попередивши батьків, доки затягнеться захід)+ подивитися погоду, щоби було безхмарно.
Матеріали:
листочки А4 зі сузір’ями, де кожна зірка пронумерована.
листочки у формі зірочок з номерами від 1 до 7 або скільки там учасників
З цього переліку можна вибрати декілька сузір’їв ( 100% треба взяти Касіопею і Великий Віз, до них можна додати близнюків або діву). Вибрані сузір’я слід позначити на А4 (кожну зірку пронумерувати).
Під кожним зображенням вказати коротку історію назви сурзір’я. Наприклад:
Велика Ведмедиця. У царя Лікаона, який правив країною Аркадією, була дочка на ім’я Каллісто. Вона була такою красивою, що у неї закохався бог Зевс. Каллісто народила йому сина Аркада. Дружина Зевса, Гера, приревнувала Зевса до Каллісто і в помсту їй перетворила королівну на потворну ведмедицю. Коли син Каллісто, Аркад, повернувшись з полювання, побачив біля дверей свого будинку дикого звіра, він нічого не підозрюючи, ледве не вбив свою матір-ведмедицю. Цьому перешкодив Зевс – він утримав руку Аркада, а Каллісто назавжди взяв до себе на небо, перетворивши в гарне сузір’я – Велику Ведмедицю. У Малу Ведмедицю заодно була перетворена і улюбленасобакаКаллісто. Не залишився на Землі і Аркад: Зевс і його перетворив на сузір’я Волопаса, приреченого навіки сторожити в небесах свою матір. Але оскільки Зевс тягнув Каллісто на небо за хвіст, тож “хвіст” у зоряного сузір’я дуже довгий)))))).
Кассіопея була дружиною ефіопського царя Цефея. Вона була дуже хвалькувата і в покарання за це боги прив’язали її до стільця і помістили на небі вниз головою. Так вона і крутиться кругом Землі всім на сміх і науку))).
Виряд для учасників
– ліхтарики(на всякий випадок)
– гроші на екскурсію (там нема фіксованої ціни, але, думаю, по 5-10 грн можна скинутися).+ 2 грн з особи на зоряне сяйво та інші витрати)
Заввага: наперед розклеїти листочки А4 зі сузір’ями на площі, де відбудеться збірка.
Хід заняття
1) (15 хв)Зустріч на пл. Митній. Пояснюємо учасникам, що цілий вечір буде зоряним і космічним )). А тому беремо ракету і летимо ближче до зірок)). Бавимося в гру:”запускаємо ракету”. Стаємо в коло. Спершу “беремо ракету і ставимо її перед собою” (імітуючи цей рух). Далі “заводимо ракету” (Тремо долонями одна об одну). Ракета заводиться, починає тихенько працювати( ляскаємо руками по грудях). Вона працює все голосніше (ляскаємо руками по колінах) і голосніше (присідаємо, продовжуючи ляскати долонями по литках) і нарешті вона відлітає (підстрибуємо).
2) (3хв)Все, ми у космосі, там ми стаємо зірками (Роздаємо учасникам зірочки з номерами ).
3) ( 5 хв) Продовжуємо монолог: ” Нагадуємо, що так, як пластуни в курені, так і зорі на небі об’єднані в гуртки-сузір’я. Всі тут з одного гуртка, тож вам теж потрібно сформувати сузір’я. Як? Розглянтеся навколо, і ви знайдете декілька схемок зоряних гуртків))” Шукаємо розклеєні по дошках оголошень сузір’я.
4) (5 хв )Коли листочки знайдені, ті, хто їх віднайшов повинен скласти це сузір’я зі своїх подруг (і за власною участю ). Всі мовчать, адже в космосі немає повітря, і зорі не можуть перегукуватися)).
5) ( 10 хв)Склавши сузір’я, зірка-організаторка повинна прочитати вголос історію сузір’я.
6) (20 хв) Далі ділимося на 2 команди (за номерами зірочок: парні і непарні). ідемо до обсерваторії і згадуємо, в яких піснях співається про зорі. Яка команда більше назгадує.
7) ( 3 хв) Перед обсерваторією ще раз формуємо Велику Ведмедицю і Касіопею. Намагаємося зробити це якнайшвидше.
8) (1 год) Заходимо в обсерваторію, там слухаємо коротеньку екскурсію і дивимося в телескоп.
9) Без телескопа шукаємо на небі Велику Ведмедицю (велику, бо малу в місті не видно), пояснюємо, де мала ведмедиця.
10) Дякуємо паням і панам з обсерваторії і виходимо.
11) (20 хв) Всім учасникам роздаємо “зорянпе сяйво”(куплене на решту з екскурсії) + обговорюємо що найбільше сподобалося.))