Фотографія автора

Лук та його історія

Практичне пластування, Молодше юнацтво, Старше юнацтво

Мета гутірки

Дати базові розуміння про лук та техніку стрільби з луку

План проведення

  • Історія луку (15 хв)
  • Види луків (10 хв)
  • Складові частини луку та стріли (15 хв)
  • Виготовлення луків та стріл (15 хв)
  • Цікаві факти (5 хв.)
  • Техніка стрільби з луку (10-15 хв)
  • Практична частина

Основний матеріал

Лук
Історія

Назва походить від слова “лука” вигин, дуга.
Лук і стріли відомі на Землі принаймні 10 тисяч років (Свідерська культура). До XIX століття єдиними регіонами, де люди ще не були б знайомі з такою зброєю, залишилися Австралія і Океанія. У багатьох регіонах (наприклад, у Африці на південь від Сахари, в Південно-Східній Азії, більшій частині Південної Америки і т. д.) Лук був відомий аборигенам, але майже не мав застосування через неможливість або невміння виготовляти конструкцію з хорошою забійною силою.
Неможливо стверджувати щось конкретне про походження лука. Ймовірно, його вживання для метання стріл передувало якесь господарське застосування зігнутої палиці. Відомі знахідки, що датуються приблизно 15 тисяч років, за формою подібні дерев’яним луку, але за якістю дерева свідомо негідні для стрільби. Можливо, вони були частиною приладу для видобутку вогню. Коли люди ближче ознайомилися з властивостями дерева, вони змогли надати палиці необхідну пружність і об’єднали це винахід з існуючими вже тоді легкими дротиками.
Найдавніші луки були невеликі (60-80 см), слабкі та застосовувалися для метання неоперених стріл, які уявляли собою порожнє деревко (тростину) з гранованим дерев’яним наконечником (природним шипом або обточеним шматком твердого дерева). Вага цільної стріли не перевищував 10-15 г.
Небезпеку для людини представляла тільки стрільба в упор, або якщо стріла була отруєна. Але, всупереч усталеній думці, що стріли дикунів неодмінно отруєні, далеко не всі народи володіли придатними для цієї мети отрутами. Знаменитий кураре був відомий тільки деяким племенам Південної Америки.
Найбільш давні луки застосовувалися для полювання на птахів і дрібних тварин.
Пізніше стріла була оснащена пір’ям і наконечником з кістки або каменю, а сам лук збільшився до 120 см. Стріли з кам’яним листоподібним наконечником важили вже до 50 г, що позитивно позначилося на їх забійній силі. Стріли з кістяним наконечником важили не більше 25 г, але сам наконечник був більш технологічний при виготовленні і міг мати задирки. У такій комплектації лук став уже цілком серйозною (за мірками мезоліту) зброєю, що дозволило йому витіснити пращу і бумеранг.
Головними перевагами лука з точки зору мисливця були його легкість і можливість скритного застосування. Постріл можна було робити з місця, причому, з різних положень. Простору було потрібно зовсім небагато. Лучника міг виказати тільки скрип тятиви. Пращею ж і бумерангом можна було розпорядитися тільки на відкритому просторі і стоячи.
З винаходом стріл з кам’яним наконечником проявилося і ще одна перевага лука в порівнянні з дротиком. Пробивна сила зберігала високу швидкість, за рахунок того, що удар припадав на малу площу, – стріла наносила більш глибоку рану, ніж легкий мисливський дротик кам’яного віку . Випустивши стрілу з декількох метрів в певну точку і під потрібним кутом, нею можна було вразити навіть таку велику тварину, як бізон. Лук став універсальною зброєю мисливця.
Наступним етапом у розвитку даного виду зброї був багатошаровий посилений лук, відомий народам Сибіру, гунам і японцям, у Східній Європі та Скандинавії.
Процес виготовлення такого лука був більш складний, тому що для лука потрібно було не тільки дерево а й сухожилля та роги тварин. Вперше такі луки з’явилися, мабуть, в Давньому Єгипті близько 2-го тисячоліття до н. е. Пізніше, в Туреччині та Китаї конструкція лука була вдосконалена шляхом введення металевих обважнювачів дуг.
Посилений складний, або композитний лук перекладав енергію натягнення в кінетичну енергію стріли з найбільшою ефективністю, навіть без обважнювачів. Багатошаровий лук, крім того, був дуже живучий. Термін його служби обчислювався десятиліттями. Перевозитися він міг в стані боєготовності, що було для воїнів надзвичайно цінною якістю. Хоча, звичайно, при тривалому зберіганні тятива знімалася. В Індії і Персії вироблялися луки ще одного типу, – металеві – цілком зроблені з дамаської сталі або булату. Втім, швидше за все вони не вживалися як військова зброя, а призначалися для спортивної стрільби, – бо вимагали від стрілка великої фізичної сили і коштували дорого, але не мали особливих переваг в порівнянні з складеними.
Саме композитними луками користувалися більшість народів Азії, і Античної Європи (починаючи з критян). Але в Європі в період середньовіччя такі луки збереглися тільки у візантійців і росіян.
У період середньовіччя дерев’яні луки мали вже обмежене поширення, зберігаючись ще тільки в Європі та Північній Америці.
Останнє використання лука в великих боях датована 1813 роком, коли в «Битві народів» під Лейпцигом до складу російської армії входили башкирські лучники, яких французи називали «амурами».

Види луків

Луки поділяються на прості та складні.
Проості луки виготовлялися з однієї породи дерева. Складні можуть складатися з декількох шарів дерева, посилюватись роговими пластинами або металевими вставаками, оснащуватись додатковими обважувачами і т.п.
За формою виготовлення:
прямі, вигнуті (відкриті, стислі, закриті, глибокі).

За матеріалом виготовлення:
дерев’яні, металеві, склопластикові, комбіновані склопластикові;
За розташуванням стріли:
центральні, периферійні;

За конструкцією:
суцільні, розбірні, блокові (компаунд)

а) прямий вигнуті луки: б) відкритий в) зжатий г) закритий д) глибокий
За застосуванням:
для спортивної стрільби по мішенях, для стрільби на дальність, для полювання, для риболовлі, для дозвілля та розваг.

Існує поділ луків на «довгі» (англ. Longbow) і «плоскі» (flatbow):
довгі луки – округлі в перетині, з більш вузькими плечима;
плоскі луки – плоскі в перерізі, з більш широкими плечима.
Стріла і її частини
Стріли класифікуються за:
форми виготовлення (циліндричні, конусні, двосторонні конусні, сигароподібні);
матеріалом виготовлення (дерев’яні, металеві (зі сталі, з металу легких сплавів), склопластикові, вуглепластикові);
способу застосування (для стрільби по мішенях, для рибного лову, для полювання);
використання наконечників (кулеподібні, конусні, подвійного конуса, рибної ловлі, полювання);
застосування оперень;
застосування хвостовиків.

Стріла – метальний снаряд для стрільби з лука або арбалета.

Стріла
Наконечник стріли – передня частина стріли, вставлена в стрижень.
Стержень стріли – основна частина стріли, в якій кріпляться: наконечник, оперення, хвостовик.
Хвостовик стріли – задня частина стріли, що має виріз для з’єднання з тятивою.
Конус стрижня – частина стрижня стріли, служить для одягання і закріплення хвостовика.
Оперення стріли – частина стріли, що служить для спрямування і підтримки стріли в польоті.
Середина стріли – геометричний центр стріли.
Довжина стріли – відстань від вістря наконечника до опорної поверхні хвостовика стріли на тятиву.

Виготовлення

Навіть «простий» лук, насправді, був аж ніяк не простою палицею. Вготовлявся лук з тиса, ясена або акації таким чином, що складався з двох шарів деревини з різними властивостями. Деревце готували до цієї ролі буквально з народження. Вже після того, як воно було зрубано, заготовлене для луку – вилежувалося в особливих умовах кілька місяців. Служив тисовий лук недовго – в напруженому стані дерево швидко втрачало пружність і деформувалося. Таким чином тятиву на дерев’яний лук натягали тільки перед боєм.
Складним лук називався, тому що склеювався з декількох порід дерева або якщо дерев’яна основа посилювалася роговими пластинами. Головною перевагою такого пристрою була простота виготовлення: якщо знати що і з чим склеювати, то вже не треба було шукати або вирощувати якесь особливе дерево (а культивація тиса під луки в Англії і Нормандії було поставлено в обов’язок селянам). Посилений лук витримував більший натяг, служив довше, міг бути будь-якої довжини.

Втім, дальність стрільби з лука все-таки була кращою, ніж у інших видів старовинної зброї, та й точність в той час нарікань не викликала. Майже ніяких обладунків в реальній бойовій обстановці стріла не пробиває, принаймні в античні часи. Однак повністю захистити тіло з усіх боків обладунком достатньо важко, так що масовий обстріл приводив до численних поранень і втрати боєздатності ворожих військ.
Довжина стріл робилася в залежності від розмірів лука і ступеня його вигину при бойовому натягу. Держак робивсяя з легкого дерева, бамбука і простого очерету. Дорогі стріли були складові, склеєні поздовжньо з чотирьох брусків, з яких кожен займав чверть кола в поперечному розрізі стріли. Для правильного польоту стріла повинна була бути врівноважена на межі першої третини її довжини. Бойовий наконечник стріли був переважно плоский і прикріплювався до дерева або за допомогою трубки (тулія), або ж вбивали хвіст у вигляді цвяха в центр древка, після чого древко скріплювалося зовнішньої обмоткою. Вельми рідко застосовувався наконечник у вигляді долота або у вигляді дворогої вилки. Серед мисливських стріл оригінальні стріли з наконечником у вигляді гриба або кулі, влаштовані спеціально для того, щоб стріла не псувала шкуру дрібного звіра.
Тятиву стародавні мисливці робили з шовкових ниток, “кишкової струни”, сухожиль, скручених ремінців сириці та інших матеріалів.
Іноді луки виготовляли з цілого роги гірського барана (у деяких індіанців Північної Америки), виточували з моржевих іклів, кісток і твердих порід дерева, а пізніше зі сталі. Багато жителів тропічних лісів робили луки з бамбука і інших видів гнучких, але міцних рослин.
Цікаві факти
При штурмі міста Маллен Олександр Македонський отримав важке поранення стрілою в груди. Індійська стріла, випущена з великого, в людський зріст, індійського лука, пробила обладунок великого полководця. Однак стрілянина велася в упор. У середньовічних боях в Англії XI століття королів вбивали стрілами або в око (як Гарольда II), або в горло (як Гаральда Суворого).
Справжню славу здобули англійські лучники XIV століття, які влучно розстрілювали французьких лицарів у Столітній війні з великих англійських луків.
Королі могли дозволити кольчуги з хорошого заліза, обладунки для їх васалів були такі міцні, але й фони не рятували від лучників. Так Геральд Уельський (Giraldus Cambrensis), хронікер кінця XII століття, пише про валлійських лучників:
«Валлійці стрілами пробили дубові ворота вежі, які були товщиною в 4 пальці … William de Braose також свідчив, що один з його солдатів в бою з валлійцями був поранений стрілою, яка пройшла через стегно, прикрите обладунком з обох боків, і сідло, смертельно поранивши коня. У іншого солдата, також добре захищеного обладунком, стріла прибила стегно до сідла … Луки цього народу зроблені не з рогів, слонових бивнів або тиса, а з дикорослого в’яза …, не розраховані для стрільби на довгу дистанцію, а щоб наносити глибокі рани в ближньому бою. »
Потужні луки були також у турків-сельджуків, з якими зіткнулися лицарі під час хрестових походів. Альберт Аахенский, автор початку XII століття, пише про загибель одного з лицарів у хрестовому поході 1096 р в бою з турками поблизу Нікеї: «Там Вальтер Пеннілес упав, пронизаний сімома стрілами, які проткнули його кольчугу».
На Далекому Сході кочові народи біля Китаю також виготовляли потужні луки.
У козацькі часи
У козацькі часи лук значною мірою поступився місцем ручної вогнепальної зброї, але серед запорожців зберігався практично до кінця існування Січі (це підтверджують і тодішні малюнки козака “Мамая”). Лук використовували як знаряддя для полювання, так і як зброю. Таку специфіку січовиків можемо пояснити тим, що вони переважно спіткали в прикордонній боротьбі з ватагами кочової татарської людності, яка була слабо озброєної і активно користувалася луками. Поряд з цим в середовищі запорожців в умовах постійного збройного протистояння активно розвивалися засоби розвідувально-диверсійної діяльності, які іноді потребували “тихому” метальному зброю. Що стосується стрільби з лука, спритний стрілець міг випустити за хвилину до 20 стріл на відстань до 300 кроків.

Техніка стрільби

Лук береться лівою рукою. Тятива захоплюється двома або трьома пальцями (вказівний, середній і, можливо, безіменний) відкритою долонею (тобто долоню «дивиться» на стрілка). Захоплений, але не натягнутий, цибуля виводиться на ціль. Потім стрілок починає тягу, паралельно з уточненням прицілювання. Тяга здійснюється рівномірно на всьому протязі, а ліва рука при цьому фіксується в суглобі до повної нерухомості. Тяга ведеться до підборіддя, носа або щоці. Важливо відзначити, що лікоть правої руки «дивиться» вгору, а не вниз, як це природно для людини.

Постріл проводиться як закінчення тяги. Завмирати з натягнутим луком не можна, відразу збивається прицілювання. Сам момент пострілу для класичного лука дуже важливий, оскільки його вкрай складно контролювати в силу великій швидкості і високої силового навантаження на піку тяги. Для того щоб тяга завжди була тільки на один і той же відстань, стріли все повинні бути строго однієї довжини. Випуск проводиться при торканні наконечником лівої руки або при натисканні клікера для сучасного лука. Сам по собі випуск складається в розслабленні тягнуть пальців правої руки. При цьому натяг тятиви саме розкриває долоню і тятива скочується по пальцях. За рахунок цього скочування і неідеальних в техніці стрільби і будову людського тіла, яке не може витримувати в абсолютній нерухомості навантаження в десятки кілограмів, виникає поперечне навантаження на стрілу, яка починає коливатися в повітрі. При відпуску тятиви права рука йде за голову.
Хват – спосіб утримання лука, може бути низький і високий.
Нізкій хват – рукоятка лука впирається в долоню.
Високій хват – шийка рукоятки лука впирається в виїмку між великим і вказівним пальцями.
По відношенню до площини руху тятиви хват ділиться на дрібний і глибокий.

Дрібний хват – рукоятка лука виведена вправо (при лівосторонньому напоготові) від поздовжньої осі передпліччя. Все навантаження приймає на себе великий палець.
Глибокий хват – передпліччя лівої руки своєю передньою частиною глибоко входить в площину тятиви.
Захоплення тятиви виконується: вказівним, середнім і безіменним пальцями. Тятива розміщується на перших (нігтьових) фалангах, навантаження повинна розподілятися рівномірно на ці пальці.

Управління диханням – елемент техніки стрільби.
Перед прийняттям вихідної напоготові слід дихати спокійно, спочатку трохи поглиблено, потім (ближче до початку розтягування тятиви) – більш поверхнево.
Обробку пострілу слід проводити при затримці дихання – на напіввидиху.

До майстерки












Ігри, які можна використати з цією гутіркою

Ці ігри-змаги можна провести наприкінці сходин, або таборової майстерки.
1. Стрільба з луку по мішені.
2. Хто вистрілить дальше за всіх.
3. Хто вистрелить вище. (Дотримуватись техніки безпеки, не стояти під стрілою що падає)
4. Стрільба по мішені у повітрі. Мішень прив'язується до повітряного змія.

Майстерки, які можна використати з цією гутіркою

Зроби свій лук. (Для молодшого та середнього юнацтва )
Матеріали готуються заздалегідь. Дерев'яні гнучкі гілки, мотузки для тятиви. Тонкі рівненькі тростини для стріл, або очеретини. Пір'я (бажано велике). За відсутністю згодиться щільний папір.
Ножі учасники мають мати свої.
1. Інструктор (виховник) вибирає для себе потрібну гілку та пояснює юнакам де мають розташовуватись прорізи для тятиви та де має бути руків'я. Потім користуючись ножем робить надрізи на гілці. Учасники уважно слухають та повторюють все за інструктором.
2. Інструктор бере мотузку відмірює необхідну відстань та робить вузли-провідники на кінцях мотузки. Довжина мотузки підбирається до довжини вирізаних гілок. Мотузки нарізуються заздалегідь щоб зекономити час. Юнаки роблять тільки петлі.
3. Наступний етап - виготовлення стріли. У очеретинах роблять надрізи. Вставляють обрізане пташине пір'я, або паперові заготовки та закріплюють ниткою.

4. Встановлення тятиви. Всі за інструктором повторюють як правильно встановлювати тятиву на лук.
5. Випробування луків. Інструктор розповідає про техніку безпеки при використанні лука а потім кожен юнак може спробувати у ділі свій лук.
Метою є не виготовлення професійного бойового луку, а показати просту технологію швидкого виготовлення (скажімо у екстремальних умовах)

Додаткові матеріали

Корисні посилання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Оцінка *