Орієнтовна тривалість мандрівки: 1-2 дні
Маршрут
маршрути на гору Пікуй
Загальне
Одна з вершин Вододільного хребта, у межах Стрийсько-Санської верховини, найвища точка Львівської області. Лежить на пд.-сх. окраїні Буковецької полонини. Поверхня конусоподібна, асиметрична: пд.-зх. схил крутий, пн.-сх. – пологий. Пікуй є вододілом між басейнами річок Стрию і Латориці. Складається з флішу. Вкритий буковим лісом. На схилах – заказник державного значення Пікуй. Район зимового та літнього туризму (Географічна енциклопедія України).
Вигляд з різних боків
З вершини відкриваються чудові краєвиди. На сх. серед відомих вершин видніється Тростян, Високий Верх, на пд.-сх. Боржава велично розставила свої найбільші вершини Великий Верх та Стій, на пд.-зх. великим платом здіймається г. Полонина Рівна і майже поруч г. Гостра Гора. А на пн.-зх. простягується хребет Буковецька полонина, який за Ужоцьким перевалом продовжується на території Польщі, де видніється вершина Тарниця.
На пн.-сх. простяглося село Біласовиця, за ним видно автомагістраль, яка піднімається на перевал. По інший бік хребта, з пд. та пд.-зх. боку видно смт. Жденієво та село Щербовець. Саме з цього боку схили гори дуже стрімкі, а при вершині ще й скелясті.
Сама вершина є досить вузькою, в її центрі стоїть кам’яний тур.
Не менш цікавим є споглядання вершини збоку. Найбільш вражаючим є вигляд з перевалу від Воловця до с.Верхні Ворота. З цього місця вершину видно в профіль, і виглядає вона як вузький гостроверхий пік. Можливо від того і назва Пік-уй. 🙂
Опис
Є декілька маршрутів добирання, розглянемо тут найзручніші:
а) Вихід із с.Біласовиця. Доїхати в Біласовицю можна лише автотранспортом. Йдуть рейсові автобуси (в дужках вказано приблизний час прибуття в Біласовицю) Луцьк-Ужгород(3:10), Львів-Виноградово(15:15), Івано-Франківськ-Ужгород(16:30), Ужгород-Івано-Франківськ(13:00), Ужгород-Луцьк(14:00). Також можна і залізничним транспортом з пересадками. Найоптимальніші маршрути – вранці виїхати потягом зі Львова на Воловець, там одразу пересісти на автобус, що йде через с.Нижні Ворота. В останньому пересадка на один з автобусів Ужгород-Івано-Франківськ або Ужгород-Луцьк.
В Біласовиці йдемо від траси на зх. через село. Прямо перед нами – Пікуй. Перед руїнами старої ферми, через потічок переходить стежка. Можна йти нею (маршрут №2,3), а можна йти далі в кінець села (маршрут №1). В будь-якому випадку дотримуватися напрямку на зх. Звідси вже всі дороги в цьому напрямку ведуть до вершини.
б) Вихід із с.Щербовець. Добратися в Щербовець важче. Найпростіше – вранці виїхати потягом зі Львова на Воловець, там пересісти на автобус Міжгір’я-Мукачево. Виходимо в с.Підполоззя. Автобус їде далі прямо, а нам направо в напрямку смт.Жденієво.
Від місця висадки з автобуса до дальньої окраїни Жденієво (турбаза “Форель”) біля 6 км. А звідти через с.Збини до Щербовця ще біля 4 км. По дорозі, після центру Жденієво, справа на деякий час відкриється вигляд на вершину Пікуя. І майже весь час попереду видно вершину г.Гостра. Перед початком с.Збини наліво відходить дорога. То є одна з непоганих доріг, якою можна дійти до водоспаду Воєводин, і відповідно до Полонини Рівної (маршрут №6). Але в квітні 2003 за 2 км від цього роздоріжжя розпочалося будівництво чи то турбази для “Динамо”, чи дачі для Медведчука. Напевно цю дорогу до водоспаду прикриють, no passaran!
Село Збини дуже маленьке. Дещо далі, після його закінчення, праворуч через ліс буде звертати дорога до с.Щербовець. Нею дістаємося до села. Звідси уже весь час перед нами попереду буде видно хребет і власне сам Пікуй. Проходимо село. За останньою хатою перетинаємо потік і йдемо польовою дорогою, яка спершу веде в напрямку хребта через ліс, а потім звертає дещо праворуч і піднімається догори (маршрут №4). Десь через 2-3 км від окраїни Щербовця дорога виходить на невеличку галявинку. Тут вона роздвоюється. Одна стежка йде прямо через галявину, а інша ліворуч до лісу. Нам ліворуч і уже весь час догори. Стежка виводить на хребет, а звідти на вершину вже 5 хвилин ходьби.
Найзручніші місця ночівель
Коротко опишу місця ночівель в залежності від місця виходу на вершину. При виході із с. Біласовиця найкраще заночувати в таких місцях. На карті позначено №9. Тут, на маршруті №2, при переході кладкою через потік буде зручне місце для розкладання намету, вода поруч, дрова в лісі. Трішки далі від цього місця наша дорога йде далі догори, а наліво до потічка спускається стежка, яка далі йде географічно правим берегом потоку. Тут починається додатковий варіант 2 маршруту – маршрут №3. Стежка далі йде лісом, і вже майже на його окраїні виходить до джерела вищезгаданого потоку. На карті позначено №10. Тут можна поповнювати запаси води, а розкладати намет краще вже вище, за лісом, там починаються полонини.
При виході зі Щербовця краще заночувати в місці, позначеному №11. Це по дорозі до вищезгаданої галявинки, там буде невеликий рівний майданчик, дуже близько потічок. Можна гарно розкласти намет для ночівлі.
Сусідні цікаві об’єкти
Від Пікуя можна дістатися на г.Гостра через с. Щербовець і с. Пашковець (маршрут №5). Також можна дійти до водоспаду Воєводин (на карті позначено №12) і на г. Полонина Рівна через вищезгадану дорогу із с. Збини, або через с. Пашковець і г. Гостра (маршрут №7). З Пікуя можна продовжити шлях по хребту Буковецька полонина (маршрут №8) до перевалу Руський Путь, або й далі – до Ужоцького перевалу.