Фотографія автора

Введення у слідопитство

Практичне пластування, Молодше юнацтво, Старше юнацтво

Мета гутірки

Дати загальну інформацію про утворення слідів. Навчити характеризувати людину по її слідах.

План проведення

  • Гра "Куди ведуть сліди" (10хв)
  • Гутірка "Утворення сліду" (15 хв)
  • Гра "Чиї це сліди?" (10 хв)
  • Гутірка "Визначення напряму руху" (15 хв)
  • Гутірка "Характеристика людини по її слідах" (15 хв.)
  • Майстерка "Гіпсовий відбиток" (20 хв.)

Основний матеріал

Читаємо сліди

Для правильного читання слідів потрібно знати, як утворюється звичний слід ноги. Коли людина йде, він ступнею ноги залишає сліди на грунті; спочатку він робить упор на каблук виставленої вперед ноги, а потім вагу поступово переносить на всю ногу (на грунті залишається слід підошовній частини взуття) і, нарешті, відштовхується носом взуття, рухаючись вперед.

Кожний з елементів механізму руху людини має з погляду утворення сліду і впливу на грунт свої характерні риси, важливі для визначення напряму руху, давності залишеного сліду і отримання деякої інформації про саму людину.

Значно полегшити перебування в лісі і пошук необхідного маршруту може вміння читати сліди, які вам зустрічаються по дорозі. Якщо уважно придивитися то по слідах можна зібрати багато необхідної вам інформації. Не обов’язково уміти обчислювати вік, підошву, зріст, вагу людини по слідах, але визначити напрям руху і як давно пройшов володар слідів бажано уміти кожному мандрівнику.
Легше визначати напрям руху людини на вологій землі і на снігу по тому, в яку сторону дивиться ніс черевика. Але спочатку потрібно знати всі складові частини сліду від черевика людини.

Визначення напряму руху

Знаючи механізм утворення сліду при ходьбі, неважко встановити, куди рухалася людина або група людей. Такими ознаками є:

  • найбільша глибина сліду буває в тій його частині, яка обернута убік руху,тому що саме носом черевика людина робить свого роду поштовх,
    рухаючись вперед;
  • зсув грунту, як правило, відбувається від передньої частини сліду у бік, протилежний напряму руху;
  • сліди на підмороженому бруді, твердому сніжному насті оточені тріщинами, гострі кінці яких направлені убік руху;
  • трава зазвичай приминається в сторону руху лудини, сухі гілки ламаються також в сторону руху;
  • краплини бруду з черевика падають у сторонуруху людини.

Про напрям руху можна судити і по інших характерних ознаках. Прим’ята трава нахилена убік руху, камінчики, грудочки грунту і інших
предметів теж зсовуються вперед, у бік руху; після переходу через калюжі і заболочені місця (ділянки) на грунті залишаються вологі сліди і
частинки бруду. Якщо людина перестрибувала через канави і інші перешкоди, то добре видні сліди поштовху і приземлення. Зламана
гілка чагарнику, виявлена поблизу, говорить про напрям руху.

Якщо ви в лісі і помітили на землі сліди то зразу ж придивіться, яке це взуття. Якщо це сліди від туфель, босоніжок, кедів або якого-небудь іншого домашнього взуття запам’ятаєте – ці сліди можуть швидко вас вивести до житла, тому що в домашньому взутті далеко від населених пунктів не заходять. Відбитки фабричних черевик, трекової підошви, або кирзових чобіт навпаки можуть завести до безлюдних районів.

Характеристика людини по її слідах.

Щоб уникнути помилки при визначенні напряму руху слідопиту необхідно брати до уваги декілька ознак, які доповнюють одна одну, тому що окремі випадкові ознаки можуть ввести в оману. Так, у разі руху людини спиною вперед всі ознаки, по яких визначається напрям руху при звичній ходьбі, будуть дійсними в зворотньому порядку. Це відноситься і до того випадку, коли до взуття або босої ноги прив’язується нова підошва так, щоб каблуки були вперед, а шкарпетки назад. При русі спиною вперед лінія руху звично не пряма, а звивиста, ламана, тому що людині важко витримати узятий напрям і він вимушений озиратися і змінювати “курс” руху. Довжина кроків при цьому трохи коротша звичною, а ширина кроку більше, тому що, прагнучи до більшої стійкості, людина ширше розставляє ноги.

Утомлена або поранена людина (а також літня людина) не долає, що зустрічаються на шляху перешкоди стрибком, а обходить їх, часто зупиняючи для відпочинку. Стара людина ноги на ставить а волоче. Людина з вантажем робить крок коротший за людину без навантаження.

Кроки людини що біжить більші ніж тої, що спокійно йде.

Стать людини також можна встановити за типом взуття, яка визначається за основними її слідах, а також довжині кроків. При ходьбі у чоловіка довжина кроку в середньому складає 76 – 85 см., У жінки 50 – 60 см. Збільшення темпу руху тягне зростання довжини кроків. Максимальна величина досягається при 150 – 170 кроків за хвилину. У чоловіків довжина кроків при повільному бігу досягає 85 – 100 см. І при швидкому 150 см і кілька більш. Кут розвороту стопи у чоловіків становить 18 – 25 град., У жінок 12 – 20 град.

Ігри, які можна використати з цією гутіркою

"Чиї сліди"
На папері малюємо відбитки різних типів взуття. Роздаємо малюнки учасникам. Умова - кожен тримає у таємниці чиї сліди отримав. Завдання - не називаючи вголос, об'єднатись у групи з однаковими слідами.
"Куди ведуть сліди"
Малюємо лабіринти з слідів. Ділимо гурток на 3 команди. Роздаємо лабіринти. По команді починаймо розв'язання. Яка команда перша - та й виграла. Можна використовувати олівці або ручки.

Майстерки, які можна використати з цією гутіркою

Матеріали: гіпс, вода, гумові рукавички.
Мета: Навчити знімати відбитки сліду людини.
Місце проведення: домівка та двір.
Розводимо гіпс до не дуже густого стану, щоб можна було виливати. Виходимо у двір та шукаємо місце з грунтовим покриттям (клумба, город). Ідеально коли це трохи волога земля. Просимо когось з учасників зробити слід на землі (можна й босоніж). Акуратно й обережно виливаємо гіпсову суміш у відбиток сліду, щоб він повністю був вкритий гіпсом. Даємо час висохнути (20-30 хв.)
Майстерку можна провести на початку сходин, щоб до закінчення відбиток висох.

Додаткові матеріали

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *