Мета гутірки
допомогти у виборі пластового ножа
Основний матеріал
Пластовий ніж. Рекомендації з вибору
Перш за все визначимо сферу використання пластового ножа. Ніж потрібен нам на таборі: відрізати линву, вирізати патика, застругати патика, зняти кору, настругати трісочок для розпалювання, робота по продуктам харчування.
Одразу зазначу, призначення ножа – різати. Рубати має сокира, відкривати бляшанки – спеціальна відкривачка, перерубувати дріт – зубило. Звісно всі ці дії можна зробити у екстренних випадках, коли від цього залежить життя чи безпека вас чи оточуючих. В звичайних випадках – скористайтеся спеціалізованим інструментом.
Виходячи зі сфери використання кілька загальних рекомендацій. Ніж повинен мати рівну заточку без зубців(plain edge). Товщина 2.5-3мм, більше не потрібно, менше – незручно робити деякі операції. Профіль клинка має бути без так званої рекурви
Складаний чи нескладаний? Складаний ніж однозначно зручніше в місті. В лісі можна використовувати обидва ножі. Складані ножі носяться в чохлі або за допомогою кліпси на кишені. Нескладані мають носитися в піхвах: пластикових чи шкіряних. Вони не повинні бути загорнуті в ганчірку чи мати картонний чохол. Це ненадійно і травмонебезпечно.
Складані ножі можуть бути багатофункціональні по типу швейцарських армійських ножів або одноклинкові. Багатофукнціональні зручні тим, що як правило вони містять відкривачку для бляшанок.
Нескладані ножі зручні відсутністю шпарин та механізмів фіксації, в які може забиватися бруд. Вони менш чутливі до забруднення.
Тепер рекомендації з придбання.
Категорично не рекомендую дешеві китайські ножі з розкладок на базарі. Треба вчитися працювати якісним інструментом.
Звичайно зараз є дуже багато якісних ножів виробництва Китаю.
На мою думку дуже гарний варіант ножі виробництва фірми Victorinox. Вони є кількох розмірів, але нас цікавлять розміри 91мм та 111мм(довжина ножа в складеному стані). Не варто прагнути до найбільшої наповненості інструментами. Найкращий варіант 2 чи 3 ряди де окрім основного клинка будуть обидві відкривачки, також буде корисною пилка. Оптимальні моделі Spartan, Tinker, Camper серед 91мм, Centurion, Nomad, Picknicker серед 111мм. Щоправда вони небюджетні, але зараз можна купити вживані за дуже гарною ціною
Серед складаних з одним клинком я рекомендую ножі виробництва Китаю Ganzo. Але НЕ слід брати найдешевші – вони не дуже гарної якості. Більш дорогі моделі цієї фірми гарної якості.
https://ganzo.ua/nozh-ganzo-g704-zheltyy/
Ножі під брендом Skif від української компанії Ібіс теж зроблені в Китаї, але непоганої якості за свої гроші. Також не варто брати найдешевші.
https://ibis.net.ua/products/nozhi-skladnie/search/skif/?isort=cheap
Також непогано зарекомендували себе ножі французької компанії Opinel. Вони є кількох розмірів, що позначаються номерами. Оптимальні варіанти №8 та №9. Рекомендую брати ножі з клинком з нержавіючої сталі
https://ibis.net.ua/ua/brand/opinel/
Ше один китайський виробник, що робить відносно дешеві,але якісні ножі. Як правило ножі цієї фірми мають невеликий клинок.
https://sanrenmu.com.ua/nozhi?sort=p.price&order=ASC
Серед нескладаних ножів першість займають шведські робочі ножі Mora. Можна брати навіть найдешевші. Але я рекомендую брати ножі з нержавіючої сталі так як вони потребують менш ретельного догляду.
https://ibis.net.ua/ua/products/nozhi-fiksirovannie/search/mora/?isort=cheap
Також шведська ножова фірма HULTAFORS
http://fiskars-tools.com.ua/Noji-HULTAFORS/Noj-HULTAFORS-Craftsman-s-Knife-RFR.html
Звісно це неповний перелік. Але це ті ножі та фірми які можна рекомендувати за відносно невеликі гроші. Треба розуміти, що табір це умови, де ніж можна пошкодити або загубити. Тож купувати дорогі фірмові ножі не слід