Фотографія автора

Кольорознавство і оптичні ілюзії

Фізичні явища, Старше юнацтво

Мета гутірки

Розповісти юнацтву про психологію кольору, його вплив на людину. Навчитись застосовувати кольористику і оптичні ілюзії в житті

План проведення

  • Теоретичний матеріал. Тести
  • Оптичні ілюзії
  • 10 цікавих фактів про колір

Основний матеріал

Фізичний і Психічний вплив кольору.

Фізичний вплив кольору був багаторазово підтверджений численними експериментами фізіологів і психологів. Так, М. Деребіре приводить наступний опис впливу кольору на психіку.

Зелений колір – болезаспокійливий, гіпнотичний. Він впливає на нервову систему, знімаючи дратівливість, безсоння, втому, знижує кров’яний тиск і піднімає тонус.

Блакитний колір – антисептичний. Він ефективний при запаленнях і нагноєннях. Чутливій людині блакитний допомагає більше, ніж зелений, але від його «передозування» виникають деяка втома й пригніченість.

Жовтогарячий колір   стимулює почуття й прискорює пульсацію крові, не впливаючи при цьому на кров’яний тиск. Він має сильну стимулюючу дію, створює почуття благополуччя й веселощі, але може втомлювати.

Жовтий колір впливає на мозок і тому ефективний при розумовій недостатності.

Червоний колір має теплоту. Він стимулює мозок, ефективний при меланхолії, але в той же час легко робить дратівний вплив.

Фіолетовий колір збільшує витривалість тканини, впливаючи на серце, легені й кровоносні судини.

Психічний вплив кольору викликає щиросердечну вібрацію: «Наприклад, червоний колір може викликати щиросердечну вібрацію, подібну до тієї, яку викликає вогонь, тому що червоний колір є в той же час кольором вогню. Теплий червоний колір діє збудливим чином; такий колір може підсилитися до хворобливого болісного ступеня, може бути, також і внаслідок його подібності з кров’ю. Червоний колір у такому випадку будить спогад про інший фізичний фактор, який, безумовно, хворобливим чином діє на душу.»

Цікава наступна класифікація кольорів по їхньому психологічному впливу на людину.
1. Стимулюючі (теплі) кольори, що сприяють збудженню й діючі як подразники:

    * Червоний – вольовий, життєстверджуючий;
    * Жовтогарячий – теплий, затишний;
    * Жовтий – контактуючий, променистий.

2. Дезінтегруючі (холодні) кольри, що приглушують подразненн:

    * Фіолетовий – поглиблений, важкий;
    * Синій –, що підкреслює дистанцію;
    * Ясно-синій – веде в простір, що спрямовує;
    * Синьо-зелений – підкреслює рух, мінливість.

3. Пастельні кольори, які приглушують чисті кольори:

    * Рожевий – ніжний, що робить враження деякої таємничості;
    * Ліловий – замкнений, ізольований;
    * Пастельно-зелений – ласкавий, м’який;
    * Сірувато-блакитний – стриманий.

4. Статичні кольори, здатні врівноважити, відволікти від інших збудливих кольорів:

    * Чисто-зелений – вимогливий, що освіжає;
    * Маслиновий – заспокійливий, зм’якшує;
    * Жовто-зелений – оновлюючий, розкріпачує;
    * Пурпурний – вишуканий, претензійний.
    * Кольори глухих тонів, які не викликають подразнення (сірі), гасять його (білі), допомагають зосередитися (чорний).

5. Теплі темні тони (коричневі), що стабілізують подразнення, що діють в’яло, інертно:

    * Охра – зм’якшує ріст подразнення;
    * Коричневий, землистий – стабілізуючий;
    * Темно-коричневий – зм’якшуючий збудливість.

6. Холодні темні кольори, що ізолюють і гнітючі подразнення:

    * Темно-сірі, чорно-сині, темні – зелено-сині.

Значення кольорів

Перед собою викладіть коробку олівців або фломастерів, нехай кожен юнак вибере собі один, який йому найбільше подобається.  Тепер викладемо всі карти на стіл і розповімо про значення кольорів.

Значення різних кольорів залежить від традицій тієї або іншої країни, які до того ж сильно міняються з часом. Але вплив тих або інших кольорів на психіку, зовнішність і навіть долю людини науково доведено багатьма дослідженнями. Саме тому так важливо уміти вибрати «свій» колір в одязі, інтер’єрі, а також в певній ситуації. Адже за допомогою кольору можливо навіть впливати на навколишніх людей!

Чорний – це колір влади і сили, що викликає пошану. Він постійно в моді, в основному через те, що чорний колір зорово робить фігуру стрункіше. І хоча чорний колір в одязі часто вважається елегантним і стильним, він також може пригнічувати настрій оточуючих. А той, хто його носить, часто здається навколишнім недружнім і навіть злим. Недаремно більшість кіношних і мультяшних лиходіїв одягнена саме в чорний колір. Чорний володіє властивістю обважнювати інші кольори, пригнічувати їх природні вібрації.

Білий колір символізує невинність і чистоту. Невипадкове це традиційний колір для наречених в багатьох країнах. І не дарма в білий саван одягаються померлих – як би для того, щоб людина пішла в інший світ чистим і звільненим від гріхів. Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому лікарі і медсестри одягнені в білі халати, не дивлячись на те, що при лікуванні хворих підтримка чистоти халата не так легко? Теж для того, щоб підкреслити чистоту і стерильність лікарні. Надягайте білий, якщо вам потрібно підкреслити чистоту своїх помислів.

Червоний колір – найбільш інтенсивний колір в емоційному плані. Він сприяє прискоренню серцебиття і почастішанню дихання. Можливо, тому він вважається кольором любові і пристрасті. Психологами відмічено, що схильність до червоного кольору мають пристрасні і сміливі люди, яким якраз не вистачає любові або уваги. Червоний одяг привертає увагу і робить її носія помітним і значущим в очах решти людей, підкреслює його активну життєву позицію. Але разом з тим і помітно «обважнює» фігуру, а також може викликати неусвідомлену агресію з боку оточуючих. Машини червоного кольору – улюблена мішень для грабіжників.

Рожевий – найромантичніший колір і один з самих заспокійливих і розслабляючих. Прихильники рожевого – по-справжньому миролюбні, тонкі і чутливі люди з ніжним серцем. У США і Європі в спортивних клубах роздягальні для команд супротивника часто фарбують саме в рожевий колір, щоб суперники відчули занепад енергії. Надягайте рожевий, щоб підкреслити свою пасивну позицію, наприклад, якщо хочете, щоб на вас не поклали яку-небудь відповідальність або щоб ваш чоловік відчував бажання оберігати і захищати вас.

Коричневий колір – колір нудьги і старості. У інтер’єрах привносить відтінок елегантної, але консервативної старизни. У одязі символізує скупу на емоції особу, можливо, з неприємним характером. На оточуючих може робити відштовхуючий вплив.

Сірий – «невидимий» колір. Він не несе майже ніякої інформації і не робить якого-небудь сильного впливу на психіку. Якщо хочете стати «непомітною», надіньте сіре.

Синій і блакитний – кольори неба і моря. Можливо, тому вони такі популярні. Їх дія протилежна дії червоного кольору. Спокійний синій колір спонукає організм проводити заспокійливі хімічні речовини, тому він часто використовується в інтер’єрі спалень. Але синій – це також холодний і депресивний колір, і надлишок синього не рекомендується. Зате дуже ефективно, наприклад, надягати синій костюм на співбесіду під час вступу на роботу або навчання, тому що цей колір символізує лояльність, консерватизм і прихильність своїм ідеалам. Доведено, що люди найбільш активні і працелюбні в приміщеннях, забарвлених в сині і блакитні кольори. Дослідження також показали, що в тренажерних залах синього кольору атлети і важкоатлети здатні підняти більшу вагу, а бігуни пробігають більші дистанції, ніж зазвичай.

Зелений – найбільш популярний у декораторів колір, оскільки символізує природу і саме життя.
Це найбільш легкий колір для очей, його надлишок не впливає негативно на психіку, і він навіть здатний покращувати зір! Це заспокійливий і освіжаючий колір, що додає нові життєві сили і стимулюючий захисні сили організму. Саме тому більшість лікарень забарвлені зсередини в зелений колір. Або, наприклад, людей, що чекають ефіру на телебаченні, як правило поміщають в кімнату саме із зеленим інтер’єром, щоб заспокоїти хвилювання.

Жовтий – збадьорюючий, колір сонця. Привертає увагу навіть більше, ніж червоний або оранжевий. І хоча він вважається оптимістичним кольором, не все так безхмарно. По сприйняттю це найважчий для очей колір, і його надлишок пригнічує діє на психіку. Доведено, що в жовтому інтер’єрі люди частіше гарячаться, а діти плачуть. Тому не поспішаєте фарбувати дитячу цілком в жовтий колір! Хоча в помірних кількостях жовтий може розвивати розумові і артистичні здібності.

Фіолетовий – це заспокійливий, гармонійний колір з елементами духовного споглядання і містики. Він символізує перехід однієї якості в іншу. Якщо вам потрібно різко поміняти життєву ситуацію, то фіолетовий – точно ваш колір.

Про колір очей

Всі люди народжуються світлоокі, а остаточний колір очей формується у дитини до 2-3 років, коли з’являється фермент меланін. Чим більше його в клітинах, тим темніше очі. Блакитноокі нації, як правило, живуть далеко від екватора, володарі коричневих очей – жителі районів з помірним кліматом, а чорні очі вказують на близькість до екватору. Чим темніше очі, тим більше вони захищені від сліпучого сонячного світла. Ця властивість виправдовує виключення – у жителів Крайньої Півночі очі не блакитні, а темні, так око захищається від нестерпного сліпучого снігу. Генетики ж помітили, що ген карих очей – найсильніший і перемагає гени, що відповідають за блакитний і зелений кольори очей.

Тести:

Дивлячись на слова на картинці запропонуйте юнацтву назвати кольори від першого до останнього слова. (не слова, а кольори яким написані слова)

 

Оптичні Ілюзії:

Дуже часто в нашому житті застосовується вище оптичних ілюзій. Почнемо з простих :

маємо два квадрати. Який з них здається більшим? (Правий)  але насправді вони обидва одинакові. Просто білі предмети на чорному фоні здаються більшими ніж чорні на білому.

 

Другий тест маємо дві квітки намальовані з кругів. На якій з них круг всередині здається більшим (Лівій) Насправді вони однакові, але через предмети які їх оточують лівий здається більшим, а правий меншим.

На 1 малюнку маємо дві лінії, перша нам здається довша через напрямок стрілки. Насправді обидві однакові.

На 2 малюнку просять порівняти відрізки АВ і СD, перший здається довшим. Насправді обидві однакові.

На 3 малюнку маємо дві лінії горизонтальну і вертикальну. Вертикальна здається довшою, насправді обидві одинакові.

На 4 малюнку просять порівняти відріки А і Б. Б здається довшою, але вони однакові.

Ще більше цікавих ілюзій можна знайти тут.

 
Інші приклади оптичних ілюзій:

 

Цікаві факти про колір:

10 місце: Хоча багатоколірний спектр веселкибезперервний, за традицією виділяють 7 кольорів. Першим це запропонував Ісаак Ньютон, правда, спочатку він розрізняв тільки п`ять — червоний, жовтий, зелений, блакитний і фіолетовий.

9 місце: Блакитний колір очей — це результат мутації в гені HERC2, через який у носіїв такого гена понижене вироблення меланіну у веселковій оболонці ока. Виникла ця мутація приблизно 6–10 тис. років тому в північно-західній частині чорноморського побережжя.

8 місце: Більярд відбувся як гра з палицею і кулями на відкритому повітрі. Тому сукно на більшості більярдних столів зелене, як колір трави.

7 місце: Грецькі мармурові скульптури зовсім не були білими. Колись статуї розфарбовували. Просто фарби змилися з часом.

6 місце: Фламінго мають інтенсивне рожеве забарвлення через те, що їдять маленьких червоних рачків або водорості, в яких міститься каротиноїд. Якщо позбавити фламінго цієї дієти, вони стануть брудно-білими.

5 місце: Щенята далматинців народжуються повністю білими.

4 місце: Трибарвна зубна паста насправді біла усередині всього тюбика. Різноколірною вона стає тільки в шийці тюбика, в яку вмонтовані ємності з кольоровими наповнювачами. Тюбик був запатентований в США в кінці 1950-х років.

3 місце: «Білим шумом» називається сигнал з рівномірною спектральною щільністю на всіх частотах і дисперсією, рівній нескінченності. Приклад білого шуму — це звук водопаду. Проте крім білого виділяють велике число інших кольорових шумів. Існує рожевий, червоний, синій, фіолетовий, сірий і багато інших шумів.

2 місце: У одній з в`язниць штату Джорджія вся внутрішня частина чоловічого відділення фарбована в рожевий колір, а увязнені носять рожеву форму. Після цього нововведення у в`язниці стало значно менше конфліктів серед увязнених.

1 місце: По кольору шотландських килтів можна точно сказати, з якої місцевості походить той або інший шотландський рід. Адже фарбники раніше були натуральними, і добували їх з тих рослин, які були під рукою. Раніше в Шотландії мала місце колірна диференціація килтів. Залежно від свого сану людина мала право носити килт з обмеженим набором кольорових смуг. Шестикольоровий килт був винятковим привілеєм короля.

Відгуки

  1. Яка цікава гутірка! Наче, скільки дрібниць, якщо на них не звертати увагу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *