Фотографія автора

Поведінка

Особистий розвиток, Молодше юнацтво, Старше юнацтво

Мета гутірки

Ознайомити юнацтво з основами Етикету

План проведення

  • Вступ. Що таке етикет?
  • Подання теоретичного матеріалу
  • Провести ігри

Основний матеріал

 

З давен-давна людей розрізняли по уборі й поведінці. Стара приповідка каже: «яким тебе бачать таким тебе пишуть», бо заки людина відчинить губу, її відразу приділяють до певної категорії на підставі зовнішнього вигляду і її поведінки. Очевидно, кожна людина хоче, щоб про неї її приятелі, знайомі, а то і посторонні люди думали прихильно, бо ж від цього буде залежати зразу і на будуче, відношення тих людей до неї.

На жаль, багато людей серед нас цього не усвідомлює собі, або не хоче признати. Важко сказати, чия тут вина, чи цілої суспільности в якій ця людина виростає, чи батьків, чи таки даної одиниці? Багато з нас стрічається з некультурною поведінкою на денному порядку, але частіше як ні, нам ніяк звертати людям увагу просто тому, щоб їх не вразити чи засоромити. Не знаю, чи це добре чи зле, але так воно є.

КУЛЬТУРНА ПОВЕДІНКА

На університетах не вчать доброї поведінки, тому досить часто люди з докторатами не знають, як і коли сказати «дякую». Людина виносить добре виховання з хати і якщо має обсерваційний хист доповняє його тим, що бачить в окруженні, в якому живе. Людина, яка бажає, щоб її уважали культурною, спостерігає і засвоює те, що вона думає їй бракує.

Ця гутірка, яку написав Куба (Ватага Бурлак) є для тих членів Пласту і їх прихильників, які дивляться, але не бачать, і речі, які вони повинні були зауважити і присвоїти, проходять попри них наче мряка у високих горах.

Пластовий ідеолог О. Тисовський, у своїй книжці  «Життя в   Пласті» начеркнув профіль ідеального пластуна в надії, що такий буде «Новий Люд». Здається, що його книжка надто наголошує пластові чесноти і лишає мало місця для чисто людських прикмет і ми сподіємося, що ця гутірка заповнить цю прогалину.

РЕЧІ ОСНОВНІ

Дякую Прошу Перепрошую

Хто не вживає цих слів в щоденному житті, не може мріяти, щоб його уважали культурною людиною. Але, щоб тебе уважали культурним, вимог є дещо більше і тому в цій гутірці ми стараємось їх начеркнути.

А що це культурна людина? В першу чергу треба відрізнити культурну від цивілізованої. В нашому розумінні культурна людина, це цивілізована особа плюс, а цей плюс складається з етичних і естетичних прикмет, яких цивілізована людина не конче посідає.

ПРО МОВУ І ГУБУ

Треба брати під увагу, що вираз лиця і очей впливає на значення ваших слів, а то і зовсім їх зміняє. Це саме відноситься до тону і сили нашого голосу.

Як маєш щось мудрого сказати, то говори виразно і помірковано, це значить не кричи, навіть як маєш гарний голос і не спішися, хіба що ловиш останній поїзд.

В церкві, театрі і на концертах не розмовляй під час дії, а як мусиш, то шепотом. В товаристві не уживай слів, які можуть вразити присутніх і не перекрикуй співбесідників, але і не шепочи другому на вухо.

Не зближайся за близько до лиця співбесідника, як маєш «плинну» вимову або несвіжий віддих.

Не жуй гуми прилюдно, а зубочистку тримай в зубах тільки в товаристві ковбоїв, але навіть там не їж її на десер.

Як зіваєш, заслони уста, хіба що конче хочеш похвалитися своїми пльомбами. Язик не є до довбання в зубах, ані до цямкання.

Язик показуєш як маєш 5 літ або менше.

ЗА, ПРИ І ПІД СТОЛОМ

Велику частину нашого життя проводимо при столі в присутності других людей і тому наша поведінка там особливо важлива.

На стіл, на якому подають їжу або напитки, не став ніг ані взутих, ані босих, без огляду на якість і ціну взуття і без огляду як недавно ти мив ноги. Не клади теж на стіл:

–              капелюха, навіть як це Федора чи Панама;

–              гребеня або щітки до волосся, навіть як маєш чисту голову;

–             ліктів, коли їж, або думаєш.

За стіл сідаєш тоді, коли господарі тобі скажуть.

За столом не сидиш в шапці чи капелюсі, навіть як ти в корчмі.

За столом не киваєшся на кріслі, навіть як не боїшся, що впадеш.

За столом не горбишся, хіба що маєш сто літ, але і не розлягаєшся як паша в гаремі. Зупи не сьорбай і не дмухай на неї, вона сама вистигне. Не соли страви поки не попробуєш. Починаєш їсти як вже всім подали страву. Як їж, не цямкай і тримай лікті коло себе, а не під носом сусіда.

Не говори з повною губою, навіть як маєш щось мудрого до сказання.

Не наголошуй своїх аргументів ані вилками, ані ложкою, ані ножем, навіть як він тупий.

Як не можеш покусати ликавого м’яса, не випльовуй його на таріль, а дискретно постав його там вилками.  Помимо ликавого м’яса зроби господині комплімент за її кулінарний хист, але не переборщуй.

Не чисть зубів при столі, а як мусиш, заслони уста серветкою або відійди від стола.

Нігтів, які все мусять бути бездоганно чисті, не чисть вилками, хіба що ти щойно виліз з шувару або з печери.

Як мусиш пчихнути, відверни голову від присутніх, закрий рота хусточкою або серветкою і як пчихнеш, вибачся.

Серветку, яку господарі подали до стола, постав собі в подолок і не уживай її замість хусточки до носа. Обтирай нею вуса, бороду, але не піт з чола.

Ніколи не причісуй волосся при столі, хіба що їж обід у фризієра.

Під столом тримай ноги коло себе і не стягай взуття, навіть дискретно і навіть як твої ноги зовсім гарно пахнуть.

Не штуркай ногою сусідки навіть як вона гарна.

Як тобі упаде кусок їдження, піднеси і не старайся підсунути його сусідови.

Не годуй домашнього пса під столом, навіть як м’яса подали до схочу. А передусім не підпирай на столі голови ліктем, навіть як вона велика і тяжка.

В ГОСТИНІ

Ми дуже гостинний народ і ті, що нас гостять роблять всі заходи, щоб нам догодити. Це очевидно вимагає від гостей належного признання під кожним оглядом.

Як тебе запросили на обід чи вечерю, подякуй чемно і як прийдеш принеси або квіти, або помадки, а як господарі мають малі діти, якусь забавку.

Не приводи своєї панни, хіба що вона теж була запрошена.

Не входи з папіроскою чи файкою в зубах і не вітайся з рукою в кишені.

На візиту приходиш в блюзці і в краватці, хіба що господарі зазначили, що це свобідна візита. Навіть як ця візита в городі, не приходи босий, навіть як маєш чисті ноги.

Хоч ти є дуже мудрий, дай нагоду другим дещо сказати.

Якщо, це перша формальна візита не розглядайся по хаті, не приглядайся до образів та інших пам’яток.

Подякуй як встаєш від стола, але не вставай перший, а як мусиш, то вибачся.

Чемно є подякувати за гостину короткою запискою, але не аж два тижні по візиті.

ЩОДЕННА ОДЕЖА

Колись жіноча мода йшла з Парижу, а чоловіча з Лондону. Сьогодні обі моди йдуть з усілля і міняються в гряди годи, але деякі норми залишаються без змін. Одяг все мусить бути чистий, випрасований і не сміє тхнути потом.

Штани носиш на паску або на підтяжках. Шкарпитки повинні бути темнішого кольору як штани. Краватка повинна гармонізуватися з блюзкою і не сміє мати меню з попереднього тижня. Сорочка мусить бути випрасована і чиста. Хусточку до носа носиш в нагрудній кишені блюзки, а як не носиш блюзки, то в задній кишені штанів.

Хустка мусить бути бездоганно чиста і не сміє бути зімнята в кульку.

ВЕЧІРНА ОДЕЖА

Фрак і смокінг, або біла і чорна краватка (метелик), бо до фрака вбирається білу, а до смокінга чорну.

Як ти у фраку, не носиш годинника на руці. Вечірнє убрання не носиш рано, ані в полуднє, хіба що граєш в симфонічній орхестрі. Як обстрижешся свіжо і вбираєш фрак, тоді будеш виглядати   як фризієр.

Навіть як ти не у фраку, не довбаєш в носі!

НА ВУЛИЦІ

Хоч ти певно додумуєшся, що вулиця не є виключно для твого ужитку, хочу потвердити, що воно дійсно так є.

Ідеш правою стороною, хіба що ти в Англії.

Не машеруєш з руками в кишенях і не посвистуєш, хіба що йдеш в товаристві Львівських батярів.

Не плюєш ані на хідник, ані на вулицю, ані під вітер!

Як ти в товаристві жінки, або старшої особи, йдеш по її лівій стороні, хіба що на вулиці болото.

Як штуркнеш когось, перепроси без огляду чи це була твоя вина, чи ні.

Як стрінеш знайомих поздорови, а як вітаєшся, чекай, щоб старший, або як це жінка, перші подали тобі руку.

Як знайомиш людей, представляєш мужчину жінці, а молодих старшим, ніколи навпаки.

Не вітайся з криком і не задержуй прохожих.

Не подаєш руки в рукавичках, хіба що на дворі є холодно і всі є в рукавичках.

ТЕЛЕФОН

Телефон, а особливо мобільний, є відносно новий засіб комунікації і тому етика його вживання ще є в стадії розвитку.

Не дзвониш, навіть до добрих знайомих, перед дев’ятою зранку або по десятій вечора. Як хтось відповість, не питаєш хто він, а відразу кажеш хто ти, але не уживаєш титулів, наприклад: тут інженер або тут пані Галя. Якщо відповідь є на ленті не проси, щоб тобі віддзвонити, навіть як дзвониш зі сусідного села. Подай дату і годину, коли ти дзвонив і скажи, що подзвониш пізніше.

Не руміґай як розмовляєш і не пчихай, ані не кашляй до слухавки, а як вирветься, вибачся.

Якщо до тебе дзвонили, не кінчи розмови, коли тобі вигідно, а чекай поки твій співбесідник це зробить. Якщо в тебе грає радіо або телевізія, стиши голос, твій співбесідник не конче мусить любити «рок енд ролл».

Якщо ти є гордим власником мобільного телефону і хочеш, щоб всі це знали, повісь собі його на шию, радше як маєш бавити присутніх своїми любовними чи родинними справами.

Вилучи це «технічне чудо» як ти є в церкві, ресторані, в театрі чи на засіданні або настав на беззвучне дрижання.

В ТОВАРИСТВІ ЖІНКИ

Ще в печерах якось так прийнялося, що жінки заслуговують на особливу увагу мабуть тому, що вони є більше чутливі і фізично делікатні.

Не вітаєшся з жінкою з папіроскою в зубах, навіть як вона має вуса. Відчиняєш жінці двері і пускаєш її перед собою. В автобусі чи в трамваю відступаєш своє сидженя, навіть як жінка ще не є в тяжі.

Встаєш з крісла як жінка, не твоя, входить в кімнату або підходить до стола в ресторані. Як жінка сідає до столу підсуваєш їй крісло. Ніколи не вітаєшся з жінкою сидячи, хіба що ти спараліжований і не простягаєш до неї руки перший.

Як жінка всідає або висідає з авта відчиняєш жінці двері, а як це завдає тобі забагато труду, то вози жінок фірою.

Помагаєш жінці убрати плащ або футро.

В ГУРТІ

Кожна людина, включно з англійською королевою, поводиться в присутності других людей інакше як на самоті, бо хоче, щоб про неї якнайкраще думали.

Не вітаєшся з рукою в кишені. Не чіхайся ані в потилицю, ані в голову, ані там.

Як тобі припадково відіб’ється, вибачся. Як пчихаєш чи кашляєш, заслони ніс і уста хусточкою, а як не маєш, долонями.

В усі ані в носі не довбай, там золота не знайдеш.

Не обтирай носа рукавом, ані лівим ані правим. Як мусиш видмухати ніс в публичному місці, роби це дискретно і не мельодійно. Вітру не випускай ані голосно ані по тихеньки.

Як розмовляєш з кимсь, дивися йому в очі, а не на звізди, хіба що ти астроном, ані на землю, хіба що ти агроном.

Як розмовляєш на вулиці, не підпирай ані ліхтарні, ані камениці – вони на тебе не впадуть.

ЛИСТУВАННЯ

Думки висловлені усно забуваються, думки висловлені на письмі залишаються, часто на все. Тому добре подумай, заки щось напишеш.

В першу чергу, в правому горішньому куті, подаєш дату, бо все є та можливість, що твій лист перейде в історію і тому, що дата твого листа буде потрібна особі, до якої ти пишеш. Якщо пишеш в Америці, перше подаєш місяць, потім день і рік. В Україні, перше день, а опісля місяць і рік.

Як особа до котрої ти пишеш є тобі близька, починаєш  від «дорогий» або «дорога», а як ні то «шановний/а», або «високоповажаний/а».

Якщо звертаєшся через «Ти», то і «Ти» і всі відмінки цього заіменника мусять бути великою буквою. Це саме відноситься, як звертаєшся через «Ви». В англійській мові, мабуть одинокій, «Я» себто «І» пишеться великою буквою.

Якщо твій лист є відповіддю на листа, що ти його одержав, зазначи це і подякуй. Закінчуй поздоровленням для особи, до якої пишеш і, якщо годиться, її близьких. До осіб, які тобі далекі закінчуєш більш формально «З поважанням» або «З глибокою пошаною», або «З належною пошаною».

Не закінчуй утертою фразою «На тому кінчу», бо ж це наглядне.

Ігри, які можна використати з цією гутіркою

"Етичні сценки"

Поділіть юнацтво на команди, підготуйте завчасно конверти з різними ситуаціями ( етикет в транспорті, етикет за столом), також підготуйте елементи одягу, предмети ( капелюшок водія, столові прибори), кожній команді роздайте конверт, їхнє завдання придумати 2 ситуації слідуючи конверту з прикладами хорошого і поганого етикету. Потім команди по черзі їх показують.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *