Вимоги до вмілості
Вміти правильно увімкнути та вимкнути комп’ютер; розказати про основні заходи безпеки при роботі з ним.
Знати, з яких основних частин складається комп’ютер. Вміти правильно підключити всі елементи комп’ютера.
Пояснити принцип роботи комп’ютера та взаємодію різних частин апаратного забезпечення комп’ютера.
Виконати найпростіші дії в роботі з комп’ютером, наприклад:
– написати текст в текстовому редакторі,
– використовуючи електронні таблиці, виконати просту операцію, наприклад, сумування комірок,
– написати та переслати лист електронною поштою.Заінсталювати в комп’ютері нову програму і налаштувати її для власних потреб.
Розповісти про основні етапи розвитку комп’ютерів.
Матеріали для підготовки до здачі вмілості
Загальна інформація.
Комп’ютер – це універсальний пристрій для автоматичної обробки та зберігання інформації. Інформація зберігається в комп’ютері у вигляді двійкових кодів, тобто сукупністю нулів та одиниць. (Наприклад число 56 буде представлено як 00111000). Це викликано тим, що запам’ятовування і збереження інформації в такому вигляді легко реалізувати технічно. (намагнічена ділянка поверхні – 1, не намагнічена – 0).
Таким чином для збереження інформації комп’ютер мусить мати запам’ятовуючий пристрій, в який можна записувати інформацію в двійкових кодах та зчитувати її.
Для користувача робота з даними в двійкових кодах незручна й незвична. Тому потрібні пристрої, що забезпечували б введення даних в комп’ютер в звичайній формі з наступним перетворенням їх в двійкові коди і навпаки перетворення даних з двійкових кодів у звичний для нас вигляд та їх виведення. Ці функції виконують пристрої вводу та виводу інформації.
Процес обробки інформації по суті зводиться до реалізації 4-х арифметичних та декількох логічних операцій, виконуваних мікропроцесором, який містить арифметично-логічний пристрій, що безпосередньо виконує арифметичні і логічні операції та керуючий пристрій, який координує роботу всіх інших пристроїв.
В основі функціонування будь якого комп’ютера лежить принцип програмного управління.
Для розв’язку будь якої задачі на комп’ютері розробляється програма, яка разом з даними записується в запам’ятовуючий пристрій.
Програма – це впорядкований набір команд. В команді міститься вказівка, яку операцію необхідно виконати, над якими даними виконати цю операцію і куди помістити одержаний результат.
Після того як програма буде розміщена в запам.’ятовуючому пристрої, вона запускається на виконання. В керуючий пристрій поступають коди операцій, а в арифметично-логічний пристрій – дані над якими виконується операція. Керуючий пристрій виробляє сигнали, що поступають в інші пристрої, котрі і забезпечують виконання даної операції.
Потім із запам’ятовуючого пристрою вибирається наступна команда і організується її виконання. Цей процес продовжується до закінчення всієї програми.
З яких частин складається ПК.
Системний блок вміщує центральний мікропроцесор, внутрішню та зовнішню пам’ять комп’ютера
Зовніщні пристрої – Пристрої вводу – виводу, до яких належать монітор, клавіатура, миша, сканери та прінтери.
Мікропроцесор (МП) – електронна схема, що виконує всі обчислення та обробку інформаціі. Потужність (швидкодія) комп’ютера залежить від типу МП Визначається тактовою частотою, яка вказує скільки операцій МП виконує в секунду. Вимірюється в мегагерцах МГц.
1.Внутрішня (оперативна ОП) пам’ять, електронний блок призначений для тимчасового зберігання інформації. Інформація зберігається поки працює конкретна програма, при виході із програми чи вимиканні комп’ютера ОП очищується. Основна характеристика – ємкість (обсяг) інформації, що може розміститися в ОП. Одиниці виміру-байти, кілобайти, мегабайти. Найменша одиниця виміру – біт (0 або 1). Байт – 8 біт. Кілобайт – 1024 байт; Мегабайт –1024 кілобайт., Гігабайт – 1024 мегабайт
2.До зовнішньої пам’яті належать: жорсткий магнітний диск (ЖМД), гнучкий магнітний диск (ГМД), оптичні (лазерні) компакт –диски (CD ROM). Диски характеризуються швидкістю зчитування-запису інформації та ємкістю. ГМД-1,44Мб, CD-650Мб, ЖМД до декількох десятків Гб.
3.Монітор (дисплей) служить для виводу інформації на екран. Може працювати в текстовому і графічному режимах. Текстовий режим – елемент – символ. Поточне місце, куди вводиться символ (блимаючий значок) – курсор. В графічному режимі елемент – точка (піксел). На екран може бути виведено будь-яке зображення. Основні характеристики: – роздільна здатність, кількість кольорів (палітра), розмір екрану.
4. Принтери призначені для друку інформації. Бувають матричні, струменні, лазерні. Основні характеристики – швидкість та якість друку. Найкращі характеристики мають лазерні прінтери.
5. Сканери призначені для введення інформації в пам’ять комп’ютера з аркуша без клавіатурного набору. Бувають ручні та настільні. Потребують спеціального програмного забезпечення.
6. Клавіатура – алфавітно цифровий блок, призначений для введення символьної інформації, а також для управдіння роботою комп’ютера. Використовується IBM – сумісна клавіатура, що має 101 клавішу і декілька індикаторів, які сигналізують про поточний режим клавіатури.
Клавіатура розділена на 4 групи:
1. Центральна область – літери, цифри, синтаксичні знаки, а також ряд допоміжних клавіш управління:
- Esc – перехід на попередній рівень.
- Enter – пуск, команда комп’ютеру виконувати якусь дію.
- Caps Lock – великі літери, повторне натискання – малі літери.
- Back Space(¬ ) – видалення символу ліворуч курсору (останнього).
- Delete – видалення символу праворуч курсору.
- Tab – призначена для переміщення по позиціях табуляції (8 знаків) чи для переходу із поля в поле.
- Space Bar ( пробіл ) – найдовша клавіша в нижній частині клавіатури, призначена для розмежування слів.
- Shift – допоміжна клавіша в комбінації з іншими літерами – одноразове введення великої літери.
2. Допоміжна група, що функціонує в двох режимах, (вміщує цифровий блок, деякі клавіші управління, декілька індикаторів). Перемикання між режимами здійснюється клавішею Num
Lock: введення цифрової інформації, якщо індикатор Num Lock підсвічений; управління курсором, якщо – ні.
3. 12 функціональних клавіш F1 – F12 і деякі клавіші управління. Натискання на функціональну клавішу викликає дію, що визначена, виконуваною в даний час, програмою.
4. Клавіші управління курсором: Переміщення курсору згідно напрямку стрілок.
Деякі службові клавіші:
- Insert – перемикання між режимами вставки і заміни.
- End – в кінець рядка
- Home – на початок рядка
- PgUp – попердня сторінка
- PgDn – наступна сторінка
- Print Screen – копія екрану в буфер чи прінтер
- Pause – короткочасна зупинка виконання команди
Як жити з комп’ютером у добрих “стосунках”
Системний блок та монітор не потребують спеціальних технічних режимів експлуатації, однак для запобігання посиленого
забруднення та для подовження робочого ресурсу комп’ютера необхідно періодично витирати пил та підтримувати чистоту в приміщенні, де встановлено комп’ютер. Не допускайте попадання всередину системного блоку сторонніх предметів, води та інших рідин. В разі такого випадку треба негайно припинити роботу на комп’ютері, вимкнути його, відключити його від мережі живлення і звернутися до сервіс-центру виробника.
Перед проведенням будь-яких профілактичних робіт комп’ютер, монітор та всі інші пристрої мають бути відключені від мережі живлення.
Для надійної роботи клавіатури необхідно по мірі забруднення (1-2 рази на місяць) проводити її чистку. Видаляти пил за допомогою пилососа з м’якою щіткою та бруд з поверхні клавіш за допомогою спеціальних серветок і тампонів для чистки комп’ютерної техніки, що можна придбати в спеціалізованих магазинах. Коли Ви не працюєте з комп’ютером, бажано накривати клавіатуру спеціальним чохлом. Періодично протирайте килимок миші серветкою, змоченою теплою водою, та проводіть чистку самого маніпулятора “миша”. Якщо миша кульова – вимкніть комп’ютер, обережно відкрийте кришку, яка утримує кульку, і дістаньте її. Промийте кульку, ролики всередині маніпулятора, зовнішні накладки в нижній частині спеціальною рідиною для чистки комп’ютерної техніки, та ретельно висушіть. Зберіть маніпулятор у зворотному порядку. Оптичні маніпулятори не потребують такої очистки.
Рекомендовано періодично (5-6 разів на рік) проводити чистку накопичувальних пристроїв (FDD, CD-ROM) спеціальними очищаючими дисками, які можна придбати в спеціалізованих магазинах.
Обслуговування монітора, принтера, сканера, інших периферійних пристроїв здійснюється відповідно до супроводжувальної документації до них.
Всі тиснуть, але мало знають як то називається