Фотографія автора

Пластовий заробіток у діяльності куреня

методичні проекти, фінанси

Завантажити проект в форматі PDF можна тут.

Додатки знаходяться тут.

ВСТУП

Фінансове питання в діяльності куреня займає чільну роль, особливо, коли постає питання фінансування курінного табору чи закупки реманенту. В березні 2013 року я приступила до виконання обов’язків зв’язкової в новому курені, тож фінансове питання стояло і стоїть гостро, адже ніякої матеріальної бази курінь немає.

Неодноразово друзі і подруги виховники чули про існування поняття пластового заробітку, проте мало-хто має уявлення впровадження такого на практиці. Все реально! Головне відкинути невпевненість і страхи і слідувати чіткому алгоритму. З даним поняттям я знайома ще з юнацтва. Так, щорічно мій юнацький курінь (к.ч. 46 ім. Марусі Богуславки), в котрому я зростала, організовує подібні речі, формуючи бюджет майбутнього курінного табору. На прикладі впровадження пластового заробітку в курені, яким опікуюсь (підг. к. ім. Анни Всеволодівни), я спробую його для вас описати.

 

ПОНЯТТЯ ПЛАСТОВОГО ЗАРОБІТКУ

Пластовий заробіток – це будь-які заходи, що організовують пластуни, метою яких є назбирати гроші з певною ціллю.

Пластовий заробіток – найкращий спосіб та засіб, що привчає юнацтво цінувати куплений за зароблені гроші реманент, цінувати гроші, вміти планувати доходи та витрати, що є невід’ємною частиною життя кожної людини!

Пластовий заробіток рекомендовано організовувати задля спільної та конкретної мети. В інакшому випадку організація заробітку буде некоректною.

Метою та ціллю заробітку можуть стати:

  • Благодійність (допомога хворій подрузі, придбання однострої подрузі з незабезпеченої сім’ї);
  • Закупівля реманенту для куреня (тент, казан, пилка тощо);
  • Фінансування курінної акції (пріоритетніше табору, а також мандрівки, поїздки на змагання тощо.)
  • Покриття вкладки членами куреня (як елемент виховання: своїми, а не батьківськими грошима).

Для планування пластового заробітку використовується загальна схема планування заходів:

  1. Що?

Пластовий заробіток: продаж самостійно зготованої їжі, виробів ручної роботи, вертеп, концерт, захід (гроші з вкладки), послуга (малювання портретів, допомога в пакуванні товарів тощо).

  1. Чому? Для чого?

Тут ми конкретизуємо мету: курінні футболки, тент на табір, гроші на курінну мандрівку.

  1. Кому?

Цільова аудиторія: перехожі чи пластуни, батьки чи діти.

  1. Хто?

Визначаємо відповідальну особу за організацію та відповідальних за різні ділянки.

  1. Коли?

Визначаємо час і дату.

  1. Де?

Визначаємо конкретне місце: парк, центральна площа, приміщення тощо.

  1. Які межі?

Обмеження в діях, в часі.

  1. Як?

Проговорюється кожен елемент: як ми домовимось за приміщення, за яким рецептом готуватимем лимонад тощо.

Схема організації заробітку виглядає наступним чином:

Спершу нам необхідно розпланувати все та, визначивши певні часові рамки виконання, приступаємо до дій. По закінченню часу виконання ми перевіряємо готовність і реалізовуємо. Обов’язково проводимо аналіз опісля заходу, внаслідок чого при наступній організації заробітку використовуємо набутий досвід.

Ось за такою простою схемою втілюється в життя пластовий заробіток. Проте робота з юнацтвом у цьому напрямку дещо глибша, тому на прикладі власного досвіду нижче навожу алгоритм реалізації такого заробітку з підлітками.

 

АЛГОРИТМ ВПРОВАДЖЕННЯ ПЛАСТОВОГО ЗАРОБІТКУ В ЮНАЧЬКОМУ КУРЕНІ.

  1. Підготовка юнацтва.

Отже, ми самі ознайомились з даним поняттям, тепер варто познайомити з ним наше юнацтво. Дуже важливо дати уявлення дітям, що вони робитимуть і які вони можливості мають. Чому?  Тому що здебільшого юнацтво з цим не знайоме, бо це непоширене явище в Пласті. Пропоную до уваги план гутірки, котру читала на Школі Провідників Гуртків 2011 року в Києві (в додаток презентація):

«1. Вступна частина: 

  • Завдання подумати над усім, що може знадобитися гуртку,  потреба. 
  • Навіщо гуртку таки гроші?
    • Пластові витрати: реманент і т.д.
    • Акції: табори, мандрівки і т.д.
    • Інші: суспільна допомога, благодійність і т.д.

                 1.3 Трохи з історії: 

  • Скаути та їхній заробіток, пластуни – заробіток на початку заснування організації

У світовому скаутингу досить популярний заробіток. Так, дівчата-скаути в Америці продають власне печиво і реалізовується це все давно на рівні виробництва та упаковки на фабриках.

У пластунів на початках організації існували деякі види заробітку. (див. презентацію. Більше інформації з історії пластового та скаутського заробітку можна пошукати в мережі, проте достатньо юнацтво ознайомити з тим, що таке було і є.)

  1. Основна частина:

                 2.1 Де взяти гроші? 

  • Вмілості  

Велика таємниця пластових вмілостей – це те, що це в першу чергу не нашивки, а практичні уміння. Так, здобувши писанкарство, можна продавати писанки, мандрівництво – водити туристичні групи, шиття – шити одяг. Кожна вмілість передбачає те, що у скрутну хвилину скаут-пластун зможе заробити собі гроші хоча б одним із тих умінь, котрими тут оволодів.

  • Послуги: допомога, сусідам, організаціям у господарстві.

Живим прикладом такого є  моя однокласниця, що прибирала у сусідів раз на тиждень і отримувала 500 грн. на місяць. Так само можна піклуватись про дітей сусідів, бути нянею. Обдаровані юнаки можуть створювати за гроші сайти, чи «просувати» сайти. Пластовий заробіток може бути неодноразова дія. Ви можете робити щось на замовлення.

  • Збирання лікарських рослин, старого паперу і кольорових металів

Варіантом може послужити продаж різних рослин, а також здача металолому чи паперу, що є ще й екологічним вихованням.

  • Майстерки

Нині популярним є влаштовувати майстер-класи. Це може і стати джерелом заробітку. Також можна сміливо продавати речі ручної роботи.

  • Ощадність

Якщо гурток кожні сходини купляє печиво, то при розрахунку, як можна заощадити діти усвідомлюють, на які більш потрібні речі можна витратити гроші. Також на прикладі розписання своїх витрат на тиждень можна дати юнацтву зрозуміти, скільки на місяць можна заощадити і, за що, наприклад, поїхати на той чи інший захід.

  • Планування каси гурточка (особлива роль скарбника)

               2.2. Завдання придумати варіанти заробітку для гуртка

У презентації надані варіанти продажів на скаутських сайтах, ярмарків та вертепу (фотографії) як підтвердження того, що це діє.

               2.3. Труднощі

Задайте питання юнацтву, чи вбачають вони якісь труднощі в організації заробітку.

               2.4. Принципи пластового заробітку

  1. Висновки»

Такі гутірки можна проводити за допомогою й інших матеріалів. Ви можете їх проводити як для гуртка, так і для куреня чи ради гурткових. Якщо юнацтво ще ніколи не організовувало заходів варто підходити до цього питання більш трепетно. Необхідно зачитати гутірку про загальний алгоритм організації заходів, елементи якої ви можете побачити у попередньому розділі, та згодом вже про поняття заробітку.

  1. Планування з юнацтвом. Процес організації та контроль.

Отже, тепер наше юнацтво знає про пластовий заробіток. Варто провести збірку чи виділити час на сходинах для планування. Реалізація даного і подальших етапів дуже залежить від віку дітей, з якими ви працюєте.

  • 11 – 12 років

Роль головного організатора варто перебрати на себе, надавши кожній дитині певні обов’язки. Рекомендований термін початку організації не менше двох тижнів, оскільки діти в цьому віці не настільки мобільні в своїх діях, як старші, і дуже залежать від батьків. Так, якщо вашим проектом буде продаж булочок, то найімовірніше дитині буде потрібна допомога мами. Найкраще звісно зробити так, щоб юнацтво власноруч долучилось, тому варто виділити, окремий час для підготовки браслетиків чи спільної кулінарії.

Планування варто здійснити самостійно, або залучити дітей в формі цікавої гри чи «мозкового штурму». Якщо діти «ввійдуть у азарт» процес підготовки буде досить веселим і активним.

  • 13-15 років.

На даному етапі процес організації вартує віддати в руки дітям, але перебувати на постійному контакті з ними. По певним строкам, про які ви попередньо повідомили організаторів, робити контрольні перевірки організації. Рекомендований термін початку організації не менше 1-1,5 тижні.

Планування заробітку варто віддати бажаючому юнаку чи лідеру (гуртковому, курінному). Процес планування бажано провести на збірці чи сходинах, де буде присутній відповідальний виховник чи ви. Збірку необхідно спрямовувати в організаційне русло такими фразами, як: нам потрібно знайти місце, що ми робитимем. Необхідно тактовно та обґрунтовано підправляти недоречні ідеї. Особливого втручання процес не потребує, можна давати допускати юнацтву дрібні помилки, що послужать досвідом.

  • 16-18 років

Процес організації можна покласти повністю на юнацтво, подаючи це як проект на третю пробу чи в рамках долучення до організації курінного табору старшим юнацтвом. Тут ви граєте роль куратора. Ваше завдання час від часу уточнювати чи все гаразд та давати поради.

Кожна ситуація є унікальна, тому питання, як саме відбуватиметься процес організації потребує доброго знання юнацтва у своєму курені та гарної виховницької інтуїції.

  1. Реалізація.

Найбільші складнощі, які можуть виникати в процесі реалізації проекту – це відсутність попиту та як наслідок втрата мотивації вашого юнацтва.

Якщо те, що ви продаєте не має попиту, варто обдумати, чому так, та дати слушну пораду своєму юнацтву.

Попиту добре сприятиме те, що юнацтво в одностроях. Так люди це сприйматимуть не простим зароблянням грошей, а також і тим, що діти роблять гуртом, що допомагають виховній організації. Варто прописати, для чого ви збираєте гроші. Так, куплений браслетик, викликатиме у покупця почуття доброї справи і попит підвищиться. За рахунок цього наш курінь здобув високий попит. Також радимо робити такий захід в досить людному місці.

Складніше ж, якщо це організований концерт або вертеп. Тут чільне місце займає попередня реклама заходу. Для уникнення невдач варто почати організацію за місяць.

Аби підняти дух власному юнацтву у цій нелегкій справі можна спробувати продати один браслет самостійно при цьому, показуючи і приклад і те, що це реально.

Якщо це ваш перший заробіток, то можуть виникати складнощі з тим, що юнацтво боїться заговорити до незнайомців, тому дуже важливо, щоб вперше це проходило у великому гурті куреня, щоб ви перебували поруч.

Важливим елементом є юридичний аспект даного питання. Так, Пласт не є прибутковою організацією. Важливо розуміти, що гроші, які ви отримуєте внаслідок пластового заробітку є благодійними внесками на розвиток вашого куреня. Рекомендуємо не встановлювати фіксованих цін (наприклад, від 5 гривень) та збирати гроші в скриньки.

  1. Аналіз та звітність.

Який-би результат не спіткав нас наприкінці акції, ми обов’язково маємо провести аналіз. Спершу ми маємо обговорити причинно-наслідкові зв’язки різних ситуацій. Наприклад, чому ніхто не прийшов на нашу акцію – мало людей про неї знали. Проговорювати варто не лише негативні, але й позитивні моменти! Варто не забувати зазначити, завдяки діям котрих осіб ви мали успіх. Таким чином здобутий юнацтвом досвід запам’ятовується краще.

ОПИС ПЛАСТОВОГО ЗАРОБІТКУ ПІДГОТОВЧОГО КУРЕНЯ ІМ. АННИ ВСЕВОЛОДІВНИ

В моєму випадку був вік 13- 15 років. Я працювала з старшим гуртком куреня. Ми мали долучитись до акції «Пластова ярмарка» в рамках дня захисту дітей. Планування відбувалось на сходинах. Організатором обрали ініціативну юначку. Процес планування був досить активним і не потребував особливих втручань. Дівчата вирішили готувати печиво, як це роблять дівчата-скаути в США, а також зготувати лимонаду. Була визначена кількість печива з кожного гуртка в курені та осіб, що повідомлять іншим гурткам. Подія мала відбуватись в парковій місцевості, тому було вирішено частину товару носити в кошиках і пропонувати придбати, а частину продавати з місця. На кошиках мало писатись: «Збираємо на табір». Усі дівчата мали прийти в одностроях.

З свого боку я попередила організатора, що за три дні зателефоную та попрошу звіту за організацію, що і зробила.

На місці для дівчат було складно розпочати процес. Вирішенням цієї проблеми стало дружнє плече одна одної. Курінь гуртом почав кричати: «Домашнє печиво! Лимонад!» Ми мали два кошики і одну тацю. Шестеро дівчат, по двоє на тацю та кошики, пішли парком пропонувати людям печива. Троє-четверо постійно перебувало на місці. Одна юначка мала спеціальні фарби та трафарети, а також робила боді-арт. Поруч поставила табличку і також вигукувала про можливість бути розмальованим. Найбільше моральної підтримки надавало їм те, що вони разом.

Покупці цікавились одночасно і тим, що таке Пласт, і залюбки купляли печиво. Зокрема, про впізнаваність бренду дівчат-скаутів з печивом свідчать і перші покупці, що були американцями.

Результатом нашого заробітку стали веселі перерахунки грошей – 940 грн., за котрі ми докуповуємо реманент до курінного табору.

Деякі фото можна знайти тут:

http://photo.ukrinform.ua/ukr/current/indexa.php?asearch=TRUE&event_id=544898

P.S. В часі вербної неділі 2014 року один з гуртків куреня зреалізував власний заробіток поблизу церкви, що свідчить про те, що запущений процес економічного пластування в курені. Також дівчата бажають провести аналогічний заробіток цього літа, беручи собі це за традицію J Успіхів вам у реалізації!

 

Приклади пластового заробітку в станиці Київ:

  1. Традиційний «Великодній ярмарок» к.ч. 46 ім. Марусі Богуславки: http://kyiv.plast.org.ua/news/894-velykodni-jarmarok-13-kvitnja
  2. Вертепи: http://kyiv.plast.org.ua/news/629-jak-mihnovci-koljaduvaly

http://kyiv.plast.org.ua/news/439-15-ta-16-sichnja-koljaduvaly-divchata-z-kurenja-ch46-im-marusi-boguslavky

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *