Фотографія автора

Пластовий однострій (УПЮ)

Пластова тематика, Молодше юнацтво

  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Мета гутірки

Розповісти про однострій Пластунів, зокрема однострій УПЮ

План проведення

  • Вступ
  • Історія однострою
  • Однострій сьогодні
  • Гра

Основний матеріал

Вступ

Запропонуйте назвати причини того, що пластуни повинні носити однострій.
(Однострій – обличчя пластуна;
Одяг пластунів;
Щоб відрізняти нас від інших;…)

Історія однострою

Перший, хто запропонував пластунам одягнути однострій був Петро Франко. В 1913 на першому пластовому з’їзді було обговорення реферату «Однострої і прибори» С. Левицького. Колір однострою (темно-зелений, коричневий) таким є для маскування. Кожен елемент однострою мав практичне значення. Ось вони: капелюх, сорочка, краватка (хустини почали носити з 1926 року), шорти, пояс, взуття (чорні черевики), штуци, відзнаки, шнурок (на ньому зав’язували «вузол доброго діла» – пластун завжди мав пам’ятати про це).
Однострій в 1945 (який прийшов до нас з діаспори – Авґсбурга): Капелюх, де не можна роздобути – берет або пілотка з малою лілеєю з тризубом; сорочка хакі з 2 кишенями; штани короткі (2 пальці над коліном); панчохи зелені, оливкові; пластова хустка; свисток з шнурком (білий, зелений).
На сьогоднішній день однострої схожі за виглядом, проте можуть відрізнятись елементами, в залежності від куреня.

Степан Бандера в однострої

Син Євгена Коновальця в однострої

Однострій сьогодні

ЗАГАЛЬНІ ПОСТАНОВИ

  1. Однострої українських пластунів і пластунок повинні бути всюди однакові так формою, як і барвою.
  2. Форма одностроїв описана й ілюстрована рисунками в тексті цього Правильника. В деяких випадках Правильник залишає за крайовими пластовими старшинами устійнення форми одної чи другої частини пластового однострою, однакової для всіх членів даної крайової пластової організації.
  3. Якщо не завжди і не всюди можна піднайти для пластових одностроїв таку саму барву і її відтінок, тоді ця барва і відтінок повинні бути однакові для всієї даної крайової пластової організації. Тому у випадках, де оцей Правильник не подає докладно барви якоїсь частини пластового однострою, або не описує подрібно її форми, або врешті подає альтернативу “або-або”, – то всюди там правом і обов’язком крайових пластових старшин є докладно устійнити барву чи форму тієї частини однострою, однакову для всього членства даної крайової пластової організації.
  4. Барви пластових одностроїв і їхніх частин означені в цьому Правильнику числами. Ці числа – це числа ниток ДМЦ (Де-Ем-Це або ДІ-Ем-Сі) до вишивання. В усіх випадках, де число барви підкреслене, обов’язує докладно поданий відтінок барви ниток. Натомість там, де це число не підкреслене, обов’язує по змозі відтінок барви ниток ДМЦ, а якщо це неможливе, то подібний відтінок, але однаковий для всієї крайової пластової організації.
  5. Є три основні барви, вживані для пластових одностроїв:
    • у пластунів: зелена 732
    • у пластунок: піскова 842 для блюзок і бронзова 801 для спідничок
  6. Улади в Українському Пласті мають теж свої барви:
    • УПН: жовту 444, УПЮ: малинову 816, УСП: зелену 910
    • УПС: бронзову 801
  7. Оцей Правильник встановляє однострої для всіх пластових Уладів пластунів і пластунок: а) на літо; б) на зиму; в) для окремих зайнять: спортових, водних, таборових. Час одягання літнього чи зимового пластового однострою устійнюють крайові пластові старшини, а із спеціяльних місцевих причин – станичні пластові старшини.

1. Накриття голови:

 

Для хлопців:Беретка одної барви, вибраної куренем чи самостійним гуртком. Замість береток, курінь може вибрати носити капелюхи.

Для дівчат:Беретка бронзової барви 801, викінчена навколо при голові гуцульською косичкою ширини 1/2 інча -13 мм- , плетеною із жовтої 444, червоної 321 і зеленої 910 волічки.

Заприсяжені пластуни на беретках носять велику лілею на щитику розміром 37х31 мм (для юнацтва – малинова барва 816)

Носять: на голові під голим небом, а теж під дахом, якщо пластун у службі зложену під лівим нараменником, відзнакою до переду, в приміщеннях.

2. Сорочка:

 

Для хлопців: Зеленої барви 732, спортового крою з коміром до запинання на ґудзик під бороду і до викладання. Закінчення коміра широке на 3 інчі – 7.5 цм. Позаду т.зв. “ґеска” без поздовжної закладки назверх чи до середини. На плечах нараменники, запинані на ґудзики. На грудях дві нашивані кишені розмірами 6 х 5 інчів – 17.5 х 15 цм – , закриті паточками, запинаними на ґудзики.

Для дівчат: Піскової барви 842, спортового крою, вшита з матеріялу, що добре переться і не мнеться (“пермапрес”), спереду запинана на ґудзики барви блюзки. Рукави довгі з маншетами, широкими на два інчі -5 цм-. На грудях дві кишені величини 5×4 інчі -12.5 х 10 цм- , вгорі закриті кляпами з обтятими рогами. Позаду “ґеска” без поздовжної закладки назверх чи до середини. Комір блюзки спортовий, до викладання, ширина коміра при закінченні: 3 інчі -7.5 цм-. На плечах нараменники до запинання на ґудзики.

Влітку на зарядження крайової пластової старшини пластуни можуть носити таку саму сорочку, але з короткими рукавами, які без манжетів закінчуються 2 інчі — 5 цм – повище ліктя.

Відзнаки на сорочці:

25 мм над лівою кишенею мала лілейка на малиновому щитику (28х22 мм)

а)      Відзнака приналежности до гуртка. Розмір – 5 см в діаметрі. Тло щитика є біле, а символ гуртка і обведення чорне. Носити під відзнакою приналежності до куреня, 75 мм від плеча.

б)      Відзнака приналежности до Куреня. Розмір 5х5 см. Висота числа 37 мм. Тло щитика є малинове, а число число біле. Носити на правому рукаві, 13 мм від плеча.

в)       Відзнаки приналежности до Самостійного Гуртка: Члени Самостійного Гуртка носять відзнаки аналогічно до а) і б) вище, з тою лише різницею, що число Самостійного Гуртка є подане римськими цифр.

Відзнаки пластових вмілостей:

  1. Відзнака округла. Промір кола 1 3/16 ін. — 30 мм.
  2. Тло щитика синє /334/, символ: малиновий /816/.
  3. Обведення щитика широке на 1/8 ін. – 3 мм, малинової барви /816/.
  4. Форма символу нормована Правильником УПЮ Частина III. – Іспити вмілости УПЮ.
  5. Кожний край може вносити ознаки розрізнення ступенів вмілостей.
  6. Спосіб виконання – як відзнаки новацьких умілостей.
  7. Носити: 3 інчі – 75 мм під відзнакою гуртка, або 1 інч – 25 мм під відзнакою або відзнаками вишколів КПВ чи інших вишколів, потверджених ГПБулавою.

Відзнаки спеціальних вишколів (правий рукав, під відзнакою приналежності до гуртка):

  • Школа Булавних
  • Лісова Школа
  • Золота Булава

Відзнака приналежності до Пласту носиться на лівому рукаві, 13 мм від плеча.

Відзнака приналежності до Пласту носиться на лівому рукаві, 13 мм від плеча.

Відзнаки пластових ступенів носиться назовні лівого рукава, посередині між ліктем і надпліччям. Право носити відзнаку даного ступеня набувається з хвилею іменування на цей ступінь.

1. Прихильник – Прихильниця
1. Довжина щитика: 3 інчі – 7.5 цм
2. Ширина щитика: 2 інчі – 5 цм
3. Тло щитика: зелене /910/
4. Обведення щитика: малинове /816/
5. Пластовий вузол: синій /334/ від права і жовтий /444/ від ліва (ясний шнурок)
6. Носити: на лівому рукаві, посередині між ліктем і надпліччям.
2. Учасник – Учасниця
Учасник носить відзнаку прихильника з такими змінами: замість пластового вузла синя ленточка /334/ з жовтим Обведенням /444/ та жовтим написом СКОБ! /444/ .
3. Розвідувач – Розвідувачка Розвідувач носить відзнаку учасника з доданою пластовою лілеєю білої барви з тризубом жовтої /444/ барви. Висота лілеї 2 інчі — 5 цм.
4. Скоб – Вірлиця
Скоб-Вірлиця носить відзнаку розвідувача з такими змінами: замість червоного. Обведення щитика червоний шнурочок /816/ а поза ним золотий віночок з дубових листків.
5. Пластун скоб – гребець
Пластун скоб – гребець носить відзнаку, подібну до відзнаки пластуна скоба, лиш лілея поміщена поверх адміральського якоря жовтої барви /444/, а гасло скоб є на стапелях якоря.
6. Пластун скоб – обсерватор Пластуна скоб-обсерватор носить відзнаку, подібну до відзнаки пластуна скоба, лиш замість ленточки є  пропелер біло-синьої /334/ барви, а гасло СКОБ є поміж крилами пропелера.
7. Гетьманський пластун скоб Гетьманська пластунка вірлиця носить відзнаку пластуна скоба – вірлиці з тією різницею, що замість ленточки з написом СКОБ на відзнаці вигаптовані дві схрещені булави жовтої /444/ барви, довжини 1 ін. -25 мм. Пластун скоб – вірлиця, пластун скоб-гребець, пластун скоб – обсерватор, гетьманський пластун скоб – вірлиця мають право носити відзнаку свого ступеня після переходу до УСП – замість відзнаки УСП.

Відзнака Фізичної Вправності
Юнаки і юначки носять відзнаки фізичної вправности, призначені для їхніх вікових груп.
(Виготовив пл.сен. Б. Титла)
а. Вікова група 13 – 14 рр.:
1. Відзнака прямокутна, широка на 7/8 інча – 22 мм і висока на 5/8 інча – 16 мм.
2. Тло відзнаки: зелене /703/
3. Обведення: срібне, 1 мм широке
4. Символ срібної барви, як на рисунку
5. Спосіб виконання: витиск у металі, або емаль на металі.
6. Носити: на паточці правої грудної кишені з лівого кінця.
б. Вікова група 15 – 16 рр.:
Відзнака як повище з тією різницею що тло відзнаки синє /809/, а символ і обведення золоте.
в. Вікова група 17 – 18 рр.:
Відзнака, як вище, лиш тло відзнаки малинове /816/, а символ і обведення золоте

Відзнаки Пластових Діловодств
Гуртковий: 2 срібні стрічки на лівій кишені.
Курінний: 2 золоті стрічки на лівій кишені.
Заступник гурткового: одна срібна стрічка
Член курінного проводу: одна золота стрічка

3. Хустка:

Для хлопців: Платок у формі прямокутного трикутника, величиною 25 х 25 інчів – 63 х 63 цм – , барви куреня або самостійного гуртка. Коли курінь чи самостійний гурток має дві барви, хустка складається з обох барв по половині, або одна барва може бути обшита на прямому куті другою барвою на ширину 1-го інча – 25 мм -. Хустка пластуна юнака далекого віддалення є малинової барви 816.
Носять: під коміром, поверх коміра на збірках і офіційних виступах, якщо так зарядить пластовий провід.


Для дівчат:
Хустка або крайка (залежно від вирішення куренем):
а) Хустка: читати вище
б) Крайка: в гуцульських барвах з переважаючою червоною барвою 321.
Носять: попід коміром, з переду зав’язану, як краватка.

4. Обручик до хустки:

плетений із трьох барв: зеленої 910, жовтої 444 і червоної 321, однаковий для всіх у крайовій пластовій організації.

5. Для хлопців:
Штани:

зеленої барви 732, короткі до колін, закінчені без закладки около 3 інчі-7.5 цм- повище яблука коліна. З боку, рівнобіжно до шва на висоті
бедер дві внутрішні кишені без паток.
Позаду теж дві внутрішні кишені без паток, ліва запинана на ґудзик. У поясі 6 пасочків із матерії для придержування пояса. Зимою такі ж штани, лиш довгі до кісток, внизу гладко закінчені, без закладок і без поширення або звуження ногавиць.

Для дівчат:
Спідничка:

Бронзової барви 801, вшита із шости клинів, ношена на поясі, широкому 1 і 1/2
інча -4 цм- , внизу дещо поширена у формі букви “А”. По боках дві внутрішні
еліпсоваті кишені. Змийка з лівого боку. Матеріял для спіднички вовняний, а на
літо легкий – т.зв. “пермапрес”.
Довжину спіднички визначує крайова пластова старшина.

6. Пояс: 
шкіряний бронзової барви 801, або нитяний зеленої барви 732, широкий на 1 і 1/4 інча – 3 цм- , запинаний на гладку металеву спряжку,
на якій є велика пластова відзнака. Форму спряжки визначує крайова пластова старшина.

7. Взуття:
чорні або бронзові гладкі шнуровані пів-черевики або черевики.

8. Підколінка:
Для хлопців: барви подібної, як однострій, сягають до висоти около 2 інчі -5 цм- понижче яблука коліна.
Зимою до довгих штанів: замість підколінок довгі до колін панчохи або скарпетки, барви подібної, як однострій.
Для дівчат: Бронзової барви 801.
Носять: увесь рік.

9. Шнурок до свистка:
Для хлопців: зеленої барви 732.
Для дівчат: Бронзової барви 801.
Носять: поверх хустки, по середині грудей злучений вузлом, звисає до долішнього краю кишені сорочки. Обидва кінці шнурка з прив’язаним до них свистком вкладається до лівої кишені сорочки.

Ігри, які можна використати з цією гутіркою

"Пазли"
Кожен з учасників повинен намалювати по 4 елементи однострою (які ви їм вкажете) за 3 хв:
- сорочка
- спідниця/шорти
- беретка
- велика та маленька лілецка
- відзнака куреня і гуртка
- вфв
- відзнака пластового ступеня
- відзначки
- відзначення
- і т. д.
Потім всі елементи збираються до купи і потрібно і їм потрібно скласти правильно повний однострій юнака (чи юначки)

Гра стане в нагоді  і для того щоб запам'ятати елементи однострою і де вони мають бути пришиті і на здружнення  гуртка, що є також важливо.

Відгуки

  1. Де можна купити речі для пластового однострою? На приклад спідни цю або шорти.

  2. В онлайн-магазині Скаут Стиль – scoutstyle.plastua.com

  3. Скажіть будь ласка, відзнаки пластових ступенів треба носити всі, чі міняти на нову і носити тільки одну відзнаку? Наприклад, коли є відзнака Прихильника і оптримав відзнаку Учасника, то треба замінити Прихильника на Учасника, чі треба мати всі що є на рукаві?
    Також, з чого робити малинову основу під знак Пластунів? І чі ті кольори змінюються зі зміною пластового ступеню?

  4. Підскажіть якщо хтось знає де можна купити пластовий капелюх

  5. Скоб в мене питання чи хлопці можуть носити крайку?

  6. Цей сайт дуже корисний!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *