Фотографія автора

Впоряд та однострій

Перші 10 сходин, Пластова тематика, Молодше юнацтво

  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Мета гутірки

Навчити юнацтво основ впоряду

План проведення

  • Вступ
  • Однострій (призначення, як повинен виглядати однострій)
  • Теоретична частина впоряду (команди: різновид, як надавати, постава при наданні; виконання)
  • Практика (впоряд на місці; впоряд в русі; збірки; впоряд з палицею; впоряд хорунжих)
  • Ігри

Основний матеріал

1. Вступ.

Шановні учасники! Зараз буде гутірка на тему яка вам напевно найбільш відома в Пласті, яка є дуже важливою лише тому, що використовуєте це на кожній пластовій акції, яка носить представницький чи офіційний характер і завдяки чому ви маєте можливість до вдосконалення власної дисципліни, навчитися відчувати себе важливою деталлю великого механізму, навчитися виконувати і надавати команди. Саме так – це пластовий впоряд, знання якого відкриває великі можливості перед Вами.

Дрот у своїй праці «Життя в Пласті» описав деякі команди впоряду, та вони були не досконалі і їх бракувало. Підручник пластового впоряду був ініційований у 1991 р. Головним Булавним Юнаків ГПБ пл. сен. Петром Содолем, ЛЧ, він доопрацювався протягом наступних років . Згодом станичний станиці Львів (на той час) Микола Музала, V іеніціював процес вдосконалення правильника. Результатом цього став правильник впоряду, котрим зараз користуємося.
Впоряд має дві цілі:

  • плекати естетику
  • творити організм

Наука впоряду дозволяє пластунам плекати дисципліну на двох рівнях:

  • особистому
  • груповому

Впоряд – це прекрасна вправа, що формує в юнака красиву пластику рухів – умовних рефлексів. Крім того, ви вчитеся синтезувати кілька простих рухів у складну поведінку (наприклад команда «на стан відчисли»). Добре виконання таких команд дозволяє нам оперувати цілими комплексами вправ, що розвиває абстрактне мислення, уяву, пам’ять рухів, увагу. Це і є одна з головних ідей занять впорядом. На другому рівні впоряд вчить юнака соціального порядку та співпраці в колективі. Під час занять впорядом юнак плекає довір’я до провідника, почуття цілісності групи. Навчившись слухати, Ви навчитесь керувати самі. Таке відчуття відповідальності плекає співпрацю та соціальну поведінку. Юнак стає членом спільноти, вчиться жити і працювати в суспільній групі. Впоряд може бути приємним заняттям для юнацтва лише тоді, коли в усіх буде задоволення від його правильного виконання. Отже за плідної співпраці Вас зі мною ми зможемо весело провести час з користю для обох сторін.

2.  Однострій.

Пластовий однострій – це майже реальне представлення гасла один за всіх і всі за одного, і людину в пластовому однострої зразу приймають за пластуна і вимагають від неї поведінки згідно із прийнятою пластовою поведінкою. Тому важливо, щоб пластуни в одностроях справді поводилися згідно з пластовими правилами поведінки, хоч самозрозуміло, що Ви й без одностроїв повинні так поводитися. Та коли однострій усім стороннім кричить «це пластун», а поведінка показує щось зовсім інакше, тоді погана поведінка кидає вину не тільки на одиницю, але й на цілу пластову спільноту, бо через однострій усі терплять за промахи одного. Той хто носить курінну хустку, крім того що він отримав привілегії він і отримав завдання бути гідним цієї хустки завжди, незважаючи ні на які обставини. Особливо ваша правильна постава має проявлятися в спілкуванні з іншими пластунами, оскільки далеко не всі дотримуються цієї постави.
З другого боку, однострій також має своє практичне застосування. Його слід носити па всіх пластових заняттях, бо в ньому чи при ньому повинні бути всі потрібні речі для пластуна, як: свисток, олівець, записник, ніж, хустка і т.д.
Однострій повинен віддзеркалювати і свого власника, і організацію, яку він представляє. Тому однострій повинен виглядати, як зовнішнє віддзеркалення внутрішнього пластового світу пластуна і взагалі цілей, які плекає пластова організація. А саме він повинен бути завжди чистим, випрасуваним і впорядкованим згідно з пластовим правильником однострою, бо ж пластун є пильним, чистий та дбає про красу, а організація виховує точних і сумлінних громадян. Неохайний однострій – ознака неохайної людини, а таких у пласті не повинно бути, особливо у нашому курені.
Відзнаки носимо, щоб відмітити нашу приналежність до Пласту (лілейку, шеврон пласту), до гуртка (гурткову відзнаку), до куреня (курінне число, хустку); щоб відзначити наш пластовий ступінь, пластове діловодство; щоб відзначити, що ми в чомусь заслужилися; щоб відзначити наші спеціальні вмілості і щоб засвідчити наші останні табори. Ніяких інших відзнак не носимо.
Що де носити? На правому рукаві носимо відзнаку куреня (13 мм від погона), відзначка гуртка (13 мм від відзначки куреня); на лівому рукаві носимо шеврон пласту (13 мм від погона), пластовий ступінь (по середині між ліктем і погоном); над правим клапаном відзнаки за пройдені табори, на клапані з лівої частини – ВФВ; над лівим клапаном з правої частини відзначення починаючи з найбільшого (за числовим значенням); біля серця носиться маленька лілейка, велика носиться на головному уборі; на лівій кишені носиться відзнаки Гуркових чи курінних діловодів (срібні або золоті смужки).

3. Теоретична частина впоряду.

Кожна команда впоряду складається з двох або трьох під команд:

  • Вказівної (вказує на особу чи відділ, що має виконати наступні команди)
  • Підготовчої (вказує на зміст команди)
  • Виконавчу (вимагає негайного і чіткого виконання команди)

Є 7 команд які виголошуються разом вісі інші виголошуються по складам:

  • ПОЗІР
  • СВОБІДНО
  • СЛАВА
  • СКОБ
  • ВСТАНЬ
  • ВЕРНИСЬ
  • ПРЯМУЙ

Впоряд на місці:
Команди: ПОЗІР, СТРУН-КО, СПО-ЧИНЬ, ЗМІНИ НОГУ, СВОБІДНО, ВПРАВО ГЛЯНЬ, ДО ЗВІТУ ГЛЯНЬ, ПОЧЕСТЬ ДАЙ, ПРЯМО ГЛЯНЬ, ПРАВОРУЧ, ЛІВОРУЧ, ОБЕРНИСЬ, ДО МОЛИТВИ, ПО МОЛИТВІ, СКОБ і СЛАВА, ДО ПРАВОГО(ДО ЛІВОГО) РІВНЯЙСЬ, НА СТАН ВІДЧИСЛИ, РОЗХІД, ВЕРНИСЬ.
Впоряд в русі:
Команди:
ХОДОМ РУШ, НАПРЯМ НН ХОДОМ РУШ, СПОЧИНЬ, СВОБІДНО, НА МІСЦІ ХОДОМ РУШ, СТРУНКО, НА МІСЦІ СТІЙ;
Повороти в русі:
Повороти, які міняють зімкнений лад: ПРАВОРУЧ, ЛІВОРУЧ, ОБЕРНИСЬ.
Повороти, які не міняють зімкнений лад: ВПРАВО\ВЛІВО ЗАХОДЬ, ПРЯМУЙ.
Зміна зімкнених ладів: У ДВОРЯД СТАВАЙ, В ОДНОРЯД СТ АВАЙ, В ОДНОЛАВУ СТАВАЙ, В ДВОЛАВУ СТАВАЙ, ДО ПРАВОГО РІВНЯЙСЬ, У ТРИЛАВУ СТАВАЙ.
Збірки:

І. Організація збірки.
ІІ. Відкриття:

1. ПОЗІР
2. ГУРТОК(КУРІНЬ, ЦІЛІСТЬ) В ОДНОЛАВІ/ДВОЛАВІ ЗБІРКА
3. ДО ПРАВОГО РІВНЯЙСЬ
4. ПРЯМО ГЛЯНЬ
5. СПОЧИНЬ
6. НА СТАН ВІДЧИСЛИ
7. СТРУНКО
8. ГУРТКОВІ ЗВІТ
9. ПЕРШИЙ ГУРТОК ВСІ ПРИСУТНІ
10. ДРУГИЙ…
11. ДО ЗВІТУ ГЛЯНЬ
12. СКОБ! ДРУЖЕ КОМЕНДАНТ, БУНЧУЖНИЙ….
13. ТАБІР СКОБ!
14. СКОБ!
15. ПРЯМО ГЛЯНЬ
16. СПОЧИНЬ
17. ДО МОЛИТВИ
18. ПО МОЛИТВІ
19. ХОРУНЖІ ВНЕСТИ ПРАПОРИ
20. СТРУНКО
21. НА ПРАПОР ГЛЯНЬ
22. ПРЯМО ГЛЯНЬ
23. СПОЧИНЬ
24. СТРУНКО, ПЛАСТОВИЙ ГІМН
25. СПОЧИНЬ
26. ПИСАР, ЗАЧИТАТИ НАКАЗ
27. СТРУНКО
28. СПОЧИНЬ
29. СТРУНКО
30. СПОЧИНЬ
31. ЗВІТ ВИСТУПИ
32. ЗВІТ ВСТУПИ
33. СТРУНКО
34. ДО ЗВІТУ ГЛЯНЬ
35. НАКАЗ, СКОБ
36. ПРЯМО ГЛЯНЬ
37. РОЗХІД або КУРІННІ ПЕРЕБРАТИ ПРОВІД

Програма закриття:
Загальна програма вечірньої збірки є порядком навиворіт від ранішньої; збірка починається звітом, опісля йде спущення прапорів, відтак молитва і заключний звіт. При вечірній збірці немає відчитання наказів. Молитва проводиться на вогниках або ватрі.

Ігри, які можна використати з цією гутіркою

"Впоряд  на вибування"

Гра проводиться виховником, юнацтво стає в лаву, і виховник надає їм різні команди спочатку помалу, а потім швидше, ті хто не правильно виконують команди виходять з лави, виграє той хто залишиться один в лаві.

Корисні посилання

Відгуки

  1. Посилання на правильники впоряду та однострою приводять на сторінку з помилкою 404 %) а я знаю впоряд Є))))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *