Фотографія автора

01. Знає і заспіває щонайменше 5 пластових, 5 стрілецьких і повстанських, 5 обрядових і 5 сучасних українських пісень. Знає їх походження

УПЮ, Друга проба

Теоретичний матеріал, який допоможе юнацтву отримати необхідні знання для того, аби мати зарахованою цю точку

А пісня — це душа. З усіх потреб потреба.
Лиш пісня в серці ширить межі неба.
На крилах сонце сяйво їй лиша.
Чим глибша пісня, тим ясніш душа.
І. Драч

Пісні передають чимало історичних та сучасних моментів у формі художнього твору, покладеного на музику. Це дає змогу висвітлювати нашу історію в інший, набагато цікавіший, спосіб – співаючи. Популіризація української пісні серед юнацтва, перевірка його осягів у вивченні пісень різного спрямування, жанру та періоду історії сприятимуть:

  • популяризації українських традицій;
  • історичному розвитку;
  • всебічному розвитку (розваги, колективна праця, самоствердження);
  • лозунгу “Слухай українське”.

Опис кожної групи пісень

Пластові

Історія Пласту – Національної Скаутської Організації України сягає своїм корінням далеких 1911-1912 років. Впродовж всього її існування українські пісні завжди лунали і лунають на таборах, мандрівках, гутірках, зустрічах, фестивалях тощо. Саме вони допомагають пластунам у формуванні національно-патріотичного світогляду. Також пісні були своєрідною розрадою та підтримкою пластунів у діаспорі, куди вони потрапили після заборони діяльності Пласту в Україні протягом 1928 – 1989 рр.

Часто пластуни і самі ставали авторами багатьох пісень. Будь-який гурток чи курінь міг стати відомим не лише завдяки своїй діяльності, але й власній пісні. На жаль, з часом, деякі імена авторів назавжди зникли з нашої пам’яті і не підлягають відтворенню. Та їхні пісні і досі звучать, хвилюючи наші серця.

Стрілецькі

Стрілецькі пісні — пісні, створені в легіоні Українських січових стрільців 1914—1918 (маршово-бойові, жалібні, любовні й жартівливі). Головні творці стрілецьких пісень: М. Гайворонський, капельмайстер оркестри УСС, Р. Купчинський і Л. Лепкий. Стрілецькі пісні є в хорових і сольних обробках низки українських композиторів.
Українські січові стрільці́ (УСС, усуси) — єдине українське національне військове формування в складі австро-угорської армії, сформоване з добровольців, які відгукнулися на заклик Головної Української Ради 6 серпня 1914 і стояли під проводом Української Бойової Управи (УБУ).

Українські Січові Стрільці були першими українськими частинами, вони мали велике значення для відновлення військових традицій, для зростання українського патріотизму, створення військового словництва, термінології, військового фольклору, пісні й музики (оркестра УСС). Пам’ять про УСС і досі жива в українському народі, як є живим символом УСС —«Червона калина», пісня УСС і традиція елітарної частини української армії.

Повстанські

Повстанська поезія та пісенність — різножанрові твори на тему збройної боротьби Української повстанської армії з німецько-фашистськими та радянськими військами. Партизанська лірика продовжила літературні традиції доби визвольних змагань 1917—20 та міжвоєнного періоду. У роки національно-визвольної боротьби (1940—50) твори поетів-упівців часто публікувалися в партизанських часописах: “На чатах”, “Ідея і чин”, “Чорний ліс”, “Інформативні вісті”, “Лісовик”. Імена багатьох авторів невідомі.

Українська повстанська армія була створена 14 жовтня 1942 року за рішенням політичного проводу ОУН для захисту мирного населення України від знущань Німецької окупаційної влади. Головнокомандуючим УПА, з 1943р. по 1950р. був Роман Шухевич, псевдонім Тарас Чупринка. Маючи визначні здібності, він створив дієздатну, багаточисельну військову силу, котра потужно протистояла Німецьким і Радянським каральним військам.

Жорстокі та антилюдські політичні системи комуністичних та фашистських загарбників сприяли державницьким та патріотичним почуттям мирного населення, котре масово вливалося в ряди УПА. В 1944р. УПА нараховувала близько півмільйона осіб. Саме УПА врятувала населення Західної України від масового терору і повного знищення комуністичним режимом, очолюваним Сталіним. Добре організована УПА вела успішну, але кровопролитну війну із комуністичними загарбниками.

Обрядові

Обрядові пісні — це пісні, які виконувались під час різних народних свят та обрядів. Ці пісні тісно зв’язані з язичницькими віруваннями. Слов’яни вірили в сили природи, в духів природи та вважали, що обрядовими піснями можуть вплинути на них та примусити їх діяти в бажаному напрямку. Обрядова поезія дуже тісно зв’язана з працею людини, з родинним побутом та з народним календарем. У різні пори року виконувались різні обрядові (календарно-обрядові) пісні. Ці пісні повинні були забезпечити успіхи в господарюванні, добрий урожай, щастя в родинному житті. Наприклад: на сільських майданах і галявинах співали веснянки і гаївки, під час Зелених свят — русальні пісні, на Івана Купала — купальські пісні. По закінченню жнив, люди співали жниварські пісні, славлячи землю за те, що дала їм гарний урожай. Під час зимового сонцестояння виконували сонцесяйні пісні.

Пізніше календарно-обрядові пісні поступово втрачали зв’язок з давніми обрядами, почали підпорядковуватись християнським святам. Надзвичайної популярності в народі набули колядки та щедрівки. Ці пісні приурочувались до основних свят зимового циклу: колядки — до Різдва (7 січня), щедрівки — до Нового Року (за старим календарем 14 січня).

Сучасні

Сучасна українська музика є багатогранним, різностороннім явищем, яке увібрало в себе, як багатовіковий, національний характер, історію, філософію, так і світові музичні тенденції. З’являється все більше і більше різних гуртів та фольк ансамблів, які на сучасний лад виконують українські народні пісні. Даний жанр пісень користується нині популярністю, та є досить актуальним, в епоху відродження прадавніх національних традицій. 20ст. подарувало Україні і світу багато видатних і талановитих співаків та композиторів. Одним з таких був М.Лисенко, роботи якого, стали вічним, неоціненним скарбом української національної культури та фольклору. Сучасна українська музика відповідно до світової практики має різну класифікацію.

Компанії, що займаються продажем аудіозаписів у своїх класифікаціях зазвичай використовують термін «жанр». При цьому академічна музика зазвичай описується терміном «класика» і класифікується за складом її виконавців (камерна, оркестрова, вокальна тощо). Популярна музика має розгалужену класифікацію, при цьому кількість основних напрямків є різною.

Наприклад, один з найбільших інтернет-магазинів amazon.com виділяє 24 категорії, які називає «жанрами»: «альтернативний рок», «блюз», «бродвей і вокал», «дитяча музична», «християнська музика», «класична музика», «класичний рок», «кантрі», «електронна і танцювальна», “фольклор, “госпел, «важкий метал», «інді», «джаз», «латинська музика», «різне», «нью-ейдж», “опери, «R&B», «реп і хіп-хоп», «реггі», «рок-музика», «саундтреки», «світова музика».

Приклади пісень

5 пластових пісень:

  1. Гей-гу, гей-га (Гімн куреня “Лісові чорти”). http://www.pisni.org.ua/songs/642.html
  2. Коли у путь (Бий барабан). http://www.pisni.org.ua/songs/2971.html
  3. Гори, гори (Я люблю волю, простір, далечінь). http://www.pisni.org.ua/songs/731565.html
  4. Найкращі дівчата. http://www.pisni.org.ua/songs/25694.html
  5. Тихий сон (Pet Shop Boys – Осип Маковей). http://www.pisni.org.ua/songs/430.html

5 стрілецьких пісень:

  1. Ми йдем вперед. http://www.pisni.org.ua/songs/613246.html
  2. Не сміх бути в нас страху. http://www.pisni.org.ua/songs/2828.html
  3. Там під Львівським замком. http://www.pisni.org.ua/songs/23091.html
  4. Човен хитається серед води. http://www.pisni.org.ua/songs/416032.html
  5. Там на горі, на Маківці. http://www.pisni.org.ua/songs/81013.html

5 обрядових пісень:

  1. Во Вифлеємі нині новина (колядка). http://www.pisni.org.ua/songs/216216.html
  2. Тиха ніч, свята ніч (колядка). http://www.pisni.org.ua/songs/24665.html
  3. Нова радість стала (колядка). http://www.pisni.org.ua/songs/33560.html
  4. Ой Сивая та і Зозуленька (щедрівка). http://www.pisni.org.ua/songs/615940.html
  5. Щедрик Щедрик Щедрівочка (щедрівка). http://www.pisni.org.ua/songs/729464.html

5 сучасних пісень:

  1. 8-ий колір (Моторрола). http://www.pisni.org.ua/songs/221952.html
  2. Файне місто Тернопіль (Брати Гадюкіни). http://www.pisni.org.ua/songs/417333.html
  3. Старенький трамвай (Піккардійська Терція). http://www.pisni.org.ua/songs/255.html
  4. Коли до губ твоїх (Плач Єремії). http://www.pisni.org.ua/songs/460230.html
  5. Новий день (Друга ріка). http://www.pisni.org.ua/songs/412889.html

Перевірка даної точки. Чому ця точка є важлива

  • Підготувати співаник:
  1. на курінний табір
  2. на мандрівку
  3. для молодшого гуртка
  • Провести гутірку-співи для гуртка/куреня (наприклад перед веснянками, Різдвом, табором, мандрівкою, вечорницями)
  • Організувати музичний конкурс на манер телевізійного шоу “Голос країни” – “Голос Пласту (куреня)”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *