Сьогодні, напевно, немає пластунів, які не знають, що таке фризбі, а на багатьох пластових акціях, зустрічах, таборах тощо можна побачити юнаків та юначок, що кидають літаючий диск (фризбі). Багато років учасники крайового спортивно-вишкільного табору "СВТ "Калиновий оберіг" навчаються правильно кидати диск та грати в алтимат, а останнім часом все більше пластунів починають займатися алтиматом як спортом та беруть участь в чемпіонатах України та інших змагах. Заняття спортом з літаючим диском сприяє розвитку координації, швидкості та витривалості юнаків та юначок та через регулярні тренування допомагає зміцнювати здоров’я, незалежно від віку. Крім того, близькою пластовій ідеології та принципам є філософія Духу гри, що полягає в повазі до суперника до дотримання правил чесної гри.
Вимоги до вмілості
Знає історію виникнення літаючого диску (фризбі)
Вміє провести розминку перед тренуванням
Вміє правильно виконати 2 основні кидки (бекхенд та форхенд)
Знає історію виникнення та базові правила гри в алтимат
Знає основні ігри з літаючим диском (фризбі)
Долучені документи
Матеріали для підготовки до здачі вмілості
Вимоги до інструкторів:
- Успішно пройде тест “Standard” (http://rules.wfdf.org/accreditation) Всесвітньої Федерації Літаючого Диску (ВФЛД) на знання правил алтимату (підтверджується сертифікатом)
- Вміє правильно виконати базові кидки (бекхенд і форхенд)
- Знає про основні правила безпеки під час проведення занять з фізичної культури і спорту
ІСТОРІЯ ПОХОДЖЕННЯ:
Алтимат (Ultimate), який є найпопулярнішою та наймасовішою дисципліною спорту з літаючим диском як у світі, так, зокрема, і в Україні. Алтимат також представлений на Світових іграх (таких собі “олімпійських іграх з неолімпійських видів спорту”). Але перед тим трохи про менш популярні дисципліни, які використовують диск (або диски) як основне знаряддя.
До речі, сам диск фризбі побачив світ приблизно 100 років тому. Ясне діло, за цей час тих дисків було роблено-перероблено, в тому числі і під різні дисципліни. Незмінною ж залишалась тільки кругла форма диску. На сьогодні в Інтернеті вже є моооре інформації різними мовами про літаючі диски фризбі. Тому, кому цікаво – прошу дуже (https://en.wikipedia.org/wiki/Frisbee)!
Тепер трохи про дисципліни, про більшість з яких я й сам, чесно кажучи, знаю тільки в дуже загальних рисах, і то з Інтернету. Але цих дисциплін є декілька, причому як командних, (гатс, “де-де-це”), так і індивідуальних (диск-гольф, фрістайл, змагання на дальність та точність та ін.). І знати про них варто навіть тому, що інвентар для них є досить легко (і дешево) доступний, і дуже просто навчитися в них грати.
Найпопулярнішим (з “менш популярних”) є ДИСКОГОЛЬФ (Disk Golf або Frisbee Golf). Подібно до олімпійського гольфу, завдання дискового те саме: пройти поле за мінімальну кількість кидків. Причому для різних кидків є різні типи дисків (ті самі драйвери і паттери), як і в класичному гольфі. Дискогольф досить серйозно розвивається. Щорічно проходять чемпіонати світу, комерційні турніри і ліги, як аматорські, так і серед профі, на яких кращі диск-гольфісти заробляють досить таки пристойні гроші (в середньому 30 тис. дол. США за рік). Потрохи грають диск гольф і в Україні – спільнота у ФБ.
І зовсім трохи про інші дисципліни:
- Динамічний, граційний та витончений ФРИСТАЙЛ (Freestyle), що поєднує в собі атлетизм, акробатику, творчість
- Простий в освоєнні та невибагливий до фізичних кондицій ДАБЛ-ДИСК КОРТ, в народі – “Де-де-це” (Double Disk Court, DDC), в який можна грати фактично на будь-якому покритті
Крім того проходять змагання та реєструються (світові) рекорди з ряду індивідуальних дисциплін:
- на дальність кидка (Distance)
- на точність кидка (Accuracy)
- дискатон (Discathon), а також дисципліна з дивною назвою
- Self-Caught Flight, де гравець повинен максимально далі зловити випущений ним же диск.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЗДАЧІ ВМІЛОСТІ:
Бекхенд
Всі знають цей кидок. Але мало хто кидає правильно. Хоча якщо навчитися правильно кидати бекхенд, то диск буде летіти далеко, рівно і в потрібному напрямку.
Техніка виконання кидка:
- Перед кидком стаємо боком, так щоб праве плече було повернуто у бік кидка.
- Беремо диск так, як показано на малюнку: великий палець повинен розміщуватися на верхній ребристій частині диска. Інші чотири пальці тримають обід диска знизу.
- Згинаємо лікоть і розташовуємо диск біля живота паралельно до поверхні (землі).
- У момент кидка випрямляємо лікоть і одночасно закручуй диск різким рухом кисті.
- Відпускаємо диск у той момент, коли лікоть випрямляється і рука буде знаходитися у напрямку кидка.
Форхенд
Це цікавий кидок, яким володіють не так багато людей. Хоча навчитися так кидати диск — не дуже важко.
Техніка виконання кидка:
- Стаємо обличчям у напрямку кидка.
- Беремо диск так, як показано на малюнку: великий палець – на верхній ребристій частині диска. Середній палець притиснутий до внутрішньої частини обідка. Вказівний палець притиснутий до середнього. Безіменний палець притримує диск із зовнішньої частини обідка. Мізинець притиснутий до безіменного пальця.
- Згинаємо лікоть під кутом 120 градусів праворуч від себе. Диск повинен бути зафіксований паралельно до поверхні (землі).
- Робимо різкий рух кистю уперед, надаючи диску обертовий рух.
- Використання всієї руки додає сили для дальніх кидків.
ЛІТЕРАТУРА, ЯКУ РЕКОМЕНДОВАНО ПРОЧИТАТИ В МЕЖАХ ПІДГОТОВКИ ДО ЗДАЧІ ВМІЛОСТІ:
Правила гри в алтимат: